2025. április 17., csütörtök

Kereskedelmi háború határán

Mik (lehetnek) az amerikai elnök vámpolitikájának következményei?

Kína tegnap bejelentette, hogy április 10-től 34 százalékos vámot vezet be minden amerikai termékre, de megszigorítja azoknak a ritka ásványi anyagoknak a kiviteli ellenőrzését is, amelyeket a számítógépes csipek és az elektromos autók akkumulátorainak gyártásához használnak. Peking ezzel válaszol Donald Trump azon döntésére, miszerint megemelte a behozatalra vonatkozó vámokat szinte minden árura, amely az Egyesült Államok piacára érkezik külföldről.

Mint ismeretes, az amerikai elnök döntését április 1-je óta érvényesítik. E szerint a döntés szerint Szerbia azon országok közé tartozik, amelyek a legmagasabb vámmal, azaz 37 százalékos illetékkel szállíthatnak ezentúl termékeket az Egyesült Államokba. Az Európai Unió tagállamaiból érkező árut például 20 százalékos vámmal terhelte az amerikai adminisztráció. A legalacsonyabb vámérték ezentúl 10 százalékos. Ezt megelőzően Trump az első intézkedései között az autóiparra vonatkozó vámokat is megemelte: ahogyan arról korábban is beszámoltunk, az alkatrészekre, acélra és alumíniumra 25 százalékos behozatali vámot szabott ki. Elemzők szerint ezzel a hatalmas amerikai piacot is leterhelte, hisz a nagy amerikai autógyártók már korábban kiépítették a gyártósoraikat és ellátási láncaikat Észak-Amerikában, így a termelés fázisai átívelnek a határokon. Az Egyesült Államok évente 3 300 milliárd dollár értékű terméket importál. Összehasonlításképpen: ez a szerbiai összes bruttó hazai termék értékének negyvenszerese – hívta fel a figyelmet elemzésében Bogdan Petrović gazdasági tanácsadó. A szakember rámutatott arra is, hogy Trump döntését a világ legtöbb országa mellett az Egyesült Államokban is elítélik és bírálják, hisz Amerika évek óta hatalmas hiánnyal küzd a külföldi kereskedelem terén, amely évről évre növekszik. Húsz évvel ezelőtt 1.500 milliárd dollár értékben importált árut 600 milliárd dolláros hiánnyal, mára azonban ez a hiány 1.200 milliárd dollárra növekedett – részletezte a szerb szakember.

A Szerbiára is kiszabott legmagasabb vámot országunkon kívül még tíz másik államra vonatkoztatta az amerikai adminisztráció. Esetünkben ez évente csaknem 700 millió dollár értékű áru kivitelének vethet véget – véli Bogdan Petrović. A gazdasági tanácsadó részletezte is, mely ágazatokat sújtja leginkább Trump döntése. A 2024-es adatok szerint az Egyesült Államokba szállított termékek közül a legnagyobb értékben gumikat értékesítettek a hazai gyártók: a gumigyárak 155 millió dolláros kivitelt valósítottak meg tavaly az amerikai piacon. Így a vámok emelése leginkább az inđijai Toyo Tires és a nagybecskereki Linglong gumigyárak fennállását veszélyezteti – mutatott rá a szakértő. Kiemelte, hogy a gumigyártók mellett a magas vámok a fegyveriparunkat is terhelik. Szerbia ugyanis mintegy 200 millió dollár értékben exportált robbanóanyagot és töltényeket az Egyesült Államokba. Legnagyobb mennyiséget az užicei Partizan gyár bocsátott az amerikai piacra, méghozzá minőségi puska- és pisztolytöltényeket, de az ágazat többi gyártója is jelentős mennyiséget irányított a tengeren túlra. A fegyveripar azonban sokkal könnyebben talál alternatív piacokat az értékesítésre, hisz a világon nagy a kereslet a fegyverkezés és a katonai felszerelés terén. Ellentétben ezzel, a gumigyárak nehezen helyettesítik majd az amerikai piaci lehetőségeket másokkal – fejtette ki elemzésében a gazdasági tanácsadó.

A szakember ugyanitt rámutatott arra is, hogy az amerikai behozatali vámok jelentős növekedése mégsem az említettek miatt okozhatják a legnagyobb károkat országunknak. Petrović szerint sokkal nagyobb kár érheti Szerbiát amiatt, hogy a megemelt vámok lelassítják és visszaszorítják az Egyesült Államok és az Európai Unió kereskedelmét. Országunk legnagyobb kereskedelmi partnere ugyanis az Unió, ahol az új amerikai intézkedés 380 milliárd eurós kivitelt érint.

A világpiac elemzői már előirányozták, hogy a napokban sorjázhatnak a válaszok az amerikai elnök döntésére úgy az Európai Unió, mint más országok részéről is. Bogdan Petrović szerint Szerbia ebben a vámháborúban nagyon rosszul járhat, hisz az uniós válasz további reakciókat válthat ki az amerikai elnök részéről. Trump ugyanis már bejelentette, hogy a helyzet fokozása esetén az Európából érkező bort és sajtot 200 százalékos vámmal terheli majd, ami az említett termékek világpiacát teljesen beomlaszthatja. A rövid szavatossági idő miatt ugyanis hatalmas mennyiségű termék torlódhat fel az európai piacon, ami óriási árzuhanást okozna. Az ilyen mértékű világpiaci változásokat országunk gazdasága nehezen élné túl – fejti ki a szakértő. Petrović szerint a legjobb esetben Trump adminisztrációja szerződéseket ajánl majd fel a vámok enyhítésére azoknak a kisebb országoknak, amelyek ennek fejében hajlandóak olyan szolgáltatásokat tenni, amelyek megfelelnek a jelenlegi amerikai vezetésnek. Egy biztos: a világkereskedelem soha többé nem lesz olyan, mint eddig – véli a szerb gazdasági tanácsadó.

Kifejti azt is, hogy bár Trump döntései első pillanatra logikátlannak tűnnek, mégis mély okai vannak. A MAGA-ként (Make America Great Again, azaz Tegyük Amerikát naggyá újra) ismert ideológiája és programterve ugyanis rengeteg szavazatot hozott a kabinetjének a legutóbbi szoros választásokon. Ennek egyik alappillére pedig épp az az irányelv, miszerint a jövőben az Egyesült Államok kizárólag a saját gazdasági érdekeivel foglalkozik, és elhagyja azt a globális szerepét, amelyet a második világháború végétől tölt be. Amennyiben ugyanis az új vámok bevezetése azt eredményezi, hogy számottevően sok gyár az Egyesült Államokba helyezi át a gyártását, akkor Trump választóinak abból sokkal nagyobb haszna lesz, mint amennyi kárt kénytelenek elviselnek a megemelt vámok miatt – fejtette ki a lehetséges okokat és következményeket Bogdan Petrović.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fotó: Beta/AP