Miša Vrebalov – Fordulat Óbecséért – ezzel a szlogennel keresi támogatóit a Liberális Demokrata Párt és a Szerb Megújhodási Mozgalom óbecsei koalíciója a választásokon. Lapunknak Milivoj Vrebalov törökbecsei polgármester nyilatkozott.
Önök szerint a Vajdasági Fordulat lesz a választások meglepetése, és a leendő hatalom megkerülhetetlen tényezője lesznek. Mire alapozzák ezt az optimizmust, és milyen célkitűzéseik vannak?
– Sosem akartunk hamis ígéretekből politikai tőkét kovácsolni, és ezt az emberek is felismerték. Mindig kimondtuk az igazságot, még ha az fájdalmas is volt: akkor is, amikor a Hágával való együttműködés szükségességéről, Koszovóról, a gazdasági vagy hatalmi bűnözésről beszéltünk. A mi politikánk az LDP megalakulása óta nem változott. Vajdaságot illetően a teljes decentralizációt szorgalmazzuk – azért léptem be az LDP-be, mert belgrádi pártként is támogatja a tartomány teljes autonómiáját. Egyes pártok kisajátították ezt a törekvést, de a döntő pillanatokban csupán a hatalom meghosszabbított karjaként működtek.
Azt állítják: Óbecse és Törökbecse abban különbözik egymástól, hogy az utóbbi egy sikeres önkormányzat. Többek szerint viszont Törökbecsének csupán a kommunikációja jobb.
– Törökbecse ugyan nem lett Amerika, de mi voltunk az első község, ahol az állami földeket egyetlen bírósági per nélkül adtuk bérbe, és segítettük mezőgazdasági termelőinket abban is, hogy a mágnások helyett ők vehessenek meg 1700 hektár termőföldet. Ez Óbecsén a mai napig nem történt meg. Az elsők között hajtottuk végre a közvilágítás megújítását, ami sokaknak modellül szolgál. Egy egyszerű faluünnepből létrehoztuk a Nagyboldogasszony Napokat, ami mára Szerbia negyedik legnagyobb rendezvénye lett, és éves szinten 150 000 euró bevételt hoz. Az útjaink is jó állapotban vannak, és sikeresen racionalizáltuk a közigazgatási hivatal működését – ezzel szemben az óbecsei önkormányzat túlduzzasztott, és az utak rossz állapotban vannak. Mi hat év alatt két gyárat nyitottunk meg: az Italteks mellett csütörtökön kezdte meg működését a cipőgyár, és a közeljövőben egy gyógyszergyár is lesz Törökbecsén.
Ha a Fordulat bizalmat kapna, mi változna meg a községben?
– Jobb döntések születnének, és békesség lenne a községben. Ma gyakorlatilag két nemzet és két pár két hatalma működik egymás ellenében Óbecsén, ami a község fejlődésének a rovására megy. Engem nem érdekel a nemzeti és a párthovatartozás, egyetlen dolog számít: a szakértelem és a község fejlődése. A két község regionális együttműködése által könnyebb lesz az Európai Unió előcsatlakozási alapjainál is pályázni.
Korábban kijelentette, hogy polgári opcióként mindkét nemzet csalódott szavazóinak jelenthetnek alternatívát. Törökbecsén viszont egyes vélemények szerint a Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület körüli bonyodalmakkal az volt a cél, hogy megossza a helyi magyarságot. Milyen az együttműködése a kisebbségi képviselőkkel?
– Arról, hogyan működöm együtt a kisebbségekkel, beszéljenek helyettem a magyarok, a romák vagy a szlovákok a Tartományi Képviselőházban. A helyi parlamentben a 11 képviselő közül öt magyar nemzetiségű, miközben Törökbecsén 30 százalékot tesz ki a magyar lakosság lélekszáma, nálunk ugyanis valóban csak a tudás és a munka számít. Az egyik nacionalizmus szüli a másikat, én ezt nem engedem meg. Engem jugoszláv szellemiségben neveltek, számomra csak szorgalmas és lusta, jó és rossz emberek vannak. Ami a Jókait illeti: nem engedhettük meg azt, hogy egy kisebb csoport kisajátítsa az egész művelődési házat, ezért a Jókai mellett helyet kapott ott a Susány egyesület is. A Jókai az egyetlen egyesület, amelyet az önkormányzat támogat és saját alkalmazottja is van – ezt a többi egyesület joggal vehetné rossz néven.