2024. július 20., szombat

Hitellehetőség

A bankok egy részénél várhatóan március másodikától lehet igényelni az állam által támogatott áruhiteleket
Mintha arra vártak volna a polgárok, hogy felkínálják nekik, vegyenek új autót. Csupán néhány nap alatt több mint ötszázan kerültek a várólistára, és így elkelt a legyártott Zastava 10-es autó, ami tulajdonképpen Fiat Punto. De ugyanez a helyzet a hazai elektromos háztartási gépek vásárlásával is, amióta a kormány elindította azt a programját, amivel támogatni szeretné a hazai ipart.

A műszaki árucikkekkel foglalkozó üzletek már felkészültek. Rendelkeznek a hazai gyártmányú háztartási gépek listájával, amire 6 százalékos hitelt lehet felvenni a bankokban. Az állami illetékes szerv pedig több bankkal is megkötötte a szerződést a kedvezményes hitelekről, most már csak arra kell várni, hogy a bankok is házon belül kidolgozzák a hiteligénylés részleteit.

– A hitel minősítését és elbírálását a bankok a meglévő szabályzatok alapján végzik. Tehát egy gépkocsihitelnél figyelembe vettük, hogy milyenek a jövedelmi viszonyai az ügyfélnek, milyen az eladósodottsága, milyen a fizetési fegyelme, valamint azt is megnéztük, hajlandó-e arra, hogy azt az autót, amit megvett, biztosítsa. Vagyis a banknak is szüksége van egyfajta biztosítékra ahhoz, hogy tudja, a felvett hitel nem vész el. A továbbiakban is ugyanezeken a módszereke alapul a hitelezés azzal, hogy a kamat nagyon kedvező lesz a lakosság számára. Ami nagyon fontos, hogy fix kamata lesz ezeknek a kölcsönöknek. Vagyis 4,5 százalék lesz az autó megvásárlására, ami 7 éves futamidejű, és 6 százalékos az egyébre, ami közé tartoznak a mezőgazdasági gépek, a háztartási elektromos berendezések, a bútor, a padló, a csempe és a szőnyeg is. A legfontosabb követelmény, hogy Szerbiában állítsák elő ezeket a termékeket – magyarázta Prihoda Anikó, az OTP Bank szabadkai fiókintézetének lakossági ügyfelekkel megbízott igazgatónője, majd hozzátette: – Hogy meg tudjuk vizsgálni a termékek eredetét, elsősorban az ügyfélnek egy előszámlára van szüksége, amiről mi meg tudjuk állapítani, hogy Szerbiában lett-e kiállítva, valamint a gépkocsi megvásárlása esetén 30 napon belül be kell mutatni az áfás számlát és a garancialevelet, amit az ügyfél a vásárláskor kapott.

A kamatszámítás esetében az autóhiteleknél és az egyéb áruhiteleknél a konform számítási módszert alkalmaztuk. Az effektív kamatláb ugyanis nem csak a nominális kamatot, vagyis jelen esetben a 4,5 százalékot jelöli, hanem az egyéb, a hitelre rakodó költségeket is. Az állam által támogatott hiteleknél nem számolhat rá a bank más költségeket, csak az egyszeri kezelési költséget veheti el, ami ebben az esetben 0,5 százalék. E kettő együtt teszi ki az effektív kamatlábat.

Egyelőre azonban nem indultunk el ezzel a hitellel. A bank még nem dolgozta ki az ehhez szükséges részleteket. Várhatóan március másodikától lehet nálunk ezeket a hiteleket igényelni. Remélem, hogy addigra fel tudunk készülni, ugyanis azt hallom, hogy másik bankok is nagyon igyekeznek, hogy ezt a határidőt tartani tudják.

Minek köszönhető, hogy a bankok alacsonyabb kamattal tudnak hitelt adni? Az állam garanciát jelent a bankok számára?

– Igen, az állam garanciát jelent, de a Szerbiai Fejlesztési Alapból vállalja át az állam a hitel felvétele esetén a kamatkülönbözetet, ami 5 százalékos kamattámogatást jelent. Vagyis ha az ügyfelünk egy gépkocsit vásárol, hoz egy előszámlát, és végül mégsem azt a gépkocsit vásárolja meg, hanem egy külföldön gyártott autót, akkor nem jogosult erre az ötszázalékos kamattámogatásra. Vagyis azoknál az árucikkeknél, amelyeket az állam támogat, a kamat úgy alakul ki, hogy van egy kamat, amit az ügyfél fog megfizetni, és van egy kamatrész, amit az állam támogat. Ezért olcsóbb a hitel.

Arról született már döntés, hogy az ilyen felvett kölcsönöket hamarabb is ki tudja fizetni az ügyfél, mint azt a szerződésben meghatározták?

– A kormány vagy ez a fejlesztési alap nem beszél a hitel részleteiről. Erről a banknak kell döntést hoznia házon belül. Annyira rövid volt az idő, hogy a bank pillanatnyilag még nem döntötte el, ráteszi a most meglévő az áruvásárlási hitelekre a konstrukciót, vagy itt-ott kedvezőbb feltételeket ad. Azt azonban tudni kell, hogy a banknak a pénz az eladó, vagyis nem szereti, ha valaki előbb fizeti vissza a kölcsönt, mint amennyi időre azt felvette. Általában kötjük valamiféle százalékhoz a hitel korábbi visszafizetését. Ezt úgy hívjuk, hogy szerződésmódosítási díj. Ebben az esetben azonban a szerbiai gazdaság fejlesztéséről van szó, tehát feltételezzük, hogy a bank is, amikor meghozza a végső döntését, akkor azt nem az ügyfelek kárára fogja meghozni, hanem a javára.

Azokat az áruhiteleket, amelyeket nem támogat az állam, milyen feltételek mellett lehet igényelni?

– Mielőtt az állam meghozta volna ezt a döntését, a tavaly szeptemberi események után kialakult hitelárak szerint egy autóhitelt, ami valutaalapú konstrukció volt, 800 ezer dinárig hagyhattunk jóvá, maximum hatvan hónapra, harminc százalékos önerővel. A nominális kamatláb 22,62 és 26,75 százalék között mozgott, míg az effektív kamatláb 27,67 és 28,04 százalék között alakult. Ehelyett most az állam által támogatott hitel esetében a nominális kamatláb 4,5 százalék, amire még rászámítódik a 0,5 százalékos egyszeri kezelési költség, és akkor megkapjuk az effektív kamatlábat. Nagyon fontos azonban, hogy rendeltetés szerint használják az ügyfelek ezeket a hiteleket, egyébként elveszítik a jogot az állam támogatására.