2024. július 20., szombat

Nem veszik meg a vagongyárat

A szabadkai Bratstvóban figyelmeztető sztrájkot tartottak – Kikapcsolták már a fűtést a gyárban, a jövő héten valószínűleg kikapcsolják az áramot is az adósságok miatt
„Adjatok nekünk enni” -- üzenik a Bratsvo munkásai (Miklós Hajnalka felvétele)

A szabadkai Bratstvo Vagongyárban pénteken egyórás figyelmeztető sztrájkba léptek a munkások, ugyanis kiderült, hogy a korábbi ígéretek ellenére (néhány nappal ezelőtt kellett volna aláírni az adásvételi szerződést a szlovákiai Tatravagonka és a Bratstvo között), a szlovák cég visszalépett a szabadkai gyár megvásárlásától. Az alkalmazottak december végén kapták meg az októberi fizetésük 70 százalékát, nincs nyersanyaguk a munkához, illetve fennáll a lehetősége, hogy az adósságok miatt kikapcsolják az áramot, lehetetlenné téve ezzel a gyártást.

Az alkalmazottak a jobb munkakörülményekbe és munkalehetőségbe vetett hite szertefoszlott, amikor megtudták, hogy a lehetséges szlovák tulajdonos visszalépett szándékától.

– Egyszerűen nem kapunk fizetést, így nem tudunk megélni. Tudomásunk szerint 2004 óta nem fizették a munkaévek után járó járulékot. Nem maradt más hátra, csak hogy megkérjük az önkormányzatot és minden állami intézményt, aki tudna segíteni, vagyis a minisztériumot, illetve a Privatizációs Ügynökséget, hogy vizsgálja ki a gyár magánosításának körülményeit. Akkor lennénk a legboldogabbak, ha Vladimir Delić úr lenne a legjobb tulajdonosa ennek a vállalatnak és előteremtené a fizetéseket – hallottuk MarkoSkenderovićtól, a Bratstvo sztrájkbizottságának elnökétől, aki már 28 éve dolgozik ebben a gyárban.

– Munkánk lenne, csak nyersanyagunk nincs hozzá. Vagyis a munkakörülményeink semmilyenek. Nincs mivel dolgoznunk. Sajnos Delić úr nem az egész gyárat árulja, hanem csak a saját többségi részvényeit. Így nincs belátásunk az egész eladási folyamatba. Éppen ezért, hogy miért szakadtak meg a tárgyalások, sajnos nem tudom. Minden reményünket ebbe az eladásba fektettük – tette hozzá Skenderović.

Pajo Vukonov, a sztrájkbizottság alelnöke rámutatott, hogy azóta jelentkeztek a mai napig súlyosbodó problémák, amióta magánosították a Bratstvót.

– Sajnos az embereknek már nincs az útiköltségre sem pénzük. Vannak munkások, akiknek 500 dinár naponta a buszjegy. Mától a menza sem dolgozik – emelte ki az elnökhelyettes, majd hozzátette: – Kedden a szlovák vállalat fordítója értesített minket hivatalosan, hogy visszalépnek a vásárlástól. Az igazgatói bizottságnak két szakemberük is tagja volt, akik állítólag szintén lemondtak a posztjukról, így úgy tűnik, minden kútba esett. Ma már mi sem tudjuk, hogyan tovább. Ezért léptünk egyórás figyelmeztető sztrájkba. Amennyiben nem változik semmi, szerdán általános munkabeszüntetés lesz. Bár nem hiszem, hogy bármit is tesznek addig, ugyanis eddig még a gyár tulajdonosa nem beszélt arról, hogy mik a következő lépések.

– Nem biztos, hogy a radikális lépés megoldás lenne a gyár számára. Csőd előtt áll, de tudjuk, hogy Szabadkán mi lett azokkal a vállalatokkal, amelyek csődeljárás alá kerültek. Befejezte az üzletelését. Vagyis ez nem megoldás. Mindenek előtt fel kell mérni, hogy mit lehet még tenni. A tulajdonosnak elő kell teremtenie a fizetésekre és a nyersanyagra a pénzt, hogy folytatódhasson a munka – mondta Milan Popović, a szabadkai önálló szakszervezet elnöke, majd reagálva arra, hogy a Bratstvo tulajdonosa megtiltotta, hogy az újságírók a gyár területén beszélgessenek az alkalmazottakkal a figyelmeztető sztrájk kapcsán, elmondta, nem emberséges és nem volt diplomatikus az utcára kiszorítani az újságírókat, amikor tudja, hogy tartozik az alkalmazottaknak.

Valamikor 1800 alkalmazottal működött a Bratstvo, ma pedig már csak 350 munkása maradt. Az elmúlt években mintegy 4-5 millió eurós adósságot halmozott fel a gyár, annak ellenére, hogy – mint azt Novica Petrovićtól, a vállalat végrehajtó igazgatójától megtudtuk – munkájuk lenne, megrendelésük is van, igény van a vagonokra, el tudják adni azokat, illetve viszonylag gyorsan meg is tudják fizettetni az eladott árut. Hogy miért halmozódott fel ennyi adósság, arra már a csupán két hónapja poszton levő végrehajtó igazgató nem tudott választ adni. Csupán annyit mondott, hogy „rosszul működött a gyár menedzsmentje”.

– A Bratstvo nagyon rossz helyzetben van. A problémára a legjobb megoldás a szlovákiai Tatravagonka tűnt, ők Vladimir Delić tulajdonossal folytattak tárgyalásokat. Nagy reményeket tápláltunk ez a cég felé. Ám ebből sem lett semmi. A gyárnak nagy nehézségekkel kell szembenéznie. Nem tudjuk kifizetni a fizetéseket, az áramot ki fogják kapcsolni, a jövő hét végéig kaptunk haladékot, illetve a munkához szükséges anyagot sem tudjuk biztosítani, így nem tudjuk folytatni a munkát. Ugyanakkor nem kell elveszíteni a reményt, meggyőződésem, hogy azon dolgoznak, hogy valamilyen megoldást találjanak a kialakult helyzetre – hallottuk Novica Petrovićtól, aki szintén hosszú évek óta dolgozik már a Bratstvóban és a megbízott igazgatói feladatot csak arra az időszakra vállalta, amíg a szlovákiai vállalat meg nem vásárolja a szabadkai vagongyárat. Mikor kiderült, hogy ebből nem lesz semmi, ő is lemondott a pozíciójáról.

– Január eleje óta a Tatravagonka szakemberei is tagjai voltak a Bratstvo menedzsmentjének. Kidolgoztuk már a műszaki dokumentációt, hogy egy új rendszerben kezdhessük a munkát március elsejétől. Sajnos nem tudtuk ezt a tervet megvalósítani – emelte ki a megbízott igazgató.