2024. november 22., péntek

Nem gyorsul az integráció

Az EU elkötelezett a nyugat-balkáni bővítés mellett, de egyes tagállamok nem támogatják a sebességváltást

A Nyugat-Balkán európai perspektívájának megerősítésére adott kiváló alkalmat a szlovéniai, Kranj melletti Brdóban megszervezett Európai Unió–Nyugat-Balkán-csúcs – fogalmazott tegnapi nyilatkozatában a konferencia elnöklője, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. Az Unió 27 tagállamának vezetője mellett ott voltak a találkozón a nyugat-balkáni országok tisztségviselői is, s mivel nem mindegyik állam ismeri el Koszovó függetlenségét, zászlók, állami szimbólumok nélkül tartották meg az egyeztetéseket, az üléstermekben is kizárólag a politikusok neveit tüntették fel, még tisztségüket sem jelölték.

A csúcs előtt bizonyos ellentétek alakultak ki az elfogadott deklaráció kapcsán a bővítést sürgető államok, köztük a V4-ek, és azok az országok között, amelyek nem is kívántak említést tenni az újabb tagállamok felvételéről. Aleksandar Vučić szerb államfő is arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy eltérőek az álláspontok a bővítés kapcsán, ezért a következő időszakban sem számít gyors megoldásokra a kérdéssel kapcsolatban Brüsszel részéről. A határozat végleges szövegében az áll, hogy az EU igazolja elkötelezettségét a bővítés mellett, amely a reformok végrehajtásának üteme szerint következhet be. Az információk szerint Szlovénia és Ausztria még a találkozó ideje alatt is szorgalmazta a nyugat-balkáni államok felvételére vonatkozó világosabb állásfoglalást.

Ljubljana a 2030-as határidő megjelölését kérte az országok felvételének végső idejeként. Dánia, Hollandia és Franciaország azonban már korábban is jelezte, hogy a bővítésnek az adott ország eredményeitől, a jogállamiságtól és az EU-val való összehangoltságtól kell függnie, így határidőket nem adhatnak előre meg. Az EU így azt sem pontosította, mikor nyitja majd meg a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával. Magyarország, Horvátország, Ausztria, Szlovénia és Németország arra figyelmeztetett, hogy a túl hosszú várakoztatás más országok befolyása alá vonhatja a térséget, Oroszországra és Kínára utaltak.

Von der Leyen a gazdasági támogatás fontosságát hangsúlyozta a sajtónak tartott tájékoztatóján (Fotó: AP via Beta)

Von der Leyen a gazdasági támogatás fontosságát hangsúlyozta a sajtónak tartott tájékoztatóján (Fotó: AP via Beta)

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közölte, a Nyugat-Balkán is az Európai Unióhoz tartozik, az Unió is szükségét érzi az integrációnak. Közös a történelem és közös az értékrendszer is, állapította meg. Várhelyi Olivér bővítési biztos azt hangsúlyozta, hogy az integráció tekintetében a tettek mezejére kell lépni: meg kell tartani az első kormányközi konferenciát Észak-Macedóniával és Albániával, új tárgyalási fejezetcsoportot (klasztert) kell megnyitni Szerbiával, fokozottabban kell dolgozni Bosznia-Hercegovina tagjelölti státusának megszerzésén és Koszovó esetében azon, hogy vízummentességet szerezzenek az ott élő polgárok.

A tanácskozáson téma volt a régió számára jóváhagyott 30 milliárd eurós támogatási csomag is, melyből 9 milliárd visszatérítés nélküli gazdaságserkentő összegnek számít. Von der Leyen és Várhelyi is örömét fejezte ki azért, hogy a 30 milliárdos terv gyakorlatba ültetése megkezdődött, a bővítési biztos egyben reményének adott hangot, hogy ez elvezet a csatlakozni kívánó országok gazdasági integrációjához is.

Albin Kurti koszovói kormányfő a délután folyamán közölte, hogy találkozót szerveztek, melyen Angela Merkel német kancellárnak és Emmanuel Macron francia államfőnek a közvetítésével megbeszélést folytatott a szerb államfővel az aktuális kérdésekről. Kurti szerint azonban a valódi megoldást Belgrád és Pristina között csak az hozhatja meg, ha a két fél kölcsönösen elismeri egymás függetlenségét. Vučić elmondása szerint a diplomák kölcsönös elismerésének a kérdése merült fel.

Egyetértés alakult ki a régió és az EU közötti mobiltelefonos roamingköltségek fokozatos leépítéséről, támogatás nyújtásáról Szerbiának környezetvédelmi projektumokra, például a Duna medrének teljes megtisztítására. Üdvözölték a dialógus útján történő problémarendezést, így a Belgrád és Pristina közötti megállapodást is a rendszámtáblák ügyében.

Szándék helyett követelések

Pásztor István/Facebook

Pásztor István/Facebook

Az Európai Néppárt (EPP) brdói tanácskozásán Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is felszólalt. Mint fogalmazott, nagyra értékelendő Szlovéniának mint uniós soros elnöknek és Janez Janša miniszterelnöknek az erőfeszítése, hogy „kirángassa az integrációs folyamatot a több évtizedes toporgásból”. Kiemelte, 21 évvel ezelőtt, Slobodan Milošević megbuktatásakor, senki nem hitte volna, hogy az ország még mindig itt tart. Nem ezt érdemeltük, igazságtalanul, méltatlanul jártak el velünk, igazából nem akartak minket felvenni, és ezt mindig újabbnál újabb követelésekkel palástolták – fejtette ki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás