Szombaton este hatalmas érdeklődés mellett tartottuk meg Tordán a XXII. Tordai Művelődési Napok keretében napilapunk, a Magyar Szó élőújságát és mezőgazdasági mellékletének, a Magvetőnek a szokásos nyereményjátékkal egybekötött bemutatóját.
Az egybegyűlteket Dobai János, a tordai helyi közösség tanácsának elnöke köszöntötte. Kiemelte, hogy ennek a rendezvénysorozatnak régóta hagyománya a Magyar Szó-élőújság.
– Büszkék lehetünk arra, hogy a Magyar Szó már nyolcvan éve szolgálja a vajdasági magyarság ügyeit, tájékoztat a vajdasági magyarság mindennapi problémáiról, teszi mindezt magyar szellemiségben. Külön öröm a számomra az, hogy a szórványban élő magyarságról sem feledkezik meg, hisz bármikor bármi is történjék itt, Tordán, a Magyar Szó mindig biztosít teret arra, hogy arról beszámoljon – hangsúlyozta a tanácselnök.
Varjú Márta, napilapunk főszerkesztője, elmondta, hogy amióta ő a főszerkesztő, azóta minden Tordai Művelődési Napokra ellátogat a Magyar Szó csapata.
– Az élőújság-sorozataink szinte mindig Tordán kezdődnek. Már az elődeinket is foglalkoztatta a tájolás, az élőújság mint az újság népszerűsítésének az egyetlen lehetséges eszköze. A mi célunk, hogy az olvasóinkkal személyes kapcsolatot vegyünk fel, megismerkedjünk velük, illetve szeretjük megtapasztalni azt, hogy abban az adott közösségben a helyiek milyen műsorral is tudnak kedveskedni az érdeklődőknek, mi pedig élőben bemutatjuk az újságunkat – magyarázta Varjú Márta.
A főszerkesztő a hallgatóságot emlékeztette arra is, hogy a Magyar Szó idén nyolcvanadik születésnapját ünnepli.
– Egy hosszú ünnepségsorozatot tervezünk, ami december végén fog kicsúcsosodni. Az első számunk 1944. december 24-én jelent meg akkor még Szabad Vajdaság néven, majd 1945. szeptember 27-én a napilap felvette a Magyar Szó nevet. Elődeink a feliratot régiesebb betűkkel írták ki, mi ezen picit változtattunk. Arról is döntöttek, hogy vasárnaponként a felirat piros, a többi napon pedig fekete legyen. Idén, mivel az ünnep évébe léptünk, úgy döntöttünk, hogy minden nap piros lesz a Magyar Szó felirat, és szerintem e mellett a döntés mellett ki is fogunk tartani. Valamikor a Magyar Szó szombaton és vasárnap is megjelent. A vasárnapi újságnak egy külön nimbusza volt. Egy a hetvenes évekből fennmaradt kimutatás szerint a vasárnapi újság minden második vajdasági magyar háztartásba eljutott, a hétköznapokon megjelent lapok pedig minden harmadik háztartásba eljutottak. A piros színű felirat a Magyar Szó védjegye, ezt használjuk logóként is, erről ismernek meg bennünket – hangsúlyozta, majd kitért arra is, hogy a nyolcvan év során számos felirat állt a fejléc alatt.
Az utolsó változás 2020 szeptemberében történt, azóta A vajdasági magyarság napilapja felirat szerepel ott a Közéleti napilap helyett.
– Én már a kilencvenes években is azon gondolkodtam, hogy tulajdonképpen kinek is írjuk mi ezt az újságot, hogy mi lenne ott a leghitelesebb felirat, és ezekre a kérdésekre mindig is az volt a válaszom, hogy hát a vajdasági magyarságnak, az újság értük van, a vajdasági magyarság pedig elfogadta és megszerette a lapot. Úgy gondolom, hogy az utóbbi évek során közelebb kerültünk az olvasóinkhoz. Magyar szellemiségben készítjük el az újságot, és hozzánk, vajdasági magyarokhoz szól, mindarról, ami bennünket érint, érdekel, napi örömeinkről, gondjainkról. A Kárpát-medencében mi vagyunk az egyetlen magyar nyelven megjelenő napilap, amelyik megszakítások nélkül, folyamatosan megjelent az elmúlt nyolcvan év során, zárta gondolatait Varjú Márta.
Vidács Hajnalka újságíró a Magyar Szó Naptár című kiadványát mutatta be. Hangsúlyozta, hogy ez a kötet az elmúlt évek során a vajdasági magyarság körében az egyik legkeresettebb és legnépszerűbb kiadvány lett. Arra is kitért, hogy a könyv azt a magyar szellemiséget tükrözi, amit az anyalap is képvisel. Fontosnak tartotta megjegyezni azt is, hogy a Naptár a Magyar Szó nyolc évtizedének a jegyében fogant.
