Az Egyesült Államok kormányának álláspontja (Aleksandar) Vulin és (Nenad) Popović ügyében jól ismert. Ők továbbra is az amerikai szankciók alatt maradnak – közölte az Amerikai Nagykövetség az N1-nek.
A State Department szóvivője ugyanezt mondta április 30-án az Amerika Hangjának, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államoknak nincs szerepe a szerb kormány döntéseiben.
Az új kormányban Vulin és Popović is helyet kapott, akik tavaly óta az amerikai szankciók alatt állnak.
Felvetődik tehát az a kérdés, hogyan fogja ez befolyásolni a kapcsolatokat a nyugati partnerekkel, elsősorban az Egyesült Államokkal, tekintettel arra, hogy az amerikai nagykövet még a szankciók bevezetése előtt kijelentette, hogy nem akarnak kapcsolatotba lépni velük.
A volt tárca nélküli miniszter, Nenad Popović, az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának és Külügyminisztériumának szankciós listájára került 2023 novemberében hűtlen kezelés és a korrupció miatt.
Néhány hónappal korábban az amerikai Pénzügyminisztérium szankciókat vezetett be Aleksandar Vulin ellen is, állításuk szerint, a transznacionális szervezett bűnözésbe, illegális kábítószer-üzletekbe és a közszolgálat visszaéléseibe való beavatkozás miatt. Az indoklásban kiemelték, hogy Vulin a közszolgálati pozícióit felhasználva támogatta Oroszországot, elősegítve az orosz tevékenységeket, amelyek aláássák a Nyugat-Balkán biztonságát és stabilitását, és lehetőséget teremtve Oroszországnak további befolyásra a régióban.
Bodo Veber, a berlini Demokratizálási Politikai Tanács tanácsadója azt mondta, hogy nyilvánvaló, hogy Belgrád az új kormány két tagjának kiválasztásával, akik az Egyesült Államok szankciói alatt állnak, gondoskodott az orosz kapcsolatok ápolásáról – olvasható az N1 hírportálon.
Nyitókép: pixabay.com