2025. január 18., szombat

Az MNT napirendjére kerülhet a médiastratégia

A Tájékoztatási Bizottság elfogadta a közvitán megfogalmazott észrevételekkel kiegészített dokumentumot

Tegnapi 9. rendes ülésén Szabadkán a Magyar Nemzeti Tanács Tájékoztatási Bizottsága elfogadta az MNT 2024 és 2029 közötti időszakra szóló Tájékoztatási és médiafejlesztési stratégiájának a közvita során beérkezett észrevételekkel kibővített tervezetét. Ezzel minden feltétel adva van ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Tanács napirendjére tűzze és megvitassa a dokumentumot, majd szavazzon róla.

Kozma Lívia, a Tájékoztatási Bizottság elnöke emlékeztetett, hogy miután a bizottság három héttel ezelőtt megvitatta és elfogadta a dokumentum tervezetét, megkezdődött a közvita. Az online térben október 2-a és 16-a között lehetett hozzászólni a dokumentumhoz, valamint módosítás, kiegészítés, illetve pontosítás céljával indítványokat megfogalmazni. A közvitát három helyszínen, Szabadkán, Nagybecskereken és Újvidéken szervezték meg, így az érintettek és az érdeklődők személyesen is hangot adhattak véleményüknek. A közvita építő jellegű volt, értékelte Kozma Lívia, aki a sajtó képviselőinek nyilatkozva ugyancsak rámutatott arra, hogy írásban 12 hozzászólás érkezett az MNT hivatalába. Ezeket a tegnapi ülésen egyenként megvitatták a Tájékoztatási Bizottság tagjai, majd szavaztak az indítványokról. Kiemelte, némelyik javaslatot elfogadták, míg némelyiket elvetették. Az elfogadott észrevételekkel kibővített dokumentum kerül majd a nemzeti tanács soron következő, novemberi ülésének napirendjére, derült ki. Kozma Lívia szavai szerint ha a Magyar Nemzeti Tanács elfogadja a stratégiát, megkezdődhet a dokumentum mentén való cselekvés. Az elsődleges feladatok közül a Tájékoztatási Bizottság elnöke az újságíróképzést, valamint a tudósítóhálózat kiépítését emelte ki, rámutatva, hogy a megvalósítás mindenekelőtt pénzfüggő, ezért először a szükséges eszközöket kell biztosítani.

A stratégia első része a helyzetfelmérésre, illetve a jelenlegi körülmények vonatkozásában megfogalmazott bírálatra összpontosít, jegyezte meg a sajtónak nyilatkozva Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának tájékoztatással megbízott tagja. Hozzátette, minden egyes bíráló megállapítás mellé megoldási javaslatot rendeltek. A dokumentum második része az újságírás és az újságírói szakma presztízsének a növeléséről szól, ennek kapcsán konkrét intézkedésterveket sorakoztatnak fel.

– Ami a közvitát illeti, jó volt látni, hogy a szakma összeült, elégedett vagyok az érdeklődéssel, valamint a hozzászólásokkal. Ha novemberi ülésén az MNT elfogadja a dokumentumot, 2024. január 1-jétől megkezdődhet a megvalósítása. Ez elsősorban a költségvetéstől függ, ám jelenleg jónak ígérkezik a csillagállás. Az ötéves akciótervnek nyilván csak egy része kerül a következő évi költségvetésbe, ami már készül. Ami szinte már biztos, hogy szakmai konferenciát tartunk, márciusra tervezzük elkészíteni az etikai kódexet, valamint márciusban a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének szakmai elismeréseihez már pénzjutalom is társul. Emellett médiatalálkozót tervezünk szervezni, valamint szakmai képzést az online szerkesztők számára, de beszédtanárokat is hívnánk oda, ahol szükség van rájuk – fejtette ki Kabók Erika.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Magyar Nemzeti Tanács