Az ország megduplázza a CERN-be történő befektetéseit – jelentette be Aleksandar Vučić szerb elnök a CERN (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) 70. évfordulóján, Genfben. Vučić arra kérte a többi tagországot is, hogy növeljék a támogatásaikat. Ezen a fontos eseményen elismerését fejezte ki a nagy jelentőségű szervezet munkáját illetően, ecsetelte jelentőségét annak, hogy Szerbia teljes jogú tagja az intézménynek. Hangsúlyozta, hogy a szerbia által delegált kutatócsapatok is kiveszik részüket napjaink legösszetettebb kutatásaiból.
Vučić kifejtette, hogy Szerbiában komoly hiányosságok vannak az oktatási rendszert illetően, de fontosnak tartja, hogy a duális képzési model, Svájci példa alapján, meghonosodott Szerbiában is. Emellett felhívta a figyelmet arra, hogy a mesterséges intelligencia és az elektromos járművek fejlődése miatt a jövőben Szerbiának nem lesz elegendő áramtermelése, ha nem hozzák be az országba a moduláris nukleáris reaktorokat.
Azt is megjegyezte, hogy a nukleáris fizikát és a geológiát tanuló diákok száma csökken, amit a zöld mozgalmak népszerűsége okoz, és ez problémát jelent a jövő szempontjából. Vučić kifejezte aggodalmát amiatt, hogy míg Szerbiában és Európában csökken a tudósok száma, addig Kínában ez a szám növekszik. Ezt a helyzetet aggasztónak találja, és hangsúlyozta, hogy a társadalom nem viselkedhet elbizakodottan.
Vučić a CERN-t a tudományos együttműködés legjobb példájaként említette, és hangsúlyozta, hogy Szerbia ezt a szellemiséget tekintette az egyik legnagyobb értéknek, mikor teljes körű tagjává vált a szervezetnek. Hozzátette, hogy a tudományos kutatások elősegítése érdekében sokkal többet kell tenni, és hogy Szerbia folyamatosan teljesíti a kötelezettségeit, és megduplázza a CERN-be fektetett eszközöket. Még ha ez az összeg kicsi is az Ursula von der Leyen által ígérthez képest, Vučić reméli, hogy ha más országok is hasonló lépéseket tesznek, az összességében már jelentős hatással bírhat.
Az ország 2019-ben vált hivatalosan a CERN tagjává. Vučić korábban közösségi oldalán arról tájékoztatott, hogy megtekintette a Nagy Hadronütköztető (Large Hadron Collider-LHC) részecskegyorsítót és ütköztetőgyűrűt, a látottak pedig lenyűgözték. Örömének adott hangot, hogy szerbiai kutatók is részt vesznek a világ jelenleg legnagyobb tudományos kísérletében.
Nyitókép: Beta