2024. szeptember 3., kedd

Lépjen a kormány!

A gazdák két feltétel teljesítése esetén hajlandók csak tárgyalni – Három nap múlva radikálisabb lehet a tiltakozás

A tervezettnél rövidebb ideig tartottak kedden a tiltakozó földművesek útlezárásai Újvidéken; 14 óra előtt minden közúti zárlatot feloldottak, s a traktorok a kőolaj-finomító elé vonultak, melynek bejáratánál továbbra is korlátozzák a forgalmat. A zárlat 11 órakor vette kezdetét a finomító közelében található körforgalom lezárásával, de itt is félóránként ideiglenes „szünetet” tartottak, és továbbengedték a várakozókat. Annak ellenére, hogy bejelentették, hogy reggel a kátyi bekötőutat is lezárják, elálltak ettől.

BELGRÁDBAN SÍRI CSEND

Tiltakozás Szabadkán is volt, ahol Miroslav Matković földműves elmondása szerint 16 óráig zárták le a békovai bekötőutat, valamint a Csantavér–Nagyfény felüljárót. Az említett szakaszon két órán át tartott délelőttől a lezárás, utána félórás szünet következett, s ez alatt az idő alatt továbbengedték a kocsikat, majd ismét zárlat következett. Matković a Betának nyilatkozva elmondta, minden okuk megvan az elégedetlenségre, ugyanis semmilyen információt nem kaptak a kormánytól arra vonatkozóan, mikor és hogyan teljesítik a májusi megállapodásba foglaltakat. Továbbra is várják az információkat arról, mikor számíthatnak jövedéki adó nélküli üzemanyagra, 300 eurós hektáronkénti támogatásra. Erről már korábban is tárgyaltak a kormánnyal, csak elmaradt a megbeszéltek teljesítése.

LEZÁRÁSOK VAJDASÁG-SZERTE

A reggeli órákban a gazdák lezárták a Kevevára (Kovin)–Homokbálványos (Bavanište)–Pancsova útszakaszt is. Több mint ötven traktor vonult ki. Kisebb incidens is történt, amikor az egyik autós vitába elegyedett a földművesekkel, de a szóváltás után a sofőr visszatért a kocsijához. Lezárták Csentán a Nagybecskerek–Belgrád és Aradácnál a Nagybecskerek–Újvidék útvonalat is. Akadályozták a forgalmat Farkasd és Antalfalva, valamint Szerbcsernye és a szerb–román határon is.

AZ ÁLLAMFŐ NEM ÉRDEKLI ŐKET

Sajtónyilatkozatában Đuka Ćurčić földműves kijelentette, addig nem hagyják abba a tiltakozást, s nem ülnek le a kormány képviselőivel tárgyalni, amíg nem teljesítik két alapkövetelésüket: az egyik a jövedéki adó nélküli üzemanyag szavatolása, a másik pedig a terménytőzsdén uralkodó áldatlan állapotok rendezése. Azt mondta, nem érdekli, mit mondott az elnök, vele „csak akkor találkoznak, amikor állami kitüntetést kell tőle átvenniük”, minden más kérdésben a kormányfővel kívánnak megegyezni.

Mileta Slankamenac, a Szerbiai Földművesek Fennmaradásáért Kezdeményezés közgyűlésének elnöke is hasonlóan vélekedik. A kormány feladata, hogy először teljesítse a májusi ígéreteit, azok között szerepel a jövedéki adó nélküli dízel vásárlásának a lehetősége, s nem abban maradtak, hogy a gazdák előbb kifizetik a teljes árat, majd várnak, hogy az állam visszafizessen literenként ötven dinárt. Kiszácsra várják a kormány illetékesét egy megbeszélésre a jövő évi szubvenció értékével és más aktuális témákkal kapcsolatban, akkor, amikor az állam teljesíti a vállalt kötelezettségeit.

GYORSSEGÉLY, SZUBVENCIÓ, TEJPRÉMIUM…

Levelet intéztek kedden a mezőgazdasági minisztériumhoz az állattenyésztéssel és földműveléssel foglalkozó bácskai, bánáti, szerémségi, mačvai és közép-szerbiai egyesületek képviselői. Ebben arra szólítják fel az illetékeseket, hogy egy héten belül fizessenek ki 12 ezer dináros egyszeri támogatást minden bejegyzett hektár után, növeljék a szubvenciót hektáronként 300 euróra, 60 ezer dinárra fejőstehenenként, és literenként 25 dinárra a tejprémiumot az év utolsó negyedétől számítva. Ha ezt nem teszik meg, három napon belül teljes útlezárások kezdődnek, torlaszokat állítanak a határátkelők elé, és blokád alá helyezik a fontosabb állami intézményeket is.

Nyitókép: Újvidéken úgymond már menetrendszerűek a gazdatüntetések (Dávid Csilla felvétele)