A magyar szabadságharc és forradalom évfordulójáról való megemlékezéssel vette a kezdetét Kishegyes napjának, az újratelepítés évfordulójának megünneplése, majd folytatódott csütörtökön este Harkai Vass Éva könyvének bemutatójával. Az ünnepség központi része pénteken zajlott, délután Molnár Edvárd fotoriporterünk megnyitotta Dudás Attila fiatal fotós kiállítását, este pedig az ünnepi műsor keretében kiosztották az idei díszpolgári okleveleket és emlékplaketteket. Szombaton a művelődési egyesület Dombos Kamarazenekara adott koncertet, tegnap ünnepi szentmisével, délután pedig Radnóti-esttel zárult a rendezvények sorozata.
Az ünnepi műsorban, amelyet a Petőfi Művelődési Egyesület szervezett, ifj. Virág Gábor a helyi közösség titkára üdvözölte a helybelieket és a vendégeket, többi között Korsós Tamás főkonzult, Józsa Lászlót, az MNT elnökét, Fremond Árpád és dr.Bíró István képviselőket, a testvértelepülések: Békésszentandrás, Budapest XVI. kerület, Örkény, Isaszeg, Temerin és Bajsa küldöttségeit.
– A mai ünnepen nem a nehézségeinkről, hanem a lehetőségeinkről kell beszélnünk. Arról, hogy bizton állíthassuk, a túlélés érdekében nem csak a saját házunkról, hanem saját falunkról, nem csak önmagunkról, hanem közösségünkről is tudunk gondolkodni. Hogy melyek ezek a lehetőségek, arról közösen kell véleményt alkotnunk, közösen kell kiépíteni a stratégiákat, amelyek képessé tesznek bennünket arra, hogy a közeljövőben nem üres és romos házakból álló, lassan elnéptelenedő faluról, hanem gazdaságilag prosperáló, szociálisan kiegyensúlyozott, demográfiailag pedig virágzó kisvárosról beszélhessünk – mondta ifj. Virág Gábor. A beszédet követően ifj. Juhász Bálint, a helyi közösség tanácsának elnöke felolvasta a tanács határozatait az idei díszpolgári oklevelek és emlékplakettek odaítéléséről. A díszpolgári oklevelet dr. Szőke Anna pedagógus, néprajzkutató és Kollár Ilona népművész vehették át, az emlékplakettet pedig Karna Margit és Süveges Eta színművésznők, a Maronka Károly Önkéntes Tűzoltó Testület, a Dombos Fest szervezői csapata és a Rizgetős néptáncegyüttes kapta. Az ünnepségen KovácsIstván, Örkény polgármestere átadta a helyi közösség képviselőjének Örkény zászlaját és jelezte, hogy a hegyesi csata évfordulójáról való megemlékezés keretében szeretnék aláírni a testvértelepülési szerződést Kishegyessel. Az est befejező részében a Petőfi Művelődési Egyesület néptánc- és énekcsoportjai adtak alkalmi műsort.
Mint már említettük, csütörtök este könyvbemutatót tartottak: Harkai Vass Éva Sárszegtől délre című könyvét – amelyből Solymosy Viktória olvasott fel részleteket – Gerold László mutatta be kiemelvén, hogy a mű négy topolyai író, Fehér Ferenc, Juhász Erzsébet, Tóth Ferenc és Fenyvesi Ottó munkásságát dolgozza fel, de a róluk írt kritikáival maga a szerző adja az ötödik portrét.
A rendezvények sora szombaton komolyzenei koncerttel folytatódott, amelyben fellépett a Dombos Kamarazenekar és a Szent Anna kórus.Tegnap délelőtt ünnepi szentmisét tartottak, délután pedig a tűzoltóotthonban az érdeklődők megtekinthették a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet Radnóti-emlékműsorát ,,Oly korban éltem én...” címmel, amelyet a költő születésének századik évfordulója alkalmából készítettek.