2024. július 18., csütörtök

Az államot hibáztatják

A nagybecskereki képviselő-testület a Jugoremedija gyógyszergyárról

Zdravko Deurić igazgató: Vállalom a felelősséget (fotó: Kecskés István)


A nagybecskereki városi képviselő-testület pénteki ülésén rendkívüli napirendi pontként szerepelt a helybeli Jugoremedija gyógyszergyár súlyos helyzete. A válság okairól Zdravko Deurić igazgató számolt be a városháza dísztermében, ahol jelen volt a dolgozók egy csoportja is. Megjelentek a kisrészvényesek csoportosulásának a képviselői (Jugoremedija III) is, akik nemrég bírálták a gyár vezetését. Ők ezúttal nem fejthették ki álláspontjukat.

A Jugoremediját 2002-ben magánosították, de miután a gazda Jovica Stefanović Nini nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit 2007-ben megsemmisítették a privatizációs szerződést. Visszakerült a gyár dolgozóinak és kisrészvényeseinek a kezébe a gyár vagyonának az 58 százaléka, a többi pedig az államé maradt. A válságos időszak után a termelést sikerült stabilizálni, Zdravko Deurić szerint a bajok tavaly kezdődtek, amikor a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap nem hagyta jóvá a gyógyszerárak emelését. Közben egyre rendszertelenebbül törlesztettek a gyógyszergyárak felé, az állam pedig lehetővé tette a gyógyszerek behozatalát. A hazai gyártók helyére azok léptek, akik olcsó gyógyszereket kínáltak. Ezekkel az intézkedésekkel pedig az állam ellehetetlenítette a hazai gyógyszergyártást. A Jugoremedijaban a 460 dolgozó augusztus óta nem kapott fizetést, hiába van raktáraikban 2,5 millió euró értékű készáru és kétmillió értékű félkész alapanyag. A gyárban többször járt a rendőrség. A Baglyas ipari övezetben pedig új gyógyszergyárat épít egy külföldi cég.

A képviselők elfogadták a beszámolót, és egyhangú támogatásukról biztosították a gyógyszergyártókat. Ugyanakkor nem találták célszerűnek azt a javaslatot, hogy tényfeltáró bizottságot alakítsanak a helyzet további elemzése céljából.