2025. április 17., csütörtök

Trump többet kér

Washington válasza a kétoldalú vámmentességet felkínáló uniós ajánlatra

Az Európai Unió által hétfőn felajánlott kölcsönös 0 százalékos vám nem elégítette ki Donald Trumpot, így az amerikai elnök – egyelőre legalábbis – nem fogja eltörölni az április 2-án bejelentett, az EU-ra is vonatkozó importvámokat, amely felbolydulást okozott az egész világgazdaságban, s ezt a hétfői nyitónapon a világ tőzsdéin is tetten lehetett érni az árfolyamzuhanásokban. A Telex a Politico cikkét idézve azt írja, hogy Trump elnök hétfőn este arról beszélt, a vámok felfüggesztésének feltétele az, hogy az Európai Unió kötelezze magát 350 milliárd dollár értékű amerikai energia megvásárlása mellett.

De mit is ajánlott fel az Európai Unió az illetékesek hétfői megbeszélését követően? Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn bejelentette, hogy az EU kétoldalú vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak az autókra és más ipari termékekre, annak érdekében, hogy elkerüljék a kereskedelmi háborút.

„Készen állunk tárgyalni az Egyesült Államokkal. Valóban ipari termékekre vonatkozó kétoldalú vámmentességet ajánlottunk fel, ahogy azt sok más kereskedelmi partnerünkkel is sikerrel tettük már. Európa mindig nyitott egy jó megállapodásra, így az ajánlat továbbra is az asztalon van” – mondta.

Von der Leyen ugyanakkor hangsúlyozta: amennyiben a tárgyalások kudarcot vallanak, a bizottság „készen áll a válaszlépések megtételére és az európai érdekek megvédésére”.

Maroš Šefčovič kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos hétfőn, az uniós tagállamok külügyminisztereivel tartott luxemburgi tanácskozása után elmondta: az Egyesült Államokkal fennálló uniós kereskedelmi kapcsolatok nehézségekkel küzdenek. Az Egyesült Államok az EU exportjának nagy részére – mintegy 70 százalékára, 380 milliárd euró értékben – magas 20-25 százalékos, vagy ennél is magasabb mértékű vámokat vetett ki, például az autók esetében 27,5 százalékot. Ez az Egyesült Államoknak évente több mint 80 milliárd euró vámbevételt hoz, ami jóval meghaladja az eddigi 7 milliárdos szintet.

Mint mondta, az Európai Bizottság az uniós tagállamokkal és a legfontosabb érintettekkel együttműködésben „masszív listát” állított össze az ellenintézkedésekről. Bejelentette, hogy a tagállamok már hétfőn megkapják ezt a részletes listát, és az uniós nagykövetek szerdán szavaznak majd róla. Šefčovič szavai szerint az első vámcsomag – elsősorban Trump acél- és alumíniumvámjaira adott válaszlépésként – április 15-től lépne életbe, a második pedig 30 nappal később. A lista olyan amerikai termékeket tartalmaz mint hús, gabona, bor, fa, ruházat, rágógumi, fogselyem, porszívó és WC-papír.

Donald Trump  – aki üzletemberből lett politikus és minden jel szerint politikusként is üzletember maradt – elégedetlen az ajánlattal, ez derült ki hétfő esti beszédéből, amit a Politico idézett. 

„350 milliárd dolláros hiányunk van az Európai Unióval szemben, és ez gyorsan el fog tűnni” – mondta az amerikai elnök.

Trumpnak tehát az a célja, hogy az Egyesült Államoknak az Európai Unióval szembeni külkereskedelmi hiányát többek között a múlt héten bejelentett vámokkal megszüntesse.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a vámokat csak a tárgyalások kikényszerítésére akarja használni az elnök, vagy tartósan fenn kívánja tartani, Trump azt válaszolta, hogy „lehetnek állandó vámok, és lehetnek tárgyalások is, mert vannak olyan dolgok, amelyekre a vámokon túl is szükségünk van”. A kölcsönös 0 százalékos vám Trump szerint egy, a megegyezés irányába mutató lépés, de ez nem elég, az amerikai elnök az EU-s szabványok könnyítését is elvárja, annak érdekében, hogy az amerikai termékek egyszerűbben kerülhessenek az európai piacra.

„Olyan szabályokkal és előírásokkal állnak elő, amelyek egyetlen célt szolgálnak: azt, hogy ne adhassuk el a termékünket ezekben az országokban. És mi ezt nem fogjuk hagyni” – mondta az amerikai elnök a szabványokkal kapcsolatban.

Donald Trump Kína kapcsán is kemény álláspontot fogalmazott meg. A Peking által hétvégén bejelentett 34 százalékos viszontvámra az amerikai elnök kedden közölte, hogy az Egyesült Államok már holnap, azaz április 9-től a bejelentetten felül további 50 százalékos vámmal sújtja a Kínából érkező árukat, ha Kína nem lép vissza a 34 százalékos vámtehernöveléstől április 8-ig. Egyben közölte, hogy minden, Kína által kért tárgyalást leállítanak, miközben az egyeztetések azonnal megkezdődnek a többi országgal, amelyek ezt kérték.

Kína esetében az április 2-án bevezetett új egységes amerikai vámteher 34 százalék volt, amire válaszul a pekingi kormány ugyanilyen mértékű pótlólagos vámot jelentett be. Peking kedden közölte, hogy kész a végsőkig harcolni érdekeiért, amennyiben Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését, és további 50 százalékkal emeli a kínai termékekre kivetett importvámokat.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fotó: Beta/AP