2024. július 19., péntek

Szorasabb együttműködés Budapest és Szabadka között

Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere szélesebb skálájú lehetőséget lát Budapest és Szabadka együttműködésében
Saša Vučinić Demszky Gábor társaságában Szabadkán (Molnár Edvárd felvétele)

Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere előző napi újvidéki látogatása után tegnap Szabadkán megbeszéléseket folytatott Szabadka polgármesterével. Mint kiderült, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány egy külön programot dolgozott ki arról, hogyan kell a vajdasági vállalkozóknak pályázatokat írni. Az egyik központ, amely ezt a programot végrehajtja majd, Szabadkán lesz.

Saša Vučinić, Szabadka polgármestere rámutatott, hogy számára Demszky Gábor látogatása nagyon fontos volt, hiszen amellett, hogy a két város már évek óta együttműködik, a találkozás lehetőséget nyújtott arra, hogy arról beszéljenek a gazdasági téren, hogyan tudna a két város partner lenni.

Demszky Gábor elmondta, hogy létrehoztak egy ügynökséget, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítványt, amely mintegy 250 ezer kis és középvállalattal tartja a kapcsolatot. Kedvezményes hiteleket ajánlj fel több mint 10 ezer vállalkozás számára. Mint kiderült, Budapest városa egy bizonyos összeget különít el ez az alapítvány számára, ami annak működésére elég, ez mellett pedig az alapítvány pályázatokon keresztül szerez pénzt, amihez az államtól kap támogatást. A begyűjtött pénz teszi lehetővé, hogy a bankoktól kedvező kölcsönöket vehessenek fel a vállalkozók. Megtudtuk, hogy a kölcsön felvétele után sem engedik el a vállalkozó kezét, hanem tanácsadóik tovább követik munkájukat és tanácsokkal látják el őket, hogyan tudják a vállalkozást sikeresen működtetni, illetve a felvett kölcsönt visszafizetni. Az a szakcsoport, amely ezt az alapítványt működteti, Vajdaság számára is kidolgozott egy programot, amelynek célja az, hogy megtanítsák a vajdasági vállalkozókat arra, hogyan pályázzanak különböző pénzekre. A főpolgármester rámutatott, hogy ez egy elindított program, Újvidékkel partnerségben. Az egyik iroda pedig éppen Szabadkán lesz.

Saša Vučinić kiemelte, hogy nem nyílik egy új iroda, hanem az önkormányzat kis- és középvállalkozásokkal foglalkozó szolgálatán belül működik majd a tanácsadás is.

Demszky elmondta, számos más téren is együtt szeretne működni Szabadkával. Egyik terve elhozni a Budapesti Operettszínházat is Szabadkára, illetve annak egyik előadását, amivel már több országban és városban is nagy sikert arattak.

Demszky Gábor látogatása az újságírók számára kérdések feltevését is lehetővé tette. Egy újságírói kérdésre, miszerint az SZDSZ a kettős állampolgárság ellen kampányolt, és a főpolgármesterének mi a véleménye erről, valamint van-e lelkiismeret-furdalása, Demszky elmondta, hogy ő ebben a kampányolásban nem vett részt, illetve ez már nem egy aktuális politikai kérdés. Az SZDSZ az mellett van, illetve abban segíti Szerbiát, hogy a NATO és az Európai Unió tagja legyen. Felhívta a figyelmet, hogy politikai tevékenységét aszerint kellene megítélni, hogy mit tett és mit tesz Vajdaságért, illetve Szabadkáért.

Arra a kérdésre pedig, hogy milyennek ítéli a határon túli magyarok helyzetét, elmondta nem az ő feladata, hogy ő ezt megítélje, véleménye szerint, ez helyi belügy.

Demszky Gábor tegnap íróként is bemutatkozott: Keleti éden című családtörténeti kötetéről Németh Ferenc újvidéki helytörténész, a Forum Könyvkiadó igazgatója szólt, majd a szerző maga is beszélt az elődökkel kapcsolatos kutatásairól. Demszky édesanyja nagybecskereki család sarja, de ez egy új regény témája lesz. Az esten fellépett Demszky felesége, Németh Anikó hegedűművész, operaénekes, apósa, Németh Géza brácsaművész, aki a Bartók vonósnégyes tagjaként már többször vendégszerepelt Szabadkán, zongorán kísért Bíró Péter zongoraművész, a Fővárosi Operettszínház tagja (amely színház társulata hamarosan Szabadkán vendégszerepel).