Az április 3-ai választásokról, az azokkal kapcsolatos követelésekről, valamint az orosz–ukrán válság kapcsán Szerbiára nehezedő nyomásgyakorlásról nyilatkozott a Szerbiai Rádió és Televíziónak csütörtökön este Aleksandar Vučić köztársasági elnök, aki az államfőválasztás első körében az aktuális részeredmény értelmében a szavazatok több mint 58 százalékát szerezte meg.
Nem elégedett maradéktalanul választási eredményével, jegyezte meg, mondván, ez elsősorban a nevével fémjelzett parlamenti jelöltlistára vonatkozik. Szerinte a szavazópolgárok azt üzenték, hogy azt szeretnék, ha ő irányítaná az országot, ám az eddigiekhez képest nagyobb mértékű átláthatóságot óhajtanak. Megerősítette, hogy a Szerb Haladó Pártban többen is azt szorgalmazzák, hogy mielőbb ismét előrehozott parlamenti választást tartsanak, ám ő nem támogatja ezt. Az államérdeknek a pártérdekek felett kell állnia, jegyezte meg, hozzátéve, hogy a kormányalakításkor minden politikai tényezővel tárgyalóasztalhoz tervez ülni.
A Vlagyimir Putyin orosz államfővel folytatott telefonbeszélgetése kapcsán elmondta, egyebek mellett a Szerbiai Kőolajipari Vállalatról volt szó, ám a helyzetre való tekintettel nem nyilatkozhat a részletekről.
Azzal kapcsolatban, hogy Szerbia képviselője az ENSZ Közgyűlésében igennel szavazott az Oroszország az Emberi Jogi Tanácsból való felfüggesztésére vonatkozó javaslatra, Vučić kifejtette: „Szerbia tartózkodhatott is volna, ám az szinte még rosszabb megoldás, akkor mindkét fél ellenünk lett volna. Egyébként az volt a tervünk, hogy tartózkodunk, ám ekkor kezdődtek el az újabb nyomásgyakorlások. Nem engem zsaroltak, hanem Szerbiát. Nem akarunk hátat fordítani barátainak, de nem is akarunk izolálódni Európa többi országától.”
Vučić szavai szerint továbbra is igyekeznek stabilan tartani az alapvető élelmiszerek árát, hogy az inflációt legalább kicsit lassítsák, ám ez legnagyobb mértékben az energiahordozóktól, illetve azoknak az árától függ. Ha Szerbiával szemben szankciókat rendelnének el, külföldi beruházókat veszítene el az ország, az pedig negatívan befolyásolná a költségvetést, azaz nem lenne pénz még a bérekre és a nyugdíjakra sem, tette hozzá, mondván, hogy Szerbia katonailag semleges, politikailag viszont nem. A beszélgetés során az is kiderült, hogy az Árutartalékokból 20 millió euró értékben „tűnt el” búza. Mint azt hozzátette, miután ez kiderült, több személyt is letartóztattak.
