2024. július 20., szombat

Nagybecskereken a Dreaxlmaier

A tulajdonos bejelentése szerint az év végéig ezerre növelik a dolgozók számát

Tegnap a nagybecskereki új ipari övezetben megnyitották a német Dreaxlmaier Kompánia új üzemét. Az autóiparban világhírnévnek örvendő gyár avatóján jelen volt Fritz Dreaxlmaier a kompánia tulajdonosa, Boris Tadić államelnök, Bojan Pajtić tartományi kormányfő, Wolfgang Moss Németország belgrádi nagykövete, Goran Knežević Nagybecskerek városelnöke, valamint a Kompánia ausztriai, németországi és romániai képviselői, akik közreműködtek a nagybecskereki üzem felépítésében, ahol kezdetben 350 dolgozó kezdte el a munkát.

De, mint ahogy a tulajdonos bejelentette, már az év végéig ezerre növelik a dolgozók számát, a jövő év végéig pedig a foglalkoztatottak száma megközelíti majd a kétezret. A Dreaxlmaiert 1958-ban alapították és jelenleg négy kontinensen, 17 országban, 52 gyárban összesen 38 ezer dolgozót foglalkoztatnak. Elsősorban a Mercedes-Benz, a BMW, az Audi, a Maybach, a Bugatti és más autógyárak exkluzív modelljei számára gyárt alkatrészeket. Szinte minden jármű számára egyedi kábelrendszert gyártanak, amelyeket a megrendeléstől számított nyolc órán belül le kell szállítani. Az ilyen gyártás tökéletes összhangot igényel, és nem enged meg semmilyen hibát, másrészt pedig, mivel kivitelről van szó, a vámhatóságnak 24 órán keresztül a rendelkezésükre kell, hogy álljon. A felhasznált nyersanyaguk francia, német és japán eredetű.

Fritz Dreaxlmaier a megnyitón elmondta, hogy a tárgyalások a gyár megnyitásáról még 2005-ben kezdődtek, és sikerült túllépni a kezdeti bizonytalanságon, amit követően háromnegyed év alatt elkészült a gyár, amely bérbe vett munkacsarnokban kezdte meg a termelést. A helyszín megválasztásában döntő szerepe volt annak, hogy megfelelő szakosítású munkaerőt találtak, és hogy a helyszín viszonylag közel van Németországhoz és Közép-Európához, amely a legfontosabb piacuk. A tulajdonos kihangsúlyozta az ázsiai konkurencia veszélyét, amellyel szerinte csak egy egységes Európa veheti fel a harcot. Éppen ezért kedvezőnek ítélte azt, hogy Szerbia is aláírta a stabilizációs és társulási egyezményt az Európai Unióval. Elmondta, hogy a nagybecskereki gyár teljes kapacitása kétezer foglalkoztatott, de emlékeztetett arra, hogy 1993-ban Romániában is ennyi munkással kezdték, ma viszont már 15 ezer dolgozójuk van.

Boris Tadić emlékeztetett a német kompánia vezetésével folytatott tárgyalásokra, köszönetet mondva a tulajdonosnak, amiért Szerbiát választotta beruházásának színhelyéül. Reményét fejezte ki, hogy a Fiat mellett sikerül majd idecsalogatni a Wolksvagent és a Mercedes-Benzet is, és akkor majd a Dreaxlmaier tovább bővülhet Szerbiában.