2024. november 26., kedd

Döntött a magyar

ELEMZÉS

A vasárnapi választások végeredménye Óbecsén sokak számára meglepően alakult: a Demokrata Párt és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt koalíciója szerezte meg a szavazatok 23,32 százalékát, ezzel együtt a 36 fős képviselő-testület 11 mandátumát. A sorokat alaposan átrendezte két új induló: a Miša Vrebalov – Fordulat Óbecséért (a Liberális Demokrata Párt és a Szerb Megújhodási Mozgalom koalíciója) 16,81 százalékos szavazatarányt, a Szerb Haladó Párt 16,55 százalékos eredmény ért el – mindkettő 8 képviselői helyre jogosult. A Vajdasági Magyar Szövetség Óbecsén a negyedik helyen szerepelt, a rájuk adott szavazatok 15,94 százaléka szintén 8 képviselőre lett elegendő, és bár mindössze 2,44 százalékot ért el, kisebbségi pártként a VMDP is jogot szerzett egy mandátumra. A 13 induló közül a többi párt nem jutott képviselői helyhez.

A Fordulat váratlan sikere részben annak a jele, hogy a polgárok új embereket és friss energiákat akarnak látni a helyi hatalomban, másrészt az LDP remek marketingfogással használta fel a törökbecsei polgármester nevét és személyét a kampányban.

A hétvégi helyhatósági választások után kialakult, gyökeresen új hatalmi pártstruktúrát Óbecsén jelentős mértékben a magyar szavazatok alakíthatták olyanná, amilyen lett, ugyanis a 2008-as választásokhoz képest 2012 szavazót vesztettek el a magyar pártok. A Magyar Koalíció 2008-ban 13 mandátummal rendelkezett, ebből a VMSZ-t 6, a VMDK-t 5, a VMDP-t 2 képviselői hely illette meg, de később a VMDK kilépett a koalícióból. 2008-ban a Magyar Koalíció 6366 szavazatot gyűjtött be, a VMSZ ezúttal 3049-et, a VMDP 467-et, a VMDK pedig 302-t. A Magyar Remény Mozgalomnak 345, a Magyar Polgári Szövetségnek 191 szavazatot sikerült megszereznie. Ha összeadjuk a magyar pártokra leadott szavazatokat, egyértelművé válik: ha koalícióba tömörülnek, könnyűszerrel megszereznek 11 mandátumot a helyi parlamentben, de a magyar pártok tartományi egyéni jelöltjeire leadott szavazatok ötezren felüli száma is messze meghaladta volna a talpon maradt Slobodan Zlokolica (DP) 3382 és Vuk Radojević (SZHP) 2881 szavazatát.

Bár a VMSZ óbecsei eredményét önmagában akár sikerként is el lehet könyvelni, hiszen négy éve a Magyar Koalícióban hat fővel voltak jelen, a nem titkolt elvárások ezt messze meghaladták. A DP még a zömmel magyarlakta Péterrévén és Dreán is több szavazatot söpört be a VMSZ-nél: míg a DP a kampány során a környező településeken is nagy felhajtással szórta a szemfényvesztő, kis beruházást igénylő, de kézzel fogható felújításokat és megnyitásokat a falu népe elé, addig a VMSZ az óbecsei gyógyfürdő-projektum szépen csengő ígéretével, néhány lakossági fórummal és az óbecsei alsóvárosi artézi kút fúrásának gázzá és homokká lett kudarcával szállt ringbe. A folyamatos feszültségben együttműködő koalíciós partnerek az elmúlt időszak teljesítményeiről és a következő ciklus programterveiről kevés érdemi szót ejtettek, a DP annál több energiát fordított a polgármester személyének a lejáratására, amivel a VMSZ rendre védekező állásba kényszerült. A magyar választók egy része beleunt ebbe a folytonos acsarkodásba, másik részük pedig minden bizonnyal úgy gondolta: sorsának jobbra fordulásához olyan helyi hatalomra van szüksége, amely határozottabban tesz a gazdasági fellendülésért, a munkanélküliség enyhítéséért és az infrastruktúra fejlesztéséért, ezért nemes egyszerűséggel leváltották az eddigi vezetőket. A magyar kártya kijátszása egyszerűen nem volt elegendő a győzelemhez.

Kedden mind a DP, mind a Fordulat sajtótájékoztatót tartott, ezeken szinte szó szerint ugyanazt mondták el: a lehetséges koalícióról csak május 20-a után nyilatkoznak. Az eredmények ismeretében gyakorlatilag három koalíciós felállás lehetséges. Az ideológiai „rokonlelkek”, a DP–SZSZDP és az LDP–SZMM együttesen 19 főt számlálva minimális többséghez juthatnak, de ugyanennyi tagja lenne egy DP–SZSZP és VMSZ alkotta koalíciónak is. A választói akarat leképezését (eltekintve az SZHP híveitől) és a kényelmes többséget a DP–SZSZP, az LDP–SZMM és a VMSZ alkotta hármas jelentené. Akárhogy is spekulál, a DP–SZSZDP egy dologról nem feledkezhet meg: egy fele-fele arányban vegyes lakosságú községben az elmúlt években együtt kormányzott a VMSZ-szel. A helyi politikusok végső döntésében minden bizonnyal sokat nyom majd a latba a választások második körének az eredménye, és a pártelnökök zárt ajtók mögött folytatott alkudozása is. Kicsi alkuarénában kicsi tortából azonban nagy szeletet nem lehet szakítani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás