A sofőrök még alig könnyebbültek meg a kibocsátott gázok mérésének elhalasztása miatt, máris újabb nehézségekkel kell szembesüljenek – írja a 021.rs hírportál.
A polgárok többsége nem tudja, hogy csupán olyan apró hiányosságok miatt, mint a macskaszemen lévő sérülések, vagy a karcolások, amelyek nem hatnak ki a közlekedési biztonságra, a gépkocsit mégis hibásnak minősíthetik. Idáig még nincsenek pontos információk arról, hogy milyen sérülések miatt következhet be az, hogy egy teljesen jó állapotban lévő gépkocsit visszaküldenek a vizsgálatról.
A műszaki vizsgálatok egyesületének illetékesei szerint a gépkocsit ellenőrző mester szubjektív véleményén múlik, hogy az adott gépjármű jó állapotban van e, vagy sem.
A fővárosban olyan eseteket is jegyeztek, amikor műszakilag teljesen kifogástalan állapotