Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap (PIO) emlékeztette a nyugdíjba vonulni szándékozókat az idén érvényes szabályozás szerint, a munkaviszonyuknak legkésőbb december 30-ig kell véget érniük. A nyugdíjigénylést legkésőbb december 31-ig kell benyújtani, amely közvetlenül a PIO pultjainál, elektronikusan az e-Pulton (e-Šalter) keresztül, valamint ajánlott levélként postai úton is megtehető. A január 1-jei és későbbi kérelem benyújtása az abban az évben érvényes feltételek alkalmazását jelenti – közölte a PIO.
Emlékeztetőül:
Minden nő, aki január 1-jével befejezi pályafutását, csak akkor mehet nyugdíjba, ha betöltötte legalább 63. életévét és tíz hónapját. Az öregségi nyugdíjat illetően évek óta ugyanaz a feltétel a férfiakra, ami 65 életév és legalább 15 év munkaviszony. A nők esetében a korhatár évről évre változik.
Az öregségi nyugdíj követelménye minden következő évben két hónappal emelkedik, ami azt jelentené, hogy 2032-re az öregségi nyugdíjra való jogosultság gyakorlásának követelménye azonos lesz a férfiak és a nők esetében.
Ami a korengedményes nyugdíjat illeti, a feltételek mind a férfiak, mind a nők számára azonosak – 40 év munkaviszony és legalább 60 éves életkor. Az öregségi vagy előrehozott öregségi nyugdíjra való jogosultságot főszabály szerint a biztosítás megszűnésekor, a feltételek teljesülésétől számítva, de legfeljebb a kérelem benyújtásától számított hat hónap elteltével ismerik el. Csak a járulékfizetéssel járó munkaviszonyt ismerik el, ezért időben ellenőrizzni kell az M-4 űrlapot. Személyi igazolvánnyal a fiókba befizetett munkaviszonyról és keresetre vonatkozó adatokat tartalmazó listát kaphatnak az érdeklődők.
Ha a benyújtó megfelel a nyugdíj minimumkövetelményeinek, és nem került meghatározásra minden, a jogosultság összegének megállapítása szempontjából lényeges adat, ideiglenes határozatot kap a nyugdíj összegéről, a hiányzó adatok megállapítása után pedig a nyugdíj végösszegét kapja meg. Ha három éven belül nem állapítják meg a hiányzó adatokat, az ideiglenes határozattal megállapított nyugdíj összege jogerőre emelkedik, és arról külön határozatot hoznak. Ha külföldön dolgozott a benyújtó, így a volt jugoszláv köztársaságokban is, a külföldön szerzett biztosítási tapasztalata szerinti nyugdíjjogosultságról annak az országnak a szabályozása szerint döntenek, ahol dolgozott. A határozathozatal törvényi határideje két hónap.
Nyitókép: Nyugdíjasok (Illusztráció/Pixabay.com)