2024. december 22., vasárnap

A Kaszpi-tengerből Nišbe

Épül a Szerbia–Bulgária gázvezeték

Tegnap megkezdődtek a Szerbia–Bulgária gázvezeték építkezési munkálatai. A 109 kilométeres szerbiai szakasz Ništől a Dimitrovgradhoz közeli bolgár határig vezet majd. A munkálatok a tervek szerint 2023 októberére készülnek el, közölte tegnap a kormány.

Mint arra a kormányközlemény rámutat, a földgázvezetéket éves szinten 1,8 milliárd köbméter földgáz továbbítására tervezték. A projektum értéke 85,5 millió euró, ebből az összegből 25 millió eurót Szerbia az Európai Beruházási Banktól (EIB) veszi fel, 49, millió eurót pedig az EU IPA Alapjából, vissza nem térítendő támogatás formájában. A megmaradt 11 millió eurót az állami költségvetésből, valamint a Srbijagas vállalat költségvetéséből fedezik.

Mint arra a közlemény rámutat, Bulgária is hitelből építi a saját oldalán a földgázvezetéket, az Európai Bizottság biztosított a számukra 27,6 millió eurót.

A Niš–Szófia gázvezeték 80 százalékos kapacitásnövekedést biztosít majd az ország jelenlegi éves szükségleteihez képest, ami 2,4 milliárd köbmétert jelent éves szinten. Ugyanakkor a projektum megvalósítása után Közép-, Kelet- és Dél-Szerbia gázhálózatának bővítésére is lehetőség nyílik.

Az alapkő letételénél jelen volt Ana Brnabićkormányfő, Aleksandar Nikolov, Bulgária energiaügyi minisztere, Zorana Mihajlovićbányászati és energetikai miniszter, Jadranka Joksimovićeurointegrációs miniszter, Emanuele Giaufret, az EU szerbiai delegációjának vezetője, Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója, de jelen voltak a Jugorosgas, a Bulgartransgas és az Európai Beruházási Bank képviselői is.

Brnabić kiemelte, ezt a projektumot már huzamosabb ideje tervezik és az EU prioritást élvező projektumainak egyike volt. Szavai szerint az interkollektor egy újabb kapcsot jelent majd Bulgária és Szerbia között, miközben szavatolja a biztonságos gázellátást, és az együttműködés folytonosságát, ami a gázhálózat további bővítésében bontakozik ki, írja a Szabad Európa Rádió (SZER).

Az MG10 Niš és Dimitrovgrad közötti fő gázvezeték megépítésének projektuma két DN700 méretű, 55 bar nyomású gázcső, valamint négy mérő- és szabályozóállomás felszerelését öleli fel a kapcsolódó berendezésekkel együtt, írja a Tanjug hírügynökség.

Emanuele Giaufret is az energiabiztonság fontosságára mutatott rá, a polgárok esetében pedig a tisztább levegőre, közölte a SZER. AZ EU szerbiai nagykövete kiemelte, az EU kész arra, hogy megossza tapasztalatait a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatban, ugyanakkor rámutatott, 2000-től az EU 800 millió eurót fordított Szerbia energiaellátására. Giaufret kiemelte, a gáz fontos hagyományos energiahordozó a megújuló energiaforrásokra való átállás útján. Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy Szerbia be kell hogy fejezze az energiavállalatokra vonatkozó megkezdett reformokat.

A Szerbia–Bulgária földgázvezeték egy alternatív megoldás az orosz földgázra vonatkozóan, hiszen ezen a vezetéken keresztül Görögországon át több kitermelőtől érkezik majd a földgáz, írja a Szabad Európa Rádió. A gáz ebben a vezetékben mindenekelőtt a Kaszpi-tengerben található Shah Deniz gázmezőről érkezne.

Szerbia 2021. január 1-jén kapcsolódott rá arra a Balkán vezetékre, amely a Török Áramlat része, és amely Oroszországból, Törökországon keresztül szállítja a földgázt Szerbia, majd Magyarország felé.

A Szerbia–Bulgária interkonnekció megépítésére, azaz a kivitelező kiválasztására a bányászati és energetikai minisztérium 2021. január 11-én írta ki a versenypályázatot. Akkor is azt hangsúlyozták, hogy ez a vezeték csökkenti majd az Oroszországtól való függőséget az ország gázellátása terén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás