2024. július 20., szombat

Nem veszélyeztet kényszerigazgatás

A nagybecskereki helyhatósági választásokon a demokrata tömörülés 26, a ligások pedig 9 tanácsnoki helyet szereztek a 67 tagú községi képviselő-testületben. Ha ehhez hozzáadjuk a Magyar Koalíció két mandátumát, akkor feltehetőleg az elkövetkező időszakban egy stabil önkormányzati hatalma lesz a Béga menti városnak. Vagyis, nem állhat elő olyan helyzet, mint az elmúlt másfél év alatt volt, vagyis, hogy kényszerigazgatás alá kerüljön a helyi parlament. A községi képviselő-testület működésképtelenségét Nagybecskereken elsősorban az okozta, hogy a Karić-féle párt fölbomlása után több tanácsnok is pártot változtatott. Felborult az addigi erőegyensúly, a képviselő-testület működésképtelenné vált és nem sok hiányzott ahhoz, hogy az SZDP-SZSZP-SZRP koalíció átvegye az önkormányzat irányítását. Érdekes, hogy akkor ezt az gátolta meg, hogy két szocialista tanácsnok a demokratikus oldalhoz pártolt át. Az SZDP befolyása alatt álló kormány 2006 novemberében úgy döntött, hogy Nagybecskereken bevezeti a kényszerigazgatást. Az öttagú tanács összetételében természetesen az SZDP-ÚSZ „tengely” vitte a szót, annak ellenére is, hogy ezek a pártok Nagybecskereken szinte alig léteztek. Ez persze nem gátolta őket meg abban, hogy ahova csak lehetett, a saját embereiket tegyék. Később a demokraták irányítása alá került az ideiglenes tanács, de a kényszerigazgatás megmaradt a választásokig.

A nagybecskereki helyhatósági választásoknak több vesztese is van. Elsősorban a szocialisták, akik most a köztársasági hatalom várományosai, közben egykori fellegvárukban nem lépték át a küszöböt sem. Ugyancsak ez mondható a liberálisokra is, akik szintén nem jutottak be a helyi parlamentbe, pedig a legutóbbi elnökválasztásokon jelöltjük megszerezte a szavazatok 11 százalékát. Az SZDP-nek és az ÚSZ-nek komoly befolyása volt Nagybecskereken, most együtt alig sikerült megszerezniük négy tanácsnoki helyet.

Várakozáson alul szerepelt a Magyar Koalíció is. A magyar pártoknak jobb időkben 6-7, kevésbé sikeres választások után pedig legalább négy tanácsnoki helye volt a nagybecskereki községi képviselő-testületben. Az Európai Nagybecskerekért – Boris Tadić-lista Muzslyán, Szentmihályon, Lukácsfalván és Erzsébetlakon is megelőzte őket, míg a harmadik helyen a VSZL listája végzett.

Az önkormányzati választások egyetlen meglepetése pedig az elbocsátott dolgozók szakszervezeti mozgalmából létrejött Egyenlőség Mozgalom, amely négy tanácsnoki helyet szerzett. Jelezték, hogy maguknak követelik majd a gazdasági ügyekkel foglalkozó tárcát. Kérdés azonban, hogy részesei lesznek-e az önkormányzati hatalomnak, vagy pedig a 22 radikális tanácsnokkal és az SZDP-ÚSZ-szel az ellenzéki szerep jut majd nekik.