2024. július 17., szerda

Magasba röpülnek a nyilak Ópusztaszeren

Újra kinyitott a Szeri Csárda, a betérők egy valódi, korhű betyárcsárdában találják magukat – Kiállítások, rendezvények sokaságával várja a vendégeket a megújult Ópusztaszeri Emlékpark
Ötödik alkalommal szervezik meg jövő szombaton a Nyílzápor elnevezésű látványosságot, a hagyományőrző íjászat legnagyobb seregszemléjét Ópusztaszeren

Nemzeti Íjászközpontot adnak át jövő szombaton, június 25-én az Ópusztaszeri Emlékparban, ahol 14 pálya várja a hagyományőrző íjászat kedvelőit. Ezen a napon szervezik meg a Nyílzápor nevű, immár nemzetközi szinten is érdeklődésnek örvendő rendezvényt, amikor rekordszámú íjász röpíti egyszerre a magasba vesszejét a szeri pusztán. Ilyen és ehhez hasonló rendezvényekkel, a kínálat, a látnivaló bővítésével igyekeznek folyamatosan magukon tartani a figyelmet az emlékpark dolgozói.

A tavalyi év nagy dobása mindenképp a Feszty-körkép megújítása volt, április óta az átalakításnak köszönhetően új szemszögből láthatjuk Feszty Árpádnak „A magyarok bejövetele” című monumentális körképét. A terepasztal fölött, részben átlátszó üveglapokból, ösvény épült, amely olyan közel viszi a látogatókat a festményhez, amilyen közelről csak az alkotás megszületése után, a millennium idején láthatták a honfoglalást megörökítő képet. A restaurátorok kijavították a festmény hibáit, speciális vegyszeres módszerrel portalanították a képet és a terepasztalt. Kicserélték a terepasztal elhasználódott elemeit, amelyek még bővültek is, például a legyőzött szláv harcosok alakjai nemcsak a festményen, hanem előtte is feltűnnek. Ezenkívül elkészültek a Rotunda átalakításával, új kiállítások nyíltak meg, közel 900 négyzetméter alapterületen.

Hogy milyen új tartalmakra számíthat az emlékparkba látogató? Tari Emese, az emlékpark idegenforgalmi munkatársa válaszol:

– A 2010-es év fontos változásokat hozott az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark életében. Egy nagyszabású turisztikai beruházás zajlott, mely elsősorban a Rotunda épületének fejlesztését, átalakítását jelentette, emellett azonban a Feszty-körkép is megújult, új látványelemmel gazdagodott. Legújabb kiállításaink az „Államalapítás” elnevezést viselő posztergaléria, a „Honfoglalás”, mely a honfoglaló magyarok életmódját, letelepedését hivatott bemutatni, a „Szer monostora és települése” kiállítás a szeri feltárások legfontosabb állomásait ábrázolja. Az „Őseink arcai” egy antropológiai kiállítás, mely azt kívánja ábrázolni, hogy hogyan nézhettek ki elődeink a honfoglalás idején. Az első hitelesen feltárt kun vezér sírjának leleteit sorakoztatja fel a „Csengelei kunok ura és népe” kiállítás – tudtuk meg.

– Az átalakításokat követően a méltán közkedvelt Magyar Királyok Panoptikuma is átalakult, két megújult kiállítás vette át a helyét, az egyik a Reneszánsz Panoptikum, 28 életnagyságú figurája öt jelenetben mutatja be a kor divatját, vallását, művészetét. A Panoptikum tökéletesen élethű figurái megelevenítik hazánk talán egyik ledicsőbb korszakát, bemutatják, miért és mire lehetünk büszkék, ha a korról,Mátyás királyuralkodásának idejéről beszélünk. A Reneszánsz Panoptikum mellett Koronás Királyok, Királyi Koronák címmel egy másik kiállítást is megnyitottunk. A tárlat bemutatja az ezeréves magyar állam történelmi kincseinek gyűjteményét: királyi koronákat, kegytárgyakat és uralkodói jelképeket is láthatunk. 11 kiemelkedő királyunk élethű mellszobra most megtekinthető az emlékparkban.

A sok újdonság közül a „Magyar tájak a XX. században”című kiállításra is felhívta a figyelmünket Tari Emese, ami ugyancsak a Rotunda épületében látogatható. Krupa József festőművész alkotásait október 1-jéig tekinthetik meg a vendégek. A látogatóközpont szívében, a Feszty Galéria Kávézóban kapott helyet a délvidéki kortárs képzőművészet több kimagasló alakjának munkája, akik egy-egy alkotásuk felajánlásával járultak hozzá, hogy Ópusztaszeren megjelenjen a Kárpát-medence kortárs magyar művészete is.

Idén nyitott ki újra az Emlékpark szomszédságában a Szeri Csárda, immáron az Emlékpark üzemeltetésében. A kívül-belül megújult étterem különlegessége, hogy a betérők egy valódi, korhű betyárcsárdában találják magukat: a berendezés és a kiállított műtárgyak mind-mind igazi betyáros hangulatot teremtenek. A kiállított tárgyak Beke Sándor és családja nagylelkű adományai, a korhű csárda belső kialakítása szintén Beke Sándor magángyűjtőnek köszönhető – sorolta Tari Emese.

A fejlesztések sora azonban ezzel nem ér véget. Folyamatos a Nomád park fejlesztése, az „élő skanzenhez” hasonlóan itt is azt szeretnék elérni, hogy a látogatók a napi tevékenységeken keresztül éljék át az adott korszak hangulatát. Mindezeknek köszönhetően továbbra sem csökken az emlékpark látogatottsága.

– Az elmúlt évben már sikerült megállítani a látogatószámok csökkenését. Ezt a sikeres rendezvényeknek, az Emlékpark iránti bizalom növekedésének köszönhetjük. Bízunk abban, hogy a beruházás eredményeként a látogatószám meghaladja az előző évek adatait. A megújult Feszty-körképet, illetve a Rotunda épületében lévő új kiállításokat igen nagy érdeklődés övezi, úgy gondoljuk tehát, hogy ez a látogatószámokon is meg fog mutatkozni.