Egy szervezet működése akkor teljesedik ki, ha példát mutat szűkebb és tágabb környezetének, továbbá ha tartalmat és pozitív energiát visz közössége hétköznapjaiba. Erre jó példa a topolyai 3+ Nagycsaládosok Egyesülete, amelynek a 10. születésnapi rendezvénye sokkal több volt egy sima ünnepségnél. Ugyanis a helyszínéül szolgáló Topolyai Művésztelep dekorációját és a vendégek kiszolgálását nem más oldotta meg, mint a szervezet tagságához tartozó családok kiskamaszai és ifjúi, akik egyébként az egyesület valamennyi megmozdulása alkalmával kiveszik a részüket a szervezésből.

A vendégek kiszolgálását a családok kiskamaszai és ifjúi végezték (Kazinczy Paszterkó Diana)
A felemelő rendezvényt a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a Vajdasági Magyar Nagycsaládos Egyesületek Szövetségének képviselői, azaz vajdasági, magyarországi és kárpátaljai társszervezetek jelen levő tagsága tette még inkább ünnepélyesebbé. Az est kezdetén Cservenák Kancsár Izabella, a 3+ igazgatóbizottságának az elnöke köszöntötte a vendégeket, felidézte a szervezet megalakulásának a folyamatát, majd köszönőleveleket nyújtott át többek között Szatmári Adriánnak, Topolya község elnökének, aki Tomik Nimród helyettesével érkezett a rendezvényre. Továbbá elismerésben részesültek azon intézmények és azok a vállalkozók, magánszemélyek, illetve a 3+ tagságához tartozó aktív felnőttek és fiatalok, akik valamilyen módon támogatták az egyesület munkáját.

A legtöbbször az elnökségi tagok helytállásának köszönhetően szerveződnek az egyesület programjai (Kazinczy Paszterkó Diana)
– Tíz évvel ezelőtt néhányan elhatároztuk, hogy felfrissítjük Topolyán a nagycsaládos egyesület működését, hiszen korábban már alakult ugyan szervezet, de a működése idővel megszűnt. Az ötletet tettek követték, felkerestük a néhai Krizsán Vilmost, a VANCSESZ korábbi elnökét, aki rendkívül lelkes volt, teljes mellszélességgel támogatott bennünket a programok megszervezésében. Neki köszönhetően mind szélesebb lett az ismeretségünk a Kárpát-medence aktív családszervezeteivel. Mára több egyesület tagságával mély barátságot is kialakítottunk – mondta egyebek mellett Cservenák Kancsár Izabella. A születésnapi rendezvényen Fodor Zoltán, a VANCSESZ elnöke beszédében kiemelte, hogy a 3+ egyesület 10 éve mögött milyen hatalmas erőbefektetés és nem utolsósorban kitartás áll.
– Nagy öröm részt venni az ünnepségen. Akik szerepet vállalnak egy szervezet vagy egyesület irányításában, azok nagyon jól tudják, hogy ez egy évtized alatt mennyi munkát és türelmet igényel. A kihívások miatt sokszor besokall az ember, már-már majdnem feladja. A 3+ elnöksége szerencsére ezeket a nehézségeket mindig átlépte, és újrakezdte a munkáját. Ennek köszönhetően lehetünk most jelen az ünnepségen, amihez a VANCSESZ gratulációja mellett valamennyi tagszervezetünk jókívánságait is magammal hoztam – tette hozzá Fodor Zoltán. A topolyai nagycsaládos egyesület pótolhatatlan értékteremtését és közösségformáló jelentőségét, a gyermekek magyar identitásának megőrzése érdekében tett törekvéseit Görcz Gyula Csaba, a szombathelyi Alpokalja Nagycsaládos Egyesület elnöke, a KCSSZ képviselője méltatta és ismerte el emlékplakettel.
– Szombathely és Topolya barátságáért nagyon hálásak vagyunk, igyekszünk egymás ünnepségein, gasztro- és kulturális rendezvényein jelen lenni, ami mindannyiunk számára őszintén sokat jelent. A topolyai egyesület nagyrabecsült oszlopos tagja a KCSSZ-nek is, amit az ősszel megtartott, igen sikeres Itthon, Együtt Veletek! című küldöttgyűlés és tanácskozás lebonyolításával is bizonyított. Mindazokat, akik részt vállalnak a családok támogatásában köszönet illeti! – hangsúlyozta Görcz Gyula Csaba, majd felolvasta Márton Zsuzsanna, a KCSSZ elnök asszonyának a gratulációját, amelyben elismerését fejezte ki a topolyai nagycsaládos egyesület és a tagsága példamutató működéséért, és a jövőhöz is kitartást kívánt. Görcz Gyula Csaba az ünnepi beszédek után arról is szólt, hogy a KCSSZ nem titkolt szándéka az őrvidéki, azaz burgenlandi, a muravidéki, azaz szlovéniai és a Horvátországban élő nagycsaládosokat, családbarát egyesületeket is bevonni a KCSSZ vérkeringésébe.

Görcz Gyula Csaba, a KCSSZ képviselője plakett formájában is elismerését fejezte ki Tót Gabriellának, a 3+ elnök asszonyának és Cservenák Kancsár Izabellának, az igazgatóbizottság elnökének
Az ünnepség hivatalos része után kellemes kikapcsolódást nyújtó zenés-táncos est vette kezdetét, amelynek a hangulatát fokozta a tagszervezetek, helyi és környékbeli magánvállalkozók és egyének által felajánlott gazdag tombola. A legszerencsésebb tombolaszelvény-vásárlónak a kőszegi Racker Béla bizonyult, aki igen sok alkalommal állt fel átvenni a nyereményét. Persze Bélától ezt senki sem vette zokon, hiszen mikuláskor önzetlenül, a saját költségén hozott át a határon ajándékcsomagokat a topolyai, bácskossuthfalvi és az adai gyerekeknek, amit a fehér szakállú öltözetébe bújva maga adott át kis segítőjével.
– Erdélyben, Segesváron szervezett nagyszerű hangulatú rendezvényen ismerkedtem meg a topolyai nagycsaládosokkal három évvel ezelőtt, és rajtuk keresztül a vajdasági emberek barátságos személyiségével és nyitottságával. Igyekszünk megosztani a mi tapasztalatainkat, és ha lehet egymást motiválni a kihívások leküzdésében. Úgy érzem, a magyarországi családtámogatási rendszer, a nagycsaládosok felkarolása párját ritkító, és látjuk e téren a két ország közötti különbségeket, és törekszünk sugallni az anyaországi rendszer jó megoldásait – tudtuk meg.
– Egyébként Mikulásként úgy kerültem Vajdaságba, hogy egyik beszélgetésünk alkalmával megemlítettem a 3+ vezetőségi tagjainak, hogy ezt a szerepet Kőszegen és Szombathelyen már régebb óta én vállalom magamra, és erre mindjárt „lecsaptak”, és meghívtak magukhoz. Egyáltalán nem teher számomra, mivel ez megtisztelő és csodálatos feladat, hiszen nagyon sok pozitív energiával gazdagodok. Amikor több gyermek meghitten és megszeppenve szaval, vagy csak nézi a Mikulást, majd odajön és megölel – tette hozzá csillogó szemmel a magyarországi vállalkozó.
A tombola két fődíját a legtávolabbi vidékről, Kárpátaljáról érkezett vendégek, a Szűcs házaspár nyerte meg. A kismalacot ugyan nem vállalkoztak hazavinni Mezőkaszonyra, de remélhetőleg a fődíjjal, a női kerékpárral nem volt gondjuk a határátlépésnél. Elsőként Kovács Szűcs Máriát, az új kerékpár boldog tulajdonosát kértük mikrofonhoz, akinek a számát a rendezvény legifjabb tajga, Jurcsák Adél szerencsét hozó kis keze húzta ki a szelvényrengetegből.

A szerencsés nyertesek (Kazinczy Paszterkó Diana)
– Örömmel tettünk eleget a topolyaiak meghívásának, és nagy szeretettel fogadtak bennünket. Kedves ismerőseinkkel, a gúti Pocsai Tiborral és feleségével, Pocsai Dóka Évával érkeztünk. Éva a férjemmel, Zoltánnal együtt a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének az elnökségi tagja. Boldogság itt lenni és megismerni más vidékek szokásait, például azt látni, hogy a zenés mulatságaink picit különböznek. Érdekes, hogy itt másként mozognak tánc közben az emberek. Meg is álltunk gyönyörködni benne – tette hozzá nevetve az óvodapedagógusként dolgozó Mária, aki férjével, a méhészként tevékenykedő Szűcs Zoltánnal három gyermek büszke szülője. Zoltán is szólni kívánt, és óhatatlanul is szóba került a Kárpátalján érezhető feszült, háborús hangulat. Zoltán nem panaszkodott, csak tényeket közölt. Hogy a magyarságtudat és a nagycsaládos lét ezekben a zűrzavaros időkben mekkora támasz. És mi, azaz az őt hallgató vajdaságiak rácsodálkozhattunk, hogy a rossz emlékű 90-es években megélt keserűségeink mennyivel enyhébbnek tűnnek, mint amit most ők kénytelenek elszenvedni.
– Egyesületünk hivatalosan 1000 tagot számlál, de nagyon sokan elmenekültek, így jelenleg 600–700 aktív tagunk van. Havonta van tagfelvételünk, és ilyenkor átlagban 10–15 család jelentkezik. Az a feltétel, hogy a leendő tagok felmutassák az egyházi házasságról szóló bizonylatot, legalább az egyik fél legyen magyar anyanyelvű, az egyik gyermek pedig kiskorú. Emellett két család ajánlására is szükség van a felvételhez, amelyek igazolják, hogy az érintettek templomba járók. Azt tudni kell, hogy a háború miatt az utóbbi időszakban sokan vállalnak harmadik gyermeket, mivel azokat az édesapákat nem viszik el a frontra, akik legalább három kiskorút nevelnek odahaza. Így én is felmentést kaptam, és a szükséges engedélyeket beszerezve mozoghatok a határon, ennek köszönhetően jutottunk el Topolyára – tudtuk meg immár Zoltántól, aki hangsúlyozta, hogy a rendezvényeikkel Kárpátalján a magyar lelkületet igyekeznek ápolni, és a programjaikon általában tumultus van.
– Sajnos más felhőtlen kikapcsolódási lehetőségünk nincs, mivel a zenés rendezvények megtartása nem engedélyezett a háborús helyzet miatt. A kárpátaljai nagycsaládos programoknak elengedhetetlen kelléke a hadsereg, vagy egy rászoruló család számára kitett pénzgyűjtő „kis dobozka”, amit arra az esetre készítünk el, ha hatósági ellenőrzés kopogtatna az ajtón – tudtuk meg Szűcs Zoltántól, aki reméli, hogy néhány hónap múlva visszatérhetnek vajdasági ismerőseikhez vendégségbe.

A 3+ vendégeinek egy része (Kazinczy Paszterkó Diana)
A topolyai esemény lebonyolítását a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-n keresztül Magyarország Kormánya és Topolya község önkormányzata támogatta anyagilag, valamint több intézmény és magánvállalkozó.

Nyitókép: Az ünnepi torta (Kazinczy Paszterkó Diana)