Az idén, október 26-án Pancsova adott otthont a 34. Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléjének, amely során nyolc magyar művelődési egyesület tizenkilenc műsorszámmal mutatkozott be. A késő délutáni programot fontos tanácskozás előzte meg, amikor is a dél-bánáti magyar művelődési egyesületek képviselői a vitaindítás után a dél-bánáti összefogás szép példáit emelték ki.
Az egybegyűlteket a szervezők részéről Rancz Károly, a pancsovai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület elnöke köszöntötte, aki abbéli véleményének adott hangot, hogy össze kellene fogni egész Vajdaságban és a Nagy-Magyarországon, mert így könnyebb megoldani a felmerülő problémákat.
– Mi annak érdekében, hogy a mai rendezvényünket megtarthassuk, összefogtunk a Pancsovai Népmúzeummal, a kultúrközponttal és az önkormányzattal. Voltak nehézségeink, de az összefogásnak köszönhetően mindegyiket leküzdöttük – mondta az egyesület elnöke.
A tanácskozás vitáját Balassa Julianna nyugalmazott pedagógus, művelődésszervező és újságíró indítottal el Dél-bánáti összefogás címmel. Julianna évtizedek óta aktív résztvevője és szervezője a dél-bánáti szemléknek, így ismeri azok teljes történetét, és az összes olyan megmozdulást, amely a dél-bánáti magyarságot eddig megtartotta. Szerinte mindennek az alapja az összefogás.
– Beszéltem a szemle történetéről, buktatóiról, megszűnéséről, folytatásáról, azután a Börcsök Erzsébet Vajdasági Módszertani Központ és a Dél Pacsirtái gyermekkórus tevékenységéről, a Herczeg Ferenc-napokról, a betlehemes találkozóról. Ezek csak a főbb pontjai a beszámolómnak, mindezek mellett természetesen más jellegű összefogások is léteznek, egyéniek, spontánok, szervezettek, és az egyesületek is együttműködnek. Azután kiemeltük azt is, hogy a magyar művelődési egyesületek milyen kapcsolatot ápolnak a más anyanyelvű művelődési egyesületekkel, külön figyelmet fordítva a hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület és a szlovák Đetvan együttműködésére – sorolta Balassa Julianna.
Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke elmondta, hogy Dél-Bánát példaértékű az összefogás vonatkozásában. Hozzátette, hogy 1969-ben a szemle is összefogás eredménye volt e közösség megerősítéséért, és ugyanez a helyzet a betlehemes találkozóval és a dél-bánáti gyermektáborral is, amelyet annak idején Fehértemplomon tartottak meg. Hosszú idő után Győrfi Horváth Gizella és mások ötlete alapján ismét elindult, majd szünetelt a koronavírus-járvány miatt. Az idén Székelykevén szerveztük meg újra, úgy, ahogyan a közösség akarta.
– Hogy a közösség mit érhet el, attól függ, hogy a közösség tagjai mennyit kommunikálnak egymással. Ebben kiemelkedő szerep jut az idősebbeknek, a tapasztaltabbaknak. Fontos, hogy felkeltsük a fiatalok érdeklődését is, mert akkor lehet hosszú távú az összefogás. Ha sikerül a következő nemzedéket is e mögé a lobogó vagy jelszó mögé állítani, amely ennek a szemlének is a jelszava: Fiaim, csak énekeljetek!, akkor hosszabb távú is lehet az összefogás – mondta a VMMSZ elnöke.
Június végén Székelykevén nyolcvan gyermek részvételével zajlott le a Dél-bánsági hagyományőrző, anyanyelvápoló, közösségépítő, népzenei és néptánctábor. A helybelieken kívül a táborba Hertelendyfalváról, Pancsováról, Torontálvásárhelyről, Versecről, Keveveváráról és Magyarországról is érkeztek résztvevők. A gyerekeket tánc-, hangszer- és énekoktatás, kézműves foglalkozások, anyanyelvápolás és táncház várta. A többnapos rendezvény a dél-bánáti magyar művelődési egyesületek közös szervezésében, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, az MNT és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg, számolt be a tanácskozáson Papp Mária, a székelykevei Szalmaszál Művelődési Egyesület elnöke.
– Az idén megszervezett tábor ékes bizonyítéka annak, hogy az összefogás mennyire fontos a dél-bánáti művelődési egyesületek között. A munkából mindenki kivette a részét, fizikailag és lelkileg is sokat tanultunk, és támogattuk egymást. Ez a tábor alapkő a dél-bánáti művelődési egyesületeknek, ami további összefogásra és együttműködésre ösztönözheti a szervezőket és a gyermekeket is, akiknek itt lehetőségük adódott az ismerkedésre, és új barátságok kötésére – közölte az egyesület elnöke.
A dél-bánáti szemle egyik kísérőrendezvénye a kézimunkázók kiállítása is, az összefogás másik szép példája. Az idei kiállításon hat kézimunkacsoport mutatkozott be.
Az együttműködés a hat asszonycsoporttal és a többi egyesülettel is nagyon erős. Mi nemcsak a dél-bánáti szemlén találkozunk, hanem minden más megmozduláson is, és megbecsüljük, hogy eljuthatunk egymás rendezvényeire. Részt veszünk a tánccsoportjaink fellépésein, a kalácssütő és főzőversenyeken is, mindenhol ott vagyunk, ahol asszonyok vannak, és együtt dolgozunk a művelődési egyesületeinkkel – mondta Varga Erzsébet, a hertelendyfalvi Tamási Áron Székely Magyar Művelődési Egyesület kézimunkacsoportjának a tagja.
A késő délutáni művelődési műsort ökumenikus istentisztelet előzte meg, amelyet mons. Gyuris László plébános, illetve Halász Béla nyugalmazott püspök celebrált. Ezt követően a szemle résztvevői a Borromeo Szent Károly Püspök-plébániatemplomtól énekelve, dalolva, táncolva vonultak egészen a Pancsovai Kultúrközpontig, ahol a műsor végén a székelykevei Szalmaszál Művelődési Egyesület elnöke, Papp Mária átvette a vándorzászlót. Ez azt jelenti, hogy jövőre a székelykeveiek rendezik meg a 35. Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléjét.
Nyitókép: A tanácskozás megnyitójának hangulatát Kemény Mária, a pancsovai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület Csörömpölő zenekarának énekese tette emelkedettebbé (Vidács Hajnalka felvétele)