2024. november 22., péntek

Szerbia a középmezőnyben a fogamzásgátlás terén

Európa keleti és nyugati országai között még mindig hatalmas a különbség ha a fogamzásgátló termékeket és a róluk szerzett információt vesszük figyelembe. Ez derül ki Szexuális és reproduktív jogok európai parlamenti fóruma által kiadott Fogamzásgátlás Atlasz adataiból.

Az atlasz 46 országot mutat be, és a fogamzásgátló eszközök, a tanácsadás és a védekezésről szóló online információk elérhetőségét osztályozza bennük.

Szerbia egészségügyi rendszere kevesebbet fedez a fogamzásgátló eszköz kínálatából. Tehát a 19 évtől és a 25 évtől fiatalabbak, vagy a munkanélküliek nem juthatnak hozzá ingyen fogamzásgátló eszközökhöz.

Ha a tanácsadást nézzük, Szerbia ugyan olyan szinten van, mint más országok, a sürgősségi és a hormonális fogamzásgátlók pedig vény nélkül kaphatóak.
A fogamzásgátlásról csak a civil szervezetek weboldalain érhetőek el információk, azonban ezeknek az áráról már nem kaphatnak itt információt, mint ahogyan a kisebbségi nyelveken sem elérhetőek az információk.

Szerbia jól teljesített a nyugat-balkáni országok tekintetében. Jobb értéket kapott Horvátországtól, Bulgáriától, Romániától és Magyarországtól is, egyedül Albánia hagyta el.

A legjobban teljesítő országok között van Belgium, Franciaország, és az Egyesült Királyság, míg a lista alján található Lengyelország, azonban az utolsó tíz között van Oroszország, Bosznia-Hercegovina, Magyarország, Montenegró, Horvátország, Görögország és Szlovákia is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás