2024. november 26., kedd

Van eredménye a járőrözésnek

Péterrévén és Bácsföldváron április 1-je óta dolgoznak az óbecsei Link FTO biztonsági szolgálat munkatársai
Egy héttel ezelőtt a mezőőrök és a biztonsági szolgálat új munkatársai lopott síneket találtak, korábban pedig egy tízmillió dinár értékű sínraktárra bukkantak

Április 1-jétől Szerbiában a minimálbér 20 010 dinár, az „engedélyezett” lopási határérték pedig 15 000 dinár – az előbbi havonta, az utóbbi alkalmanként. A meglopott, megalázott emberek türelme elfogyott, a legelszántabbak civil kezdeményezésre maguk próbálták elejét venni településeiken az elharapódzó lopásoknak, a mindennapos rongálásoknak, az erőszakos bűncselekményeknek. Így volt ez Péterrévén februártól március végéig, amikor fiatalok egy csoportja járőrözött az utcákon, s ezt tervezték tenni Bácsföldváron is. Április 1-je óta a mezőőrszolgálatot ellátó, az óbecsei önkormányzat által alapított Link FTO alkalmazottai végzik ugyanezt a feladatot ebben a két faluban.

A péterrévei fiatalok Őrszemek elnevezésű civil csoportja a Magyar Remény Mozgalom kezdeményezésére kezdett figyelőszolgálatba február végén, de semmi más feladatuk nem volt, mint az éjszakai járőrözés, a megfigyelés, a dokumentálás, illetve a jelentés, „fegyverük” pedig mindössze egy mobiltelefon és egy digitális fényképezőgép volt.

Szabó Attila, az Őrszemek koordinátora szerint rövid idő alatt érezhetően javult a közbiztonsági helyzet a faluban: míg korábban naponta hat-hét betörés volt, addig mostanra ez heti két-három lopásra szorult vissza, bár ez részben a hosszabb nappaloknak is köszönhető.

– Az április eleje óta járőröző szolgálat munkatársai közül hatból öten velünk járőröztek korábban. Amióta ők járják a falut, mi csak alkalmanként segítjük a munkájukat, például olyankor, amikor életveszélyes fenyegetést kapnak, mert erre is volt már példa. Van, hogy még mindig nekünk szólnak a lakosok, ha valami gyanúsat észlelnek, ilyenkor továbbadjuk az információt. Meg kell dicsérni a rendőrséget is: radikális változások történtek, két új rendőr érkezett a faluba, szinte állandó a jelenlétük, egy új, tapasztalt, helyi rendőrkapitányt neveztek ki, ráadásul a rendőrőrsöt is felújítják. Szemmel láthatóan terepmunkára vannak kötelezve a rendőrök, sokat járják az utcákat gyalogosan, és több a felderített ügy is a faluban. Mi ezzel elértük a célunkat, de szeretnénk, ha a lopások száma tovább csökkenne a faluban, ha törvényesítenék a polgárőrségek működését, és ha a politikusok a falu közbiztonsági helyzetét nem politikai ügyként kezelnék – mondta el Attila.

Az óbecsei mezőőrszolgálat az egyik legeredményesebb Vajdaságban, ennek köszönhetően két újabb járművet kap tartományi támogatással

Mivel óbecsei községre vonatkozó hivatalos rendőrségi információkat csak az újvidéki rendőrség szóvivőjétől kaphatunk, kedden megküldtük kérdéseinket a sajtóosztályra, de lapzártánkig sem írásos, sem többszöri telefonos megkeresésünkre nem reagáltak. Így nem tudhattuk meg, mióta van több rendőr a faluban, hányan teljesítenek szolgálatot, milyen eredményeket tudnak felmutatni, a személyi változások átmeneti jellegűek-e vagy hosszú távúak, vajon Bácsföldváron is erősítették-e a rendőri jelenlétet, s ha igen, mennyire, és terveznek-e ugyanilyen pozitív változásokat a község többi településén is.

MEZŐŐRÖK A FALVAKBAN IS

A péterrévei Őrszemeket szabadcsapatoknak, tevékenységüket törvénytelennek és veszélyesnek nevezték a Vajdasági Magyar Szövetség márciusi, péterrévei lakossági fórumán a politikusok. Knézi Péternek, Óbecse polgármesterének az indítványára a mezőőrszolgálatot biztosító Link FTO toborzott embereket, hogy Péterrévén és Bácsföldváron a délutáni és az esti órákban a falut járják. A településeken járőröző alkalmazottak április 1-je óta teljesítenek szolgálatot, de tulajdonképpen nem mezőőrökről, hanem a Link FTO biztonsági szolgálatra kiképzett új embereiről van szó, akiknek a lakosok személyi és vagyoni biztonságáról kell gondoskodniuk – tudom meg Bojan Petkovićtól, a cég igazgatójától. Összesen tizenkét fő – hat fiatalember Péterrévén, hat Bácsfölváron –járőrözik kettesével a délutáni és az esti órákban, és mind a lakossággal, mind a rendőrséggel kapcsolatban vannak. Ha a szükség úgy kívánja, a mezőőrök kisegítik őket, és járművet is tudnak biztosítani a számukra. Hatáskörük csak informatív jellegű, de már sikerült megakadályozniuk betörést, tolvajokat buktattak le, és egy esetben betegszállításban is közreműködtek. Az igazgató szerint a lakosság is felismerte saját szerepét a megelőzésben, ezért most már gyakran jelzik, ha valami szokatlant vagy gyanús mozgást észlelnek.

A mezőőrök és a biztonságiak is fotóval dokumentálják a tetten ért lopást, az illegális legeltetést, a tarlóégetést…

Péterrévén tehát érezhetően javult a közbiztonság, kevesebb a bűncselekmény és a lakosság is szemfülesebb és közreműködőbb lett, Bácsföldváron azonban más a helyzet. Az igazgató arról beszél: ebben a faluban nagyon sok az olyan idegen, akik beköltöztek az üresen álló házakba – a linkesek most a rendőrséggel együttműködve éjszakai megfigyelést végeznek, a rendőrök igazoltatnak, és igyekeznek információkat szerezni a be nem jelentett lakosokról. Ha sikerül föltérképezni az ismeretlen jövevényeket, valószínűleg a bűncselekményekből is kevesebb lesz, és eredményesebb lesz a felderítés is.

HOSSZÚ TÁVÚ MEGOLDÁSOK KELLENEK

A Link FTO biztonsági emberei formálisan egy három hónapos képzés keretében, rendkívül szerény összegért dolgoznak, és ezt a fajta szerződést legfeljebb további hat hónapra lehet meghosszabbítani. Az önkormányzat és a cég vezetői az év végén értékelik majd az elmúlt időszakot, és amennyiben eredményesnek és fenntarthatónak bizonyul a szolgálat működése, a munkatársak egy részével várhatóan állandó munkaviszonyt létesítenek.

Bácsföldváron sok a bejelentetlen lakos, most róluk gyűjtenek adatokat

Hosszú távon sok szakember a polgárőrség törvényes megalakításában látja a kiutat, de a polgárőrség – az ingyen, társadalmi munkában vállalt mozgalom – fogalma és intézménye egyelőre hungaricum Európában. A kilencvenes évek elején acsaknem 90 ezer polgárőrt számláló magyarországi civil szervezet ugyancsak a közbiztonság és az akkori rendőrség kritikájaként alakult meg, de az ösztönös védekezési reflexből megszületett tudatos és szakmailag megalapozott munka csak 2006-ban nyerte el törvényes kereteit. A közbiztonsági helyzet javítását szolgáló törvényjavaslatokat illetően a VMSZ péterrévei lakossági fórumán elhangzott az is: a párt javasolni fogja a szerbiai törvényhozásban a kis értékű lopás bűncselekményének értékhatár-csökkentését, a lopás szabálysértéssé minősítését, a kommunális rendőrségről szól törvény módosítását, valamint az önálló bíróság visszaállítását Óbecsén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás