2024. július 16., kedd

Fényképek az utókornak

Németh Ferenc átveszi az oklevelet (fotó: Dávid Csilla)

A nagybecskereki székhelyű Fényképarchívum (Arhiv fotografije) névre keresztelt szervezetet azért alakították lelkes fiatal szakemberek, hogy a Vajdaság-szerte megbújó, régi és kevésbé régi, történelmi értékkel bíró fotókat megmentsék az enyészettől, digitális formátumba konvertálják őket, és létrehozzanak egy mindenki számára elérhető, egyedülálló vajdasági fénykép-adatbázist. Jelenleg XIX. századi, valamint a XX. század első felében készült fényképeket gyűjtenek, és arra szeretnék felhívni a polgárok figyelmét, hogy a fotó érték, meg kell őrizni az utókor számára! Hajlamosak vagyunk ugyanis a padláson, pincében takarításkor talált régi, megsárgult, számunkra értéktelen fényképekre hulladékként tekinteni. A szervezet tagjai a fotót, mint interkulturális hagyatékot szeretnék népszerűsíteni.

A Vajdasági Művelődéi Intézet újvidéki helyiségeiben pénteken délután bemutatót tartottak a projektumról, ezen a szervezet alapítói elismerő-köszönőlevelet adtak át azoknak, akik támogatják az elképzelést. Oklevélben részesült a tartományi tájékoztatási és művelődési titkárság, az újvidéki levéltár, valamint Németh Ferenc művelődéstörténész, fotótörténeti kutató, aki tevékenységével nagyban hozzájárult a projektum sikeréhez.
– Hazánkban nincs fényképmúzeum. A Fényképarchívum digitális internetes adatbázisán keresztül közkinccsé teszi az értékes vajdasági fotókat, nekik köszönhetően megtudhatunk sok mindent a fényképészet múltjáról, technikai történetéről, művészi sajátosságairól. Szakemberekről beszélünk, akik nagy kedvvel végzik értékmentő munkájukat, intézményekből és magánszemélyek gyűjteményeiből is válogatnak – magyarázta Németh Ferenc.
Hazánkban nagyon kevés a fotótörténész, Németh Ferenc közéjük tartozik, ő a Bánáti fényképészet története című, 170 fényképész adatait és munkásságát leíró kiadvány szerzője, könyvét lefordították szerb nyelvre is. A Fényképarchívum fényképrendszerezésekor többek között a fotók beazonosításában, időzítésében segített, a projektum lefolytatói tőle kapták meg bizonyos fényképészek életrajzi adatait stb. A művelődéstörténész bejelentette, hogy hamarosan megírja a bácskai fényképészet történetét is, már több éve gyűjti hozzá az adatokat – 400 fotósról olvashatunk majd a kötetben.