2024. december 22., vasárnap

Ahol nem csak térkép e táj

Radnóti Miklósra emlékeztek Borban

Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg. 

Most van 80 éve annak, hogy Radnóti Miklóst Abdánál kegyetlen módon megölték. A háború után holttestével együtt megtalálták a noteszét, benne utolsó verseivel. Az egyik legismertebb költőnk a kelet-szerbiai Bor városában munkaszolgálatosként dolgozott.

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke mondott beszédet a Radnóti szobornál Borban az évforduló alkalmával szervezett megemlékezésen. 

Dr. Pásztor Bálint kiemelte beszédében, hogy minden ember szabadnak születik, és mégis vannak a történelemnek olyan sötét korszakai, amikor a más vallásúakra, a más nemzetiségűekre a munkatábor, a fogság, és a halál vár. Radnóti Miklós is egy ilyen korban élt, mindössze 35 évet. Ennek ellenére, nem csak a magyar irodalom, hanem a 20. századi irodalom egyik legjelentősebb költője és műfordítója. Arról nem tehet, hogy az egyik közös emlékévé vált a magyar és a szerb nemzetnek, hiszen munkaszolgálatának egy részét itt Bor környékén töltötte. A boriak emlékezetében máig élő Radnóti a szerb-magyar együttműködésnek, a szerb-magyar egyetértésnek az egyik szimbóluma. Dr. Pásztor Bálint megköszönte a Magyar Nemzeti Tanácsnak, külön Kabók Erikának, a Végrehajtó Bizottság tagjának, hogy ma itt lehettek.

Fremond Árpád a megemlékezésen a szobor alkotóját idézte, aki azt mondta az avatási ünnepségen húsz éve, hogy a szobrot a boriak gondjaira bízza, felhatalmaz mindenkit, hogy saját kezűleg védje meg. A korábban felállított szobor a tó partján eltűnt, de újat állítottak.

A 20. század egyik legjelentősebb magyar szobrásza, Varga Imre 96 éves korában hunyt el, 2019-ben. 

– A költő halálának 80. évfordulóján emlékezni jöttünk, és leróni tiszteletünket a költőóriás előtt, aki szinte a halál torkában írta meg hazaszeretetről, az otthonról és a háború szörnyűségeiről szóló időtálló verseit, amelyek a magyar irodalom gyöngyszemei lettek. Borban volt a Balkán egyik legnagyobb munkatábora, mint egy százezer munkaszolgálatos dolgozott itt. A tömegsírba temetett költő viharkabátjának zsebében találták meg a verseket, melyekből kiderült, hogyan éltek itt Borban.

Ami 20 évvel ezelőtt Borban megtörtént az új Radnóti szobor állítása kapcsán, az is a szerb-magyar együttműködés, ugyan aprócska, ám nagyon fontos példája. Radnóti Miklós összekött minket, ő is egy híd a szerb és a magyar nép között, ő is egy híd a szerb és a magyar irodalom között. Emlékét őrizzük tovább közösen – fogalmazott a VMSZ elnöke.

A megemlékezésen fellépett a zentai Mécsvirág együttes, Virág György színművész, a bori Simonida Gavrić. Alksandar Milikić, Bor polgármestere is beszédet mondott, melyben a „mi Miklósunknak” nevezte Radnótit.

A Radnóti szobornál a kegyelet virágait dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke, valamint a VMSZ és a magyar önkormányzatok képviselői, és a helyiek is elhelyezték. Ezt követően az egykori Heidenaui tábor melletti téren elültettek egy diófát, majd az ott található emléktáblát is megkoszorúzták. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele