2024. július 16., kedd

Egyenlő esély a piaci versengésre?

KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK

Augusztus elsejétől a vezetékes telefon előfizetési díja 430 dinárra növekszik és drágul a helyi és a városközi telefonálás is



Újabb csapást mér az állam polgárainak zsebére. A Köztársasági Telekommunikációs Ügynökség döntése értelmében augusztus 1-jétől új tarifarendszert alkalmaz a Szerbiai Telekom a helyi és a városközi vezetékes telefonforgalomban. Az impulzusok ára marad az eddigi 0,4043 dinár, ám időtartamuk rövidül. A helyi telefonforgalomban reggel héttől este kilenc óráig hatvanról huszonhat másodpercre csökken, az éjjeli órákban pedig az eddigi százhúsz másodperc helyett ötvenkettőre. Egy perc díja hétköznapokon napközben 0,92 dinár lesz, az éjjeli, a hétvégi és az ünnepnapi elszámolás szerint viszont 0,46 dinár. Az előfizetéssel együtt eddig 150 ingyen impulzus járt, a jövőben ehelyett 300. A városközi telefonforgalom díjszabásai is módosulnak, fő időben egy perc 1,41 dinárba kerül majd, este kilenctől reggel hétig pedig 0,705 dinárba, ám esetükben az impulzusok időtartama tizenkettőről tizenhétre, és huszonegy helyett harmincnégy másodperce növekszik. A vezetékes telefon havi előfizetése sem marad régi áron, az eddigi 388 dinár helyett 430 dinár lesz majd adó nélkül.

A Köztársasági Telekommunikációs Ügynökség szerint a drágítás, pontosabban az új tarifarendszer a helyi és a városközi vezetékes telefonforgalomban elkerülhetetlen, hogy egyenlő versenyfeltételeket állítsanak az eddig monopóliumhelyzetet élvező Szerbiai Telekom és a hazánkban már szárnyaikat bontogató másik kettő, a Telenor és az Orion telefonszolgáltatók elé. A Telenor, amely a második szolgáltató szerepében tűnik majd fel újévtől, nem rejti véka alá elégedettségét. Mint illetékesei mondják, ezzel a lépéssel a Ratel véget vetett a szolgáltatók közötti megkülönböztetésnek, és egyenlő esélyt adott a piaci versengésben.

Gazdasági szakértők szerint az állam meglehetősen hosszú ideig védte a Telekom egyeduralmát, és sokáig késleltette a Telenor és más érdekelt vállalat betörését az itteni piacra. Azonban, az idő múlásával engednie kellett. Az országban történő európai integrációs folyamatok megkövetelik ezeknek a védőmechanizmusoknak a feloldását, és egyben az eddigi monopóliumhelyzet védelmére tett törekvések gyengítését is. Az egészséges gazdaságok szemszögéből tekintve ez valóban józan, szerencsés körülmény, hogy a lakosság a jövőben az egymással versengő szolgáltatók kínálatai között választhat. És ha így történne, a jövőben még olcsóbban telefonálhatnánk, hangoztatják politikusaink.

Hogy mi az olcsó, és mi a drága, ez mindenkinek más. A napokban látott napvilágot az európai statisztikai intézet (Eurostat) legújabb kutatásának eredménye, mely szerint a villanyáram, a földgáz, a postai szolgáltatások, és nem utolsósorban a telefonálás is Szerbiában kerül legkevesebbe. Éppen ezekben az ágazatokban a szerbiai polgár az európai uniós díjszabások átlagának mindössze 52 százalékát fizeti. Olcsóbb még Albánia és Bulgária. Kizárólag a telekommunikációs szolgáltatások terén vizsgálódva azt is kimutatták, hogy Szerbia e mezőnyben leverhetetlenül a legolcsóbb, az európai átlagnak mindössze 39 százalékát fizetteti meg.

A Szerbiában élő, dolgozó, és a mindennap fennmaradásért küzdő állampolgárt egyáltalán nem örvendeztetik meg az ilyen hírek, ugyanis mit ér az „olcsó” villanyáram, a gázolaj, és a telefonálás, ha a keresetek szempontjából is a legek legalján helyezkedünk el. A márciusi kifizetett átlagfizetés Szerbiában 357 euró volt. Egyedül Bulgária maradt alul a környező országok közül, ahol dolgozó népe átlagban 352 eurót vihetett haza.

A lakosság természetesen méltatlankodik, elfogadhatatlannak tarja az újabb tarifamódisításokkal magyarázó drágításokat, és mint internetes körkérdésünkből kiderül, tesz róla, hogy a jövőben az eddigieknél is kevesebbet használja majd a vezetékes telefont. Nem hisz a piaci versengés előnyeiben, mert már számtalanszor tapasztalta, a nagy szavak mégsem az ő érdekeit szolgálják. Azonban az ember nem zárkózhat el a külvilágtól, idegenbe szakadt hozzátartozóitól. A kommunikációra szükség van. Erről is gondoskodik valaki. Az internet nyújtotta lehetőségek, és a mobilszolgáltatók előretörésével lassan oda jutunk, hogy kevesebbe kerül a skype-on vagy a maroktelefonon való társalgás, mint a vezetékesen, amelyről hiába hangoztatják, hogy a környéken a legolcsóbb, ha nekünk még így is drága.