2024. augusztus 5., hétfő

Vadászgépek, atomerőmű, metró

Szeptember elején Belgrádba látogat Emmanuel Macron

Mintegy öt hónappal azután, hogy Aleksandar Vučić Franciaországban találkozott a francia elnökkel, szeptember elején Emmanuel Macron látogat Belgrádba. Az elmúlt öt évben ez lesz a francia elnök második látogatása Szerbiában. A két államfő találkozójának fókuszában a gazdasági és a védelmi együttműködés állhat.

Slobodan Zečević, az Európai Tanulmányok Intézete képviseletében a Szabad Európa Rádiónak elmondta a francia Rafal vadászgépek megvásárlása kapcsán Franciaország és Szerbia már huzamosabb ideje tárgyalásokat folytat. Korábbi bejelentések szerint 12 repülő megvásárlását tervezte Szerbia. Aleksandra Vučić 2023 februárjában úgy fogalmazott, a Rafal vadászgépek megvásárlása az eddigi legnagyobb kiadást jelenti majd a katonai költségvetés számára, ugyanis mintegy 3 milliárd eurót szánnak rá. Erről a beruházásról Vučić áprilisi, párizsi útja során is egyeztetett. Ezt Emmanuel Macron is megerősítette a július 18-án Nagy-Britanniában megtartott Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján, akkor kijelentette, hogy hónapokon belül Szerbiába látogat.

Aleksandar Vučić az Olimpiai játékok ünnepi megnyitója után jelentette be, a francia elnök látogatására szeptember 5-én vagy 6-án számítanak. Mint hangsúlyozta, fontos megállapodásokra lehet ekkor számítani, de hogy pontosan milyenekre, nem részletezte.
Slobodan Zečević a Szabad Európa Rádiónak elmondta, a két ország számos projektumról tárgyal, nem csak a vadászgépekrők, így várhatóan napirenden szerepel majd az energiatermelés is, ezen belül az atomerőművekkel kapcsolatos francia technológia alkalmazása. Áprilisban ugyanis Szerbia és Franciaország egyetértési nyilatkozatot írt alá az energiaátállás és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológia terén való együttműködésről. Ennek kapcsán a szerb államfő rámutatott, hogy Franciaországgal tárgyalásokat folytatnak a víz- és atomerőművek építéséhez szükséges tudás és szakértelem megszerzése kapcsán is.

Ugyanakkor várhatóan napirenden szerepel majd Szerbia eurointegrációja is. Slađana Prica, a Nemzetközi Viszonyok Fóruma civil szervezet tagja arra mutatott rá, Franciaország várhatóan újabb nyomást gyakorol Szerbiára az Oroszországgal szembeni szankciók kapcsán, ugyanis egyre nagyobb elvárást támasztanak Belgráddal szemben, hogy hangolja össze külpolitikáját az EU külpolitikájával. Hiszen annak ellenére, hogy Szerbia tiszteletben tartja Ukrajna területi integritását, nem társult az unió által megszabott szankciókhoz Oroszországgal szemben.

Prica szavai szerint szeptemberben Koszovó kérdése is terítéken lesz, ugyanis a francia–német tervvel Belgrád és Pristina viszonyának normalizálása európai kérdéssé vált. A Belgrád–Pristina viszony normalizálását szolgáló ohridi megállapodás kapcsán Macron áprilisban kiemelte: Franciaország mindent megtesz azért, hogy a megállapodásban foglaltak minden pontjának eleget tegyenek a felek.
Prica szerint az sem véletlen, hogy Olaf Scholz német kancellár látogatását követően viszonylag gyorsan Macron érkezésére lehet számítani. Ő ezt a német kancellár látogatásának megerősítéseként tekinti. Olaf Scholz Maroš Šefčovič európai biztossal július 19-én járt Belgrádban, akkor az EU és Szerbia között a fenntartható nyersanyagokkal, akkumulátorgyártási láncokkal és elektromos járművekkel kapcsolatos stratégiai partnerségről írtak alá szándéknyilatkozatot.

Szerbia és Franciaország gazdasági együttműködése ez elmúlt 14-15 évben egyre erősebb. A külügyminisztérium adatai alapján Szerbiában több mint száz francia vállalat működik, több mint 12 ezer foglalkoztatottal.

A Vinci francia vállalat 25 éven át koncessziós alapon irányítja a Nikola Tesla Repülőteret, emellett a két kormány szándéknyilatkozatot írt alá a belgrádi metró megépítése kapcsán. A RATP Development francia állami vállalatot választották meg 2023-ban a metró építési tanácsadójának. Szintén tavaly írta alá az állam a 46 millió eurós értékű szerződést azzal a konzorciummal, amit a német vasúti vállalat, a Deutsche Bahn és a francia Systra képez, hogy a belgrádi metró depójának és első vonalának építését irányítsa és felügyelje.