2024. szeptember 9., hétfő

Mielőtt kialudna a fény...

Ömlöttek az örömkönnyek, lelkesen ünnepelt a több száz fős tömeg, az emberek meghatódottságukban egymást ölelgették, hiszen ismét körükben üdvözölhették azt, akit hazafinak, hősnek, ártatlanul meghurcoltnak tekintenek.

Ki az a személy, aki kiérdemelte a köztiszteletet és az együttérzést? Emir Šišić, a felbomlott JNA egykori őrnagya, aki 1992-ben tettével megdöbbentette az egész világot: a MIG 21 típusú gép pilótájaként kilőtt rakétával telibe talált egy helikoptert, noha tisztán látta, hogy célpontján kivehetően feltüntették a Vöröskereszt jelét. Mielőtt elindította volna a lövedéket, az észleltekről tájékoztatta felettesét, majd teljesítette a megismételt parancsot: áldozatul esett a hadban álló felek beleegyezésével, az Európai Közösség képviseletében Varasd (Varaždin) térségében a sebesültek kimenekítésén fáradozó négy olasz és egy francia állampolgár.

Sohasem derült ki, ki adott parancsot az esztelen, embertelen, a háborús szokásjogot durván megsértő parancsra, nem is indult vizsgálat, és Šišić sem a bíráinak, sem a közvéleménynek nem fedte fel az esküjét megsértő tiszt kilétét. Šišić ma is úgy érzi, tiszta a lelkiismerete, a politikai játékoknak esett áldozatul, ha nem ő, akkor más teljesíti a parancsot.

Az előbbieket megalapozottan fenntartással kell fogadnunk. Sem életét, sem szabadságát, sem munkahelyét nem kockáztatta volna, ha szándékosan célt téveszt, esetleg nem léptetik elő, elmarad a kitüntetés, más harci feladattal bízzák meg.

Šišić őrnagyot pontosan hét évvel ezelőtt tartóztatták le olaszországi körözőlevél alapján magyarországi határátkelőhelyen, amikor családjával együtt szegedi áruházak látványának megtekintésére indult. Néhány hónappal később kiszolgáltatták Olaszországnak. A római bíróság 2003-ban életfogytiglani börtönbüntetéssel sújtotta. Két évvel később a fellebbviteli bíróság a megfontolt szándékkal elkövetett többszörös gyilkosság bűncselekményét átminősítette légi szerencsétlenség okozásának bűntettévé, s 15 év börtönre ítélte, amelyet később további három évvel csökkentett.

Belgrád többszöri kérésére 2006-ban az olasz hatóságok beleegyeztek, hogy Šišić büntetésének további részét hazai börtönben tölthesse le. Az újvidéki bíróság a kampánycsend idején úgy ítélkezett, hogy Šišićet feltételesen szabadlábra helyezi. Büntetését tehát nem kell letöltenie, ha ismét nem talál telibe egy emberbaráti küldetést teljesítő helikoptert.

Ártatlanul sínylődött a börtönben, harsogják egybecsengően önmagukat hazafinak, nemzetinek feltüntető sajtótermékek, ezzel is jelezve, hogy a hős és a bűntett, a gonosztevő és az áldozat fogalma mennyire viszonylagos. Ennél sokkal aggasztóbb, hogy a közelmúlt tragikus eseményeivel való szembenézés, tárgyilagos, tudományos feldolgozásuk még várat magára. Ez számos következményt von maga után, azt is, hogy eleve vesztes háborúk részeseit a szavazópolgárok kormányzási lehetőséggel ruházták fel.

Azon is mélyen el kellene gondolkodni, ha elmarad a bűnösök felelősségre vonása, ez az eljövendő nemzedékek lelkében elhinti a gyűlölet, a bosszúvágy magvát. Mi másra célzott Miroslav Krleža, ha nem erre azzal a megfogalmazásával: ha a balkáni kocsmában eloltják a lámpát, előkerülnek a tőrök.