2024. július 19., péntek

VMSZ-es többség Muzslyán

A legutóbbi választásokhoz képest a magyar párt tíz százalékkal több szavazatot kapott

Tápai János: Számunkra miért nincs hely a magyar oldalon?


A muzslyai helyi közösség 11-tagú tanácsába a Vajdasági Magyar Szövetség nyolc jelöltje közül hat bejutott a hétvégén megtartott tanácsválasztásokon, közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Tápai János, a VMSZ nagybecskereki Városi Szervezetének elnöke. A háromtagú ellenőrző bizottságban is többségben lesz a VMSZ, mivel két jelöltjük került be. Ugyanakkor a szentmihályi és az erzsébetlaki tanácsokba egy-egy VMSZ-es jelölt jutott be. A lukácsfalvi helyi közösségben megtartott tavalyi választásokon három VMSZ-es jelölt jutott be a héttagú tanácsba.

A szentmihályi tanács VMSZ-es tagja Kovács József, az erzsébetlakié pedig Szabó Róbert. A muzslyai helyi közösség tanácsának VMSZ-es tagjai Vidrács Krisztina tanítónő, Hallai Zoltán történelemtanár, Sztojkó József számítástechnikai tanár, Sziveri István vállalkozó, Juhász Béla matematikatanár és Gabona Ferenc okleveles gépészmérnök. Az ellenőrző bizottságba pedig Kovács Tímea jogász és Sziveri Géza vállalkozó jutott be. A muzslyai tanácsba egyébként még a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviseletében Vass Tibor, a Civil Szervezetek Listájáról pedig Kovács László, Smit Ferenc, Dobó József és Bálint János kerültek be.

A VMSZ számára a muzslyai választás volt a legfontosabb, hiszen a legnagyobb közép-bánáti magyar többségű településről van szó. A 6800 szavazati joggal rendelkező polgár közül vasárnap 1800-an szavaztak. Tápai János szerint a 27 százalékos részvételi arány egy tanácsválasztáson kielégítő, a VMSZ számára pedig még fontosabb az, hogy a legutóbbi választásokhoz képest 10 százalékkal több szavazatot kaptak. Muzslyán a magyaroknak több mint a fele szavazott a magyar párt jelöltjére, s hogyha most tartották volna a helyhatósági választásokat, akkor a VMSZ 3500 szavazatot kapott volna, így négy képviselője lehetne a nagybecskereki képviselő-testületben és nem kettő, mint jelenleg.

Nagybecskerek városi státusa nem jelenti automatikusan azt, hogy ezentúl a helyi közösségeknek több pénz jut. Tápai szerint a magyarság számára ennél sokkal fontosabb az, hogy egy magyar párt kellő befolyással rendelkezzen a magyarlakta településeken. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy a nem magyar pártokat csak a magyar szavazatok érdeklik, s csak a kampányban érdeklődnek a polgárok ügyes-bajos dolgai iránt. Az adott település a konkrét tartományi és községi támogatásra csak a magyar pártnak, vagyis a VMSZ befolyásának köszönve juthat kézzelfogható támogatáshoz. Tápai kihangsúlyozta: a Muzslya–Lukácsfalva közötti út kiépítése, a muzslyai iskola vagy a Petőfi Sándor MME épületének a felújítása el sem képzelhető a magyar párt támogatása nélkül. Már megvannak a további célok: a fedett sportpálya kiépítése a Lehel Sportközpontban, a helyi rádió beindítása, a helyi iskola úgynevezett „kinti” épülete tornatermének a felépítése stb. Az egyik létfontosságú gondja a helyi közösségnek az, hogy idén lejár a helyi hozzájárulás („pótadó”), amelynek a meg nem hosszabbítása esetén támogatás nélkül maradhat a faluban működő 23 civil szervezet.

Tápai János kifogásolta, hogy a Zrenjanin helyi lap legutóbbi számának a magyar oldalán egyetlen írás sem jelent meg a VMSZ-ről vagy jelöltjeiről. Szerinte az írásokat a tanácsválasztásokra időzítve állították össze, mellőzve a magyar pártot. Még a magyar párt négy parlamenti képviselőjének muzslyai látogatásáról sem volt tudósítás. Ezért beszélgetést kezdeményez a lap főszerkesztőjével.