2024. július 18., csütörtök

Népszerűsítő céllal

A hétvégén Újvidéken megrendezik az Első Tudományos Fesztivált

Láthatatlanná válhatunk a közeljövőben a metaanyagoknak köszönhetően? Mi köti össze Bach zenéjét és a piramisokat, miért táncol a gyertyaláng a zene ritmusára, miért válik a 100 grammos csokoládé a Jupiteren 230 grammossá, mit nem tudunk a svájci CERN kutatóközpontban végzett hadronütköztetési kísérletekről, melyek jelenthetik a civilizáció végét, de a kezdetét is – mindezekre a kérdésekre kísérelnek meg majd választ adni az Újvidéki Egyetem önkéntes szakemberei, közöttük mintegy 50 egyetemi tanár, 70 asszisztens, és száz egyetemi hallgató, akik a hétvégén, február 14-én és 15-én 10 és 19 óra között az Első Újvidéki Tudományos Fesztivál keretében mutatják be kísérleteiket, tartanak előadást, vagy állnak az érdeklődők rendelkezésére.

Az újvidéki Természettudományi-Matematikai, a Mezőgazdasági és a Technológiai Kar csarnokaiban megrendezendő kétnapos eseményre a korábbi bejelentésekkel ellentétben ingyenes a belépés, nemcsak a tanuló ifjúságra, hanem minden érdeklődőre számítanak – mondta dr. Dragoslav Petrović tartományi tudományügyi titkár a tegnap megtartott sajtótájékoztatón.

A titkárság a köztársasági tudományügyi minisztériummal, és az újvidéki városi önkormányzattal hathatósan támogatta a fesztivál megrendezését, és mint azt dr. Slavka Gajin, a Természettudományi-Matematikai Kar dékánja is hangsúlyozta, hagyományossá szeretnék tenni. Az apropó a tudomány népszerűsítése, de a fesztivál kiváló bevezetőnek ígérkezik a Természettudományi-Matematikai Kar idei jubileuma, 40 éves fennállása megünnepléséhez is.

– Arra törekszünk, hogy szórakoztassunk és egyidejűleg tanítsunk, felkeltsük a növekvő nemzedék érdeklődését a tudomány iránt, mely világviszonylatban csökkenő tendenciát mutat. A látogatók kis, alkalmi műhelyekben érdekfeszítő válaszokat kaphatnak azokra a kérdésekre, melyek foglalkoztatják őket. Közvetlen módon szeretnénk bemutatni tudományos potenciálunkat, és reméljük, hogy a fesztivál úgy szólítja meg a közönséget, hogy az a következő években is visszatér – hangsúlyozta Petrović.

Dr. Milan Krajinović, a Mezőgazdasági Kar dékánja a tudományos beruházás fontosságára hívta fel a figyelmet, mint mondta, egy-egy ország fejlettségi szintje arányos a tudományba befektetett támogatással.

A szombati és vasárnapi események két részre oszthatók: egyfelől a Természettudományi-Matematikai Kar Mihajlo Pupin amfiteátrumában előadásokat tartanak, az interaktív műhelyeket pedig a Mezőgazdasági és a Technológiai Karon alakítják ki. Slavka Gajin bejelentése szerint a fesztiválon három magyar nyelvű előadás is lesz, melyet zentai középiskolások tartanak.