A párt első embere azt is kijelentette: a küszöbön álló választásokon a MEP nem indul, mert sem felkészülni erre nem volt idejük, sem befolyásolni nem akarják a többi magyar párt választási eredményeit, és választásra buzdította a magyar szavazókat. Szmieskó véleménye szerint május 6-a kijózanítóan fog hatni az önállóan szereplő pártokra. Az új párt programja a vajdasági magyar pártok összefogását szorgalmazza, mivel vezetőinek megítélése szerint célkitűzéseikben hasonlóak, csupán a megvalósítás módjában vannak eltérések – ezt az összefogást szerintük a magyar választók is igénylik.
Az új párt, amelynek tagjai elsősorban a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének soraiból kerültek ki, alakuló közgyűlésén választotta elnökké dr. Szmieskó Zoltánt, alelnök Erdmann Ferenc és Novák József, tanácselnök Romoda Ferenc lett. A párt egyelőre Óbecsén, Törökbecsén, Bácsföldváron és Péterrévén rendelkezik tagozattal, de vannak tagjaik Temerinben, Adán, Zentán és más vajdasági településeken is. Törökbecsén ezzel párhuzamosan meg is szűnt a VMDK helyi szervezete, de ebben a községben a MEP a Vajdasági Magyar Szövetséggel közösen indulni fog a helyhatósági választásokon.
A VMDK óbecsei tagozatán belüli ellentétek akkor éleződtek ki, amikor két évvel ezelőtt felfüggesztették tisztségéből, majd kizárták a pártból dr. Szmieskó Zoltán körzeti elnököt. Nem sokkal ezután a párt frakciója leváltotta tisztségéből Tari István frakcióvezetőt, amire válaszul a VMDK Tanácsa feloszlatta a VMDK óbecsei tagozatának és körzeti szervezetének teljes elnökségét, amely ekkoriban egy közleményben azt állította: a VMDK megújulásáért szálltak síkra, de nem jártak sikerrel. A feloszlatott tagozat ezután kezdte meg a MEP létrehozását.