Ritkán adódik alkalom arra, hogy a legtöbbször a mikrofon túlsó végén lévő újságírókat, s azok közül is a közvetlen környezetünkben lévőket faggathassuk egy-egy témáról. Ezúttal a szabadkai városnap adott apropót ahhoz, hogy megkérdezzük néhányukat, szerintük mi a legjobb és a legrosszabb dolog, ami a várossal történt az elmúlt időszakban, s mit várnak a helyi szinten nemrég megalakult nagykoalíciótól.
Tomek Viktor, a Hét Nap megbízott főszerkesztője:
Pozitívnak tartom viszont, hogy Szabadkát, mindennek ellenére, továbbra is a fesztiválok városának lehet nevezni. Az olyan rendezvényekre, mint például az Interetno fesztivál büszkék lehetnek a helybeliek.
Ami a nagykoalíciót illeti, bizakodó vagyok, ugyanakkor szembe kell nézni a valósággal: bármikor széteshet. A kérdés az, hogy a koalíciós partnerek mennyire tudják félretenni az elmúlt időszakban felszínre került ellentéteket.
Németh Ernő, a Szabadkai Rádió magyar műsorainak főszerkesztője:
Hogy mi a legrosszabb, ami a várost érte? Ezt már hosszabban lehetne sorolni. Az a legfájóbb, hogy egyre inkább idegennek érzem magam szeretett városomban. Hiányoznak az emberek, az egykori barátok, ismerősök. Nem futunk össze az utcán, valahol Magyarországon élnek már, vagy még távolabb, nyugaton, északon, esetleg a tengeren is túl. Az emlékek is halványulnak, mert hiányoznak az egykori helyszínek. Nem tudunk beülni egy panzerottira a valamikori gyorsétkezdébe a színház épületében, nincs már a Zvezda mozi, hogy a lebontott épületekről ne is szóljak. Eltűnik a régi Szabadka. Piszkos a város, egyre kevésbé érzem benne jól magam.
Nem látom őszintének azt a nagykoalíciót, ami Szabadkán létrejött. Ha sokan vannak, mindenki a maga prédáját akarja, mindenkinek megvan a saját feltétele. A felszín alatt óriásak a súrlódások. Csodálkoznék, ha ez így négy évig kitartana.
Kozma Zoltán, a Pannon TV főszerkesztője:
A szabadkaiak mindig is híresek voltak a büszkeségükről és a lokálpatriotizmusukról. Mára ez elveszett. Nincs Népszínház, nincs Zöld szökőkút. Sorra mennek tönkre a régi házak és a műemlékek. A város balkanizálódik. Szemét szemét hátán. A munkanélküliség óriási, szinte máról holnapra élnek az emberek. Az ország gazdasági helyzetével egyenes arányban ment tönkre ez a város is.
Ami a helyi hatalmat illeti, az ember reménykedik. Általában ugye azt szokták mondani, hogy a remény hal meg utoljára. Azt remélem, talán felül lehet emelkedni a személyes ellentéteken és a kiszorítósdi-politizáláson, s összefogva enyhíteni lehet a problémákon. A választások elmúltak. Most már dolgozni kell.
Vesela Laloš, a Danas napilap munkatársa:
A gazdasági válság idején a város hanyatlásának külön súlya van. Tény, hogy nagyon sok település jutott hasonló sorsra, de Szabadka igazi európai városból, fontos ipari központból, amilyen „abban” a Jugoszláviában volt, balkáni faluvá degradálódott. Lakosai életszínvonalának csökkenése példázza ezt a legjobban, hiszen az nem éri el a szerbiai átlagot sem.
Ami a nagykoalíciót illeti, azt kell mondanom, az ilyen széleskörű koalíciók lehetőséget adnak a széleskörű korrupcióra is. Véleményem szerint ennek a létrehozása kizárólag politikailag motivált, semmiképpen sem az a célja, hogy hatékonyabban működjön „a polgárok jóléte érdekében”. Mivel a hatalmat egy intézmény sem ellenőrzi, az emberek pedig tehetetlenek, nem tudnak hatni az általuk megválasztott képviselőre, várható, hogy ez a helyi hatalom azt tesz majd, amit csak akar.
Slavica Mamužić, a Hrvatska Riječ újságírója:
Az új nagykoalíciótól pedig semmit sem várok, mégpedig azért nem, mert már az alakuló ülésen látszott, hogy nem lesz előrelépés. Csaknem tizenöt párt vesz részt a hatalomban, ennélfogva egymás között kereskednek a fotelekkel, új munkahelyeket létesítenek a közigazgatásban, elhelyezik a párttestvérüket, az első dolguk pedig az volt, hogy további irodákat alakítsanak ki, mert a meglévőkben már nem fértek el mindannyian. Természetesen azt, amit a kampány alatt ígértek, már senki sem emlegeti – a közvállalatok hatalmas adósságairól, az előző hatalom felelősségének kivizsgálásáról, a korrupcióról, az igencsak kétséges versenypályázatokról, az önkormányzat költségvetési hiányáról és a többiről többé senki sem szól. Ez nemcsak csúnya és szégyenteljes, hanem a polgárok lenézése is. Folyamatosan megfeledkeznek arról, hogy ők a szabadkaiak pénzével gazdálkodnak, és kötelesek minden egyes elköltött dinárról beszámolni nekik.
Milenko Popadić, a Blic nyugalmazott újságírója
A nagykoalíciótól pedig nem várok többet, mint amennyit az előzőektől. Elméletileg jól működő lehet, amennyiben a megválasztott emberek mindannyiunk javára és nem csak magukért tesznek. Én azonban ebben nem hiszek. Nem hiszem, hogy a megválasztottak készen állnak áldozatot vállalni a polgárokért, annak ellenére, hogy a saját szememmel láttam, milyen áldozatokra képesek ajándékcsomagokat osztogatva és munkahelyeket nyitva egy-egy szavazatért cserébe. Vagyis semmit sem várok ettől a koalíciótól. Azt várom, hogy egyszer Szerbia végre független bírákat választ, akik a törvényekkel összhangban dolgoznak, s a rendőrség is végzi a munkáját. Azt viszont tudom, hogy sajnos én ezt már nem fogom megérni.