Kállai Göblös Nikoletta újságíró Hugyik Richárddal, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagjával készített exkluzív interjút a pénteki magyar nemzeti tanácsi ülésén elfogadott kulturális stratégia fontosságáról és céljáról, amit napilapunk későbbi számában közlünk.
A Magvető több egy mellékletnél, hiszen az elmúlt évek során mindig igyekezett közvetlen kapcsolatot fenntartani a mezőgazdasági termelőkkel, élőújságok sorát szervezve meg Vajdaság legtöbb településén, amiben nagyon nagy szerepet vállalt Varga Attila szerkesztő, aki elmondta, hogy ezeken az élőújságokon megpróbálnak a gazdákon segíteni.
– A Magvetővel már tizenhét éve járjuk a településeket, és ez alatt az idő alatt több mint háromszáz élőújságot tartottunk. Mi addig, amíg hívnak bennünket, járni fogjuk a terepet, minden településre el fogunk jutni, mert az életben naponta szembesülhetünk a mezőgazdaságot érintő problémákkal, melyekkel azért is foglalkozom, mert magam is termelő vagyok – magyarázta Varga Attila, aki a továbbiakban időszerű mezőgazdasági kérdésekről beszélgetett vendégeivel.
Juhász Attilával, a szerb kormány Mezőgazdasági Minisztériumának államtitkárával a területalapú támogatások kifizetéséről, illetve az üzemanyagra vonatkozó támogatásról, Ótott Róberttel, a tartományi mezőgazdasági titkárság titkárhelyettesével a legújabb tartományi támogatásokról, külön felhívva a figyelmet az öntözőrendszerekhez kérhető napelem-támogatásra, amit a tartományi energetikai titkárság írt ki a mezőgazdasági termelők számára, illetve a túlfizetett vízlecsapolási illeték átütemeztetési lehetőségéről, amit a termelők 2023 folyamán fizették be, dr. Molnár Viktorral, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatójával a termelők befektetési kedvéről, illetve az alaphoz kötődő támogatásokról, Kiss Kornélia falugazdásszal pedig a tordai termelőket érintő problémákról beszélgetett.
Az élőújság hatalmas érdeklődés mellett, jó hangulatban zajlott le. A Magyar Szó csapata szeret Tordára járni, mert a tordaiak nagyon vendégszeretőek, sőt, mint ahogyan az kiderült, napilapunkat is szívesen veszik a kezükbe.
– Mi a keddi és a csütörtöki Magyar Szót vásároljuk meg. A helyi és a környékbeli hírek, riportok és tudósítások elolvasása mellett a földműveléssel kapcsolatos kérdéseinkre mindig választ kapunk a Magvetőből, a Tarka Világot pedig igazán sokoldalúnak tartjuk a keresztrejtvényekkel, az érdekességekkel, a műsorújsággal és a lakberendezési tippekkel együtt, otthon mindenki megtalálja a számára érdekes témát. Fontosnak tartjuk a nyomtatott újságot, mert abban egyszerűbb visszakeresni a szükséges információkat – mondta a tordai Sári Enikő.
– Én évtizedek óta minden nap megveszem a Magyar Szót, 1983-tól 2009-ig a Sport rovat tudósítója is voltam Tordáról és Nagybecskerekről. Ez maradt a kedvenc oldalam, de figyelemmel kísérem a kül- és belpolitikai híreket, a vajdaságot érintő kulturális, mezőgazdasági és gazdasági témájú tudósításokat is – mondta Lázár Jenő.
A rendezvényen napilapunkat képviselte még Ótos András fotóriporter és Bágyi Sándor, a terjesztőosztály munkatársa. A közönség soraiban ült Tóbiás József, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője is.
A műsor keretében a tordaiak részéről a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Kincsünk leánykórusa és a középső néptánccsoportja, illetve Kószó Apollónia zongoraművész és Csíkos Aleksandar trombitavirtuóz lépett a színpadra, a törökbecseiek részéről pedig a Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesület Csalogató és Parapács néptáncegyüttesei szórakoztatták a közönséget. A műsor előtt egy fotókiállítást is megnyitottak Lukács Attila és a Nature Photographers Group természetfotóiból. Erről, és az élőújság további érdekességeiről napilapunk egy későbbi számában részletesebben is beszámolunk.
Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt érhető el.
Nyitókép: Varjú Márta főszerkesztő napilapunkat mutatta be (Fotó: Ótos András)