2024. július 19., péntek

Közösségi erő és jövőrajzolás

A VMMSZ idén is odaítélte a Magyar Életfa díjakat és a Plaketteket, Aranyplakett kitüntetésben pedig posztumusz Pásztor Istvánt részesítik

A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökségének a döntése értelmében Magyar Életfa díjban részesült Farkas Zsuzsa nyelvművelő, újságíró, szerkesztő, lektor; Kovács Frigyes Jászai Mari- és Pataki-gyűrű díjas színművész, rendező, színházalapító, társulatvezető, tanár; Molcer Mátyás zongoraművész, zeneszerző és -pedagógus, költő és műfordító, képzőművész, zene- és színházi kritikus, publicista, valamint dr. Németh Ferenc művelődés- és helytörténész, egyetemi tanár.

A Plakett díjat a Flaman–Hézső citeraduó; Király Sándor nagykikindai öntevékeny színjátszó és rendező, közösségszervező; Lukács Imre temerini néptáncpedagógus, koreográfus, népzenész, a vajdasági táncházmozgalom meghatározó személyisége; Tót Kása Piroska, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör egyik alapítója, a kultúrkör volt titkára, az egyesület aktív tagja annak 1991-es megalapítása óta, a Szivárvány festőcsoport vezetője veheti át, de Plakett díjban részesült a Közép-Bánát magyar közösségi és művelődési életének szervezésében jelentős szerepet betöltő, tavaly a fennállásának 75. évét ünneplő magyarcsernyei Ady Endre Művelődési Egyesület is. A VMMSZ az idei évi Aranyplakett kitüntetést posztumusz Pásztor Istvánnak ítélte oda, a megmaradásunkat, jelenünket és jövőnket is meghatározó életútja előtt tisztelegve.

A VMMSZ a díjakkal a hiteles őrző és teremtő munkát, a vajdasági és a Kárpát-medencei magyar közösségek összefogásáért és formálásáért, a nemzeti összetartozás erősítéséért, kulturális identitásunk gazdagodásáért, a nemzettudat fejlesztéséért végzett tevékenységet és teljesítményt ismeri el, amely nélkül értékrendünk és értékszeretetünk messze került volna, messze kerülne álmától, vágyaitól, erejétől.

Az alapító az idei évi Aranyplakett kitüntetéssel azon embert próbáló küldetés előtt tiszteleg, amelynek vezérlő csillaga a vajdasági és a Kárpát-medencei magyar közösség történetének következő fejezetében való hit: a közösség jövőjének biztonságba helyezése akként, hogy annak révén az összefogás és az összekapaszkodás megannyi építménye testesüljön, amely – bármerre is tekintsünk – újra- és újjárajzol szülőföldet, térséget, nemzetet, utcácskát, templomot, közösségi házat, intézményrendszert, benne magyar szóval, magyar világgal, magyar jövővel. A díj azt a nemzet- és a térség szőttesét alakító életutat ismeri el, amely a rendíthetetlenséget és az ezzel járó felelősséget, a mértéket és mértékletességet, az éleslátást és büszkeséget, közösségi erőt és jövőrajzolást jelenti és állítja elénk – magyar utat: vajdasági magyar utat, Kárpát-medencei magyar utat – örökül! – áll a VMMSZ közleményében.

A díjakat a magyar kultúra napja ez évi délvidéki központi rendezvénye részeként január 26-án adják át Zentán, a művelődési ház színháztermében.

Nyitókép: VMMSZ