2024. augusztus 31., szombat

Évzárás és tervezés

Fremond Árpád: Az MNT 2024-ben is szerteágazó tevékenységet folytat

Az idei utolsó ülését tartotta meg pénteken Szabadkán a Magyar Nemzeti Tanács, a 36 napirendi ponttal összehívott ülés egyik kiemelt beterjesztése a tanács következő évi munkaterve volt. Fremond Árpád elnök a munkaterv fontosságát hangsúlyozva rámutatott, ez a dokumentum határozza meg, hogy 2024-ben milyen programok mentén és hogyan dolgozik majd a nemzeti tanács. Az MNT jövőre is szerteágazó tevékenységet tervez folytatni, emelte ki Fremond Árpád. Hozzátette, a Szerb Köztársaság törvényeivel, illetve a törvényes felhatalmazásokkal összhangban szeretnék végezni a tanács munkáját, ugyanúgy, mint az eddigiekben. Kiemelte, a Hivatalos nyelv- és íráshasználati stratégiát 2021-ben fogadta el az MNT, ennek az elemeit-programjait beépítették a munkatervbe, a nemrégiben elfogadott Tájékoztatási és Médiafejlesztési Stratégia elemeit szintén beemelték a munkatervbe, de az egyelőre nem elfogadott kulturális és oktatási stratégiák bizonyos elemeit ugyancsak. Megismételte, hogy ez utóbbi két fejlesztési stratégiát a tervek szerint 2024. első hónapjaiban fogadják el.

– A munkatervben benne van érintőlegesen a nemzeti tanács finanszírozása is, ami azért fontos, hogy érezzük a munkaterv és a költségvetés közötti kapcsolódási pontokat. A munkaterv tartalmazza a különböző tervek és beszámolók elfogadását, továbbá az említett két stratégia véglegesítését és elfogadását, valamint az állandó kapcsolattartást és párbeszédet a közösséggel és a törvényből eredő felhatalmazások gyakorlását – taglalta Fremond Árpád.

Az oktatás területén megfogalmazott terveket sorolva Fremond Árpád kiemelte, hogy 2024-ben is prioritás marad az új bölcsődei és óvodai csoportok megnyitása, továbbá az anyanyelvű nevelés és oktatás népszerűsítése, az iskolakezdő csomagok kiosztása, valamint az iskolabusz és a napközis program folytatása. Mint elhangzott, támogatni tervezik a szakképzett és a tanács által ösztöndíjban, vagy más támogatásban részesített fiatalok érvényesülését a szülőföldön, de a felsőoktatási ösztöndíjprogram esetleges bővítése is aktuális lehet.

Fremond Árpád szavai szerint 2024-ben tervezik befejezni a Magyar Szó újvidéki székházában megkezdett óvodafejlesztést, két bölcsődei és két óvodai csoportot terveznek kialakítani, továbbá játszóteret a székház udvarában. Folyamatosak lesznek az intézményfejlesztések, valamint a szakkollégiumi rendszer bővítése, hangsúlyozta Fremond Árpád. Rámutatott, ezzel összhangban a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium kollégiumi térrel való bővítése is szerepel a munkatervben, mint ahogyan a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium épületrészének a befejezése, de Topolyán is folytatni tervezik a kollégiumbővítési programot. A Suliexpo és az Edu-Expo programokat szintén folytatni tervezik, továbbá szeretnének az általános iskola első osztályától a nyolcadikig minden évben valamivel kedveskedni a magyar nyelven tanuló diákoknak, emelte ki Fremond Árpád. A felsőoktatási ösztöndíjprogram tekintetében elmondta, hogy ezt a tervek szerint megújítják, a hiányszakokat újragondolják, hiszen például a magyar ajkú orvosok hiánya hatalmas mértékű. A tapasztalat azt mutatja, hogy a jogászösztöndíj iránt nagy az érdeklődés, így az ehhez hasonló ösztöndíjazást egyéb hivatásokra is kiterjeszthetik, amennyiben arra lesz lehetőség, hangzott el.

