A Prosperitati Alapítvány a Pro Scientia Naturae Alapítványt és a SkillDict Zrt.-t bízta meg annak a képzési rendszernek a kidolgozásával, amely a 2020-ban bevezetett élelmiszer-biztonsági szabályokkal való megismerkedésben segíti a kistermelőket. Az online tanulási felületen megtalálható, díjmentes Szakmai segédlet a helyi termékek elkészítéséhez és forgalmazásához elnevezésű online tananyag tavaly év vége óta elérhető a következő linken. Az új lehetőségről Nagy Zita, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője számolt be szabadkai sajtótájékoztatóján, ahol jelen volt dr. Lengyel László, a Pro Scientia Naturae Alapítvány ügyvezetője és Kulcsár Sarolta, az alapítvány programkoordinátora. Egy aktualizált kezdeményezésről van szó, a helyi termelők munkáját segíteni hivatott felületet sikerült felhasználóbaráttá tenni, közölte Nagy Zita. Rámutatott, csak a Prosperitati Alapítvány rendszerében a több mint 6 ezer nyertes mezőgazdasági termelő közül mintegy 150-en foglalkoznak helyi termékek előállításával és forgalmazásával, ekképpen biztosítva családjaik megélhetését. Mindenféleképpen fontos, hogy az említett gazdaságok sikeresen működjenek, nyomatékosította.
– Öt évvel ezelőtt a Prosperitati Alapítvány útjára indította az online gazdaképzést, amely azóta is nagy népszerűségnek örvend a termelők körében. Több mint 5 ezer elvégzett tanfolyam van az online rendszerben. Ez ékes bizonyítéka annak, hogy a gazdák érdeklődnek a képzések iránt, továbbá tudatában vannak a fejlődésüket szolgáló lehetőségeknek. A Szakmai segédlet a helyi termékek elkészítéséhez és forgalmazásához úgyszintén a fejlődést hivatott segíteni. Online tananyagról van szó, amely a kistermelők számára készült azzal a céllal, hogy segítse, felkészítse őket abban, hogy mezőgazdasági terményeiket minél eredményesebben feldolgozzák és piacra juttassák – taglalta Nagy Zita.
Mint kiderült, az elmúlt néhány hétben nagyjából 120-an vették igénybe az online szakmai segédletet, amely az elmondottak értelmében három nagy egységből áll: hasznos információk, hasznos példák, továbbá külföldi kitekintés, azaz magyarországi és franciaországi példák ismertetése. Mindhárom fejezetben helyet kaptak az állati és növényi eredetű nyersanyag feldolgozására és forgalmazására, valamint a kézműves termékek előállítására és forgalmazására vonatkozó ismeretek, hangzott el a sajtótájékoztatón.
Lengyel László lapunk kérdésére válaszolva elmondta, hogy a korábbról ismert online gazdaképzéshez képest az új oktatási tartalom valamelyest összetettebb és figyelembe veszi, hogy az érintettek már használták a gazdaképzés felületét. Hangsúlyozta, a felület két alapvető részből áll, az egyik az állati és növényi eredetű kistermelői termékekre, a másik pedig a kézműves termékekre összpontosít. Az első rész vonatkozásában figyelembe vették a kistermelői rendeletek elfogadásával megteremtődött új jogi környezetet, ennek az értelmezése szerepel a rendszerben, továbbá fogalommagyarázat, jó példák, lehetőségek feltárása és ötletadás, emelte ki Lengyel László. Elmondta, az összes joganyagot lefordították magyar nyelvre, továbbá csatolták ezek értelmezését. Megmagyarázza azt, hogy az új jogi környezetben ezen a vidéken a termelők miként tudják alkalmazni a szabályokat, nyomatékosította Lengyel László.