2024. július 20., szombat

Kikre is szavaztunk?

Október hatodika megtörtént Vajdaságban, most minden a politikai elit kezében van, hallottuk a nagybecskereki fórumon

Vajdaságban megtörtént október hatodika, most az a kérdés, hogy a politikai elit él-e majd az alkalommal, vagy pedig importálják a belgrádi káoszt Újvidékre. A pártok pálfordulása következtében pedig a választók már abban sem lehetnek biztosak, hogy valójában kire is adták voksukat. Ennek ellenére Vajdaságnak szükségtelen a Belgráddal való konfrontálódás, az alkotmányt tisztelni kell, közben pedig a világ felé kell fordulni, hallottuk a Szerbiai Független Újságírók Egyesületének és az Új optimizmus mozgalomnak a szervezésében megtartott nagybecskereki fórumon. A beszélgetésen részt vett Végel László író, Želimir Žilnik filmrendező, dr. Vladimir Ilić szociológus és Szerencsés Zsuzsanna újságíró.

Szerencsés Zsuzsanna szerint a „hazafias hatalomról” szóló szerződés árnyékában folytatódik a kollektív frusztráció Szerbiában. Groteszkül hat, amikor Dragan Marković Palma lett az európai Szerbia szinonimája, és hogy napi öt hír jelenik meg a szocialista pártvezér tárgyalásairól. Joggal vetődik fel a kérdés, hogy Szerbia és Vajdaság előre vagy hátrafelé halad. Vagy talán egyszerre mindkét irányba?

Végel László szerint megtörtént az október hatodika Újvidéken, de civilizált, európai módon. Ennek köszönve – ami a társadalmat illeti – Vajdaságban a helyzet stabil. A probléma azonban abban van, hogy a belgrádi káoszt importálni lehet. Ehhez pedig nagyban hozzájárulhat az, hogy most már nem csak egyének változtathatják meg az álláspontjukat, hanem egész pártok. Azzal pedig, hogy a DP kimondta, hogy „a szocialisták kívánatos partnerek a kormányalakításhoz”, azzal szerinte máris rehabilitálták őket, függetlenül attól, hogy belépnek-e majd a kormányba a demokratákkal vagy sem. Egy kaotikus helyzet áll elő, amikor a választók abban sem lehetnek biztosak, hogy kire adták voksukat. Előtérbe kerül a „cél szentesíti az eszközt” elv, ami nem lehet jó alapja egy társadalomnak. A helyzet olyan, mint amikor Faust egyezséget köt az ördöggel. Manapság mindenki Faust szeretne lenni, közben pedig már azt sem tudjuk, hogy ki Faust, és ki az ördög.

Želimir Žilnik emlékeztetett, hogy a közelmúltban is számtalan választás torkollt a ködbe és az embereket ezúttal is arra akarják kényszeríteni, hogy lemondjanak az európai útról. Szerinte a választások után van kilátás arra, hogy Vajdaság egy normális úton indul majd el. Csak az a kérdés, hogy a politikai elit hogyan fogja kihasználni ezt a lehetőséget. Kételkedése pedig abból fakad, hogy kevés a hiteles politikus, másrészt pedig az értelmiség hatása a politikára továbbra is minimális.

Dr. Vladimir Ilić szociológus szerint Vajdaságnak nincs szüksége arra, hogy identitását konfrontálásra építse, hogy bárkivel is összetűzésbe kerüljön. Belgráddal sem. Az alkotmányt tiszteletben kell tartanunk (még akkor is, hogyha nem szavaztuk meg), de ez nem akadályozhat meg bennünket abban, hogy közben a déli mellett a másik három világtáj felé forduljunk és megmutassuk Vajdaság kulturális, társadalmi és gazdasági képességeit. A feltételek pedig adottak ahhoz, hogy átlépjük az európai határokat.