A kultúra területén megfogalmazott tervekhez kapcsolódóan Fremond Árpád közölte, hogy az eddigi munkát folytatják. Szeretnék a jövőben is bővíteni a kulturális hálót. Az egyik prioritás a társalapított és kiemelt intézmények fejlesztésének az elősegítése.

– Szeretnénk befejezni a zsablyai Havas Boldogasszony római katolikus templom teljes körű felújítását. Tudjuk, az idén volt tíz éve, hogy megtörtént a szerb–magyar megbékélés, míg jövőre lesz tíz éve annak, hogy eltörölték a kollektív bűnösséget kimondó jogszabályokat. Ez utóbbi évfordulónak az alkalmából az a terv, hogy valamikor október utolsó vasárnapját, azaz a csúrogi megemlékezést megelőzően alkalmi rendezvény keretében átadjuk a zsablyai templomot, ekképpen megemlékezve a kollektív bűnösség eltörlésének tizedik évfordulójáról – taglalta Fremond Árpád, mondva, hogy Vajdaságban máshol is lesznek templom-felújítási projektumok.

Reális és megvalósítható a munkaterv – ezzel zárta felszólalását Fremond Árpád. Hozzátette, ugyanakkor nem mindegy, hogy kikkel és hogyan tud az MNT együtt dolgozni az elkövetkező időszakban. Ebben a kontextusban tért ki Fremond Árpád a december 17-ei választások témájára.

– Akkor tudunk erős Magyar Nemzeti Tanácsot építeni, ha a Vajdasági Magyar Szövetség erős. December 17-én nagyon sokan járultak az urnák elé, a választási eredmény pedig azt szemlélteti, hogy a magyar közösség továbbra is összetart. Szeretném megköszönni a magyar választópolgároknak a támogatást, hiszen az MNT számára sem volt mindegy, hogy milyen választási eredmény születik. A választás tétje az volt, hogy az eddigi eredményeket és rendszert meg tudjuk-e őrizni, illetve tovább tudjuk-e fejleszteni. A választási eredmények arra utalnak, hogy optimistán tekinthetünk előre 2024-re, hiszen a VMSZ-nek erős érdekképviselete lesz Belgrádban és Újvidéken. Csak akkor tudunk erős nemzeti tanácsot építeni, ha együttműködünk a belgrádi és a tartományi szervekkel – fogalmazott Fremond Árpád.

Fremond Árpád (Molnár Edvárd felvétele)

Fremond Árpád (Molnár Edvárd felvétele)

TERVEK A NÉGY TERÜLETEN

Varjú Potrebity Tatjana, a Végrehajtó Bizottság oktatással megbízott tagja arról beszélt, hogy az oktatás területén a munkatervben több mint 60 feladatot vázoltak fel. Hozzáfűzte, 5306 gyermek óvodai ellátásban részesül, 10.242 gyermek általános iskolai ellátásban, 4185 gyermek középiskolai, vagy gimnáziumi ellátásban, 85 gyermek speciális általános és középiskolai ellátásban, míg 3305 gyermek az anyanyelvápolás a nemzeti kultúra elemeivel tantárgy oktatásában vesz részt. Ezért fontos, hogy az oktatás területén olyan programokat és munkatervet fogadjanak el, amely sikeres lehet az említett számbeli adatok tükrében, szögezte le.

Az MNT a következő évben is nagy hangsúlyt kíván helyezni a társalapított és a kiemelt intézmények fejlesztésére, emelte ki Hugyik Richárd, a Végrehajtó Bizottság kultúrával megbízott tagja. Rámutatott, az elmúlt évben és években a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ (VM4K) rendkívül jelentős munkát végzett Szabadkán, de ugyanennyire fontos a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség szerepe is, hiszen ernyőszervezetként egész Vajdaság területén összefogja és támogatja a civil szervezetek-művelődési egyesületek munkáját. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, mint kulturális, tudományos és kutató háttérintézmény például a digitalizálás területén tölt be lényeges szerepet, hangzott el. Hugyik Richárd szavai szerint a vajdasági magyar kulturális tér negyedik zászlóshajója a Forum Könyvkiadó Intézet, amely az előbb említettekhez hasonlóan 2024-ben is élvezi az MNT támogatását. A tárgyi és szellemi örökség megőrzésére is nagy hangsúlyt kívánnak helyezni, az épület- és infrastruktúra-fejlesztések a továbbiakban is folyamatosak lesznek, de a rendezvények támogatását ugyancsak folytatni tervezik, hangzott el.

Kabók Erika, a Végrehajtó Bizottság tájékoztatással megbízott tagja emlékeztetett, hogy a tájékoztatási stratégiát már elfogadta az MNT, az öt évre szóló vállalásokat tartalmazó dokumentum végrehajtása 2024-ben meg is kezdődik. Az első évben egyrészről a legsürgősebbként megítélt feladatokat kívánják elvégezni, másrészről hagyományteremtő szándékkal terveznek különböző rendezvényeket bevezetni, hangsúlyozta Kabók Erika. A nagy sajtóházakkal és a kistérségi lapokkal való állandó kapcsolattartás mellett a kiemelt feladatok között a szakmaiság erősítését említette, valamint a szerkesztőségek műszaki felszereltségének felmérését és az ezzel kapcsolatos igények megfogalmazását, továbbá a nyomtatott sajtót népszerűsítő akciók támogatását és a tudósítóhálózat kialakítását, illetve erősítését.

Igyekeznek következetesen végrehajtani a 2021-ben elfogadott Hivatalos nyelv- és íráshasználati stratégiát, mondta Tóth Ramóna, a Végrehajtó Bizottság hivatalos nyelv- és íráshasználattal megbízott tagja. Rámutatott, a stratégia egyik prioritása a tudatos nyelvmegőrzés, mindenekelőtt a szórványtelepüléseken. Hozzátette, a hivatalos nyelv- és íráshasználat területén való fejlődést 2024-ben is folytatni kívánják, a munkatervbe foglalt programok célja az, hogy erősítsék a magyar kisebbségi közösség helyzetét és elősegítsék az identitás megőrzését.

1,411 MILLIÁRD DINÁROS KÖLTSÉGVETÉS

Az ülésen a munkaterv mellett a tanács következő évi költségvetését is megszavazták. Az MNT bevételei és kiadásai 2024-ben 1,411 milliárd dinárt tesznek ki, derült ki Sárközi István, a Végrehajtó Bizottság elnökének beszámolójából. Az MNT idei évi költségvetésének módosítását ugyancsak elfogadták, a büdzsé bevételi és kiadási oldala 1,478 milliárd dinárról 1,531 milliárd dinárra módosult.

Az ülésen az említett beterjesztések mellett az MNT elfogadta a szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény 2024. évi pénzügyi tervének jóváhagyását, továbbá a Forum Könyvkiadó Intézet 2024. évi munkatervének és -programjának, valamint pénzügyi tervének véleményezését, a Hét Nap Lapkiadó Kft., a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény és az adai Szarvas Gábor Könyvtár 2024. évi munka- és pénzügyi terveinek jóváhagyását ugyancsak megszavazták, mint ahogyan a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet 2023. évi pénzügyi terve módosításának véleményezését és a Szekeres László Alapítvány 2023. évi pénzügyi terve módosításának jóváhagyását is. Oktatáshoz kapcsolódó beterjesztések szintén napirenden szerepeltek, egyebek mellett általános és középiskolák igazgatóválasztási eljárásaihoz kapcsolódóan.

A Végrehajtó Bizottság a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatóválasztási eljárása kapcsán hozott döntését is megszavazta a nemzeti tanács. A VMMI igazgatója Kormányos Katona Gyöngyi, aki eddig megbízott igazgatói státuszban vezette az intézetet.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele