Az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgált az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) öttagú küldöttsége három napon át Budapesten. A helyi hatóságok, a civil társadalom, a média, az igazságszolgáltatás és a kormány képviselőivel, valamint a magyar Országgyűlés tagjaival folyatott megbeszéléseket követő szerdai sajtótájékoztatón Tineke Strik holland zöldpárti EP-képviselő kijelentette: a civil társadalmat érintő, a gyülekezési jog korlátozásával járó magyar szabályozás első áldozata a budapesti Pride lesz.
Hozzátette: a küldöttség intézkedéseket sürget, hogy az Európai Unió Bírósága ideiglenes intézkedéssel tegye lehetővé a Pride jogszerű és békés megtartását. Tineke Strik szerint a magyar kormányfőnek a civil társadalmi tevékenységek korlátozására irányuló tervei, különös tekintettel a gyülekezési jogra, veszélyeztetik a véleménynyilvánítás szabadságát és az Európai Unió alapértékeit.
„Problémás, hogy Magyarország az uniós finanszírozást külföldi beavatkozásnak tekinti, ahogy az is, hogy ezt az eszközt csupán a civil társadalom megszorítására használja” – fogalmazott.
Sophie Wilmés belga EP-képviselő, a Renew uniós parlamenti frakció tagja a magyar média helyzetére helyezte a hangsúlyt. Mint mondta, a delegáció a látogatás során találkozott néhány médium képviselőjével, ami csak fokozta aggodalmaikat, különösen az információs pluralizmus és sokszínűség kapcsán.
A sajtótájékoztatón Michal Wawrykiewicz, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselője is leszögezte: a delegáció tagjai egyetértenek abban, hogy Magyarországon a helyzet romlott, „a jogállamiságot nyilvánvalóan megsértik”. A képviselő emellett azt hangoztatta, hogy csökkent az igazságszolgáltatás függetlensége is.
Krzysztof Smiszek szociáldemokrata (SD) EP-képviselő a törvény előtti egyenlőséget hangsúlyozta, külön kitérve az LMBTQ-közösség tagjaira, akiknek képviselőivel a delegáció szintén egyeztetett. Elmondta, hogy a közösség képviselői aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy „a gyülekezési szabadság megnyirbálásával kapcsolatos törvény közvetlen hatással lesz a közösségre”.
Pernando Barrenza Arza, a Baloldal EP-képviselője kitért a többi között a migránsok és menekültek helyzetére is, akiknek „gyakorlatilag lehetetlen belépni Magyarország területére”, valamint azt vetette a kormány szemére, hogy „a többség zsarnokságát” teremtette meg és lábbal tapossa a kisebbségek jogait.

Nyitókép: Tineke Strik (Fotó: MTI)