2024. szeptember 1., vasárnap

A kékvércse és a szalakóta védelmében

A Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesület és a Magyar Madártani Egyesület közös projektumáról

A zentai Royal Szállóban bemutatták azt a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében megvalósuló projektumot, amely a kékvércse- és a szalakóta-állomány védelmét és állategészségügyi monitorizálását tartalmazza. A program 2010 júliusában indult, és az idén szeptemberben zárul. A teljes költségvetése 250 ezer euró, ebből a szerbiai befektetés értéke 65 ezer euró. A 15 százalékos önrészt az ígéret szerint a Tartományi Fejlesztési Alap kölcsönzi, és a projekt befejezése után kell visszafizetni igen kedvező kamattal.

Gergely József, a projektum vajdasági felelőse elmondta, hogy a két ország két egyesülete két ritka fészkelő madárfaj megmentését tűzte ki célul.

– Az egyik madár a szalakóta, amely odúban költ és odvas fa híján nem tud fészekrakó helyet találni. A fészkelés megkönnyítése érdekében 400 fészkelő odút készítünk a számukra, és kihelyezzük őket főleg Észak-Bácskában, Észak-Bánátban és a Tisza mentén, ahol még él ez a faj. Mielőtt elkezdtük a projektumot, alig 30–40 pár költött egész Szerbiában, mostanra ennek a veszélyeztetett fajnak az állománya megkétszereződött. A másik nagyon veszélyeztetett madárfaj a kékvércse, mely üres varjú- és szarkafészkekben költ. Felhívjuk a polgárok figyelmét, ne bántsák a varjútelepeket, hiszen amikor a varjú májusban befejezi a fészkelést, megérkeznek Afrikából a kékvércsék, és elfoglalják az üres fészkeket. Vagyis ha védjük a varjút, védjük a vércséket is. A projektum keretében a Tisza mentén és Bánátban, vagyis ahol még él ez a faj, előadásokat tartunk az iskolásoknak, a vadászoknak és a mezőgazdasági termelőknek, hogy segítsék tevékenységünket. Szeretnénk a lakosságot megnyerni ennek a fajvédelmi akciónak, mert csak így tudjuk hosszútávon szavatolni, hogy ez a két ritka madárfaj fennmaradjon és gazdagítsa környezetünket – mondta az illetékes.

A bemutatón magyar oldalról Solt Szabolcs programvezető és dr. Tokodi Béla projektasszisztens tartott beszámolót. Elmondták, hogy ez a mostani projektum a korábban Romániával 2006 és 2009 között közösen megvalósított program folytatása, mely ugyancsak a kékvércsék védelmét szolgálta.

A bemutatón Milan Ružić, a Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesület alelnöke röviden ismertette a szervezet tevékenységét, Dejan Vujinović, az IPA-programok szabadkai koordinációs központjának képviselője pedig beszámolt arról, hogy Vajdaságban 70 magyar–szerb IPA-projektum indult el.