2025. február 23., vasárnap

Májustól utazási engedéllyel a schengeni övezetbe

Hasznos ellenőrizni a tagállamok beutazási feltételeit

A szerbiai állampolgároknak az előírások szerint nem kell vízum ahhoz, hogy belépjenek a schengeni övezetbe, ám ajánlatos országonként ellenőrizni, mire van szükség a térség külső határvonalának átlépéséhez – mondta a Tanjugnak Aleksandar Seničić, az Idegenforgalmi Irodák Nemzeti Szövetségének (YUTA) igazgatója. Elsősorban Bulgária és Románia esetében emelte ki a vízummentes határátlépési lehetőséget, hisz az említett államok nemrég csatlakoztak a schengeni térséghez. Az év végéig Ciprus is a tagállamokhoz tartozhat – sorolta azokat az országokat az igazgató, amelyek esetében megváltozhatnak a beutazási feltételek.

Emlékeztetett, hogy a schengeni övezethez 29 olyan európai ország tartozik, amelyek hivatalosan törtölték a közös határvonalaik ellenőrzését: a vízumrendszer liberalizációja azonban lehetővé tette a szerbiai állampolgároknak, hogy a schengeni térségen belül szabadon mozogjanak. Elvileg a schengeni tagállamok és a térséghez még nem tartozó országok határvonalainak átlépéséhez sincs szükség vízumra, ám indulás előtt érdemes utánanézni a más jellegű beutazási feltételeknek – hívta fel a lakosok figyelmét az esetleges buktatókra a YUTA igazgatója. Rámutatott, hogy az utazni vágyók a Külügyminisztérium honlapján naprakészen értesülhetnek arról, hogy a schengeni térség államai szabtak-e külön feltételeket a belépéshez.

Az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) életbe léptetéséről Seničić elmondta, hogy a bejelentések szerint májustól érvényesítik. Ettől kezdve utazási engedélyt kell  kiváltaniuk azoknak, akik az övezeten kívüli államokból érkeznek a schengeni térségbe. Többek között  a szerbiai utazóknak is ki kell fizetniük azt a héteurós illetéket, amelyet majd az engedély kiváltásáért számolnak fel. Az említett összeget a 18–70 évesektől követelik meg. Az ennél fiatalabbak és idősebbek mentesülnek a pluszköltségtől, ám az utazásukat nekik is be kell jelenteniük a rendszerbe – mutatott rá az igazgató. Elmagyarázta azt is, hogy az Európai Unió tagállamaiba kiváltott utazási engedély három évig érvényes. Kivétel, ha lejárta előtt új útlevelet igényel valaki, ilyenkor ugyanis újra be kell jelenkezni az ETIAS-ba – folytatta az új rendszer bevezetéséhez fűződő információk ismertetését a YUTA képviselője. Hangsúlyozta, hogy bár az ETIAS rendszert úgy tervezték, hogy 24 óra alatt kiadja az utazási engedélyeket, a polgároknak mégis azt javasolják, hogy indulás előtt 96 órával kérelmezzék az engedélyt. Mivel a dokumentum három évig érvényes, így őrizni kell azokat az elektronikus bejelentkezésről szóló adatokat, amelyeket a kérelmező e-mailben vagy telefonszámához kötötten kap meg – magyarázta az igazgató. Kitért arra az eshetőségre is, ha az utazó kérelmét visszautasítja a rendszer, szintén e-mailben vagy telefonszám alapján értesítik az érintetteket az elutasítás okáról. Az emberek 95 százalékának azonban nem lesznek ilyen gondjai – erősítette meg Seničić, aki szerint elutasításról csak azoknál lehet szó, akiknek valamilyen jogi problémájuk volt az elmúlt években az Unió területén.

Mint ismeretes, a schengeni térséget 1995-ben alapították az azonos elevezésű városban megkötött egyezménnyel. A tagállamok a belső határellenőrzések nélküli térség megalapítására az európai projekt egyik fő vívmányaként tekintenek.
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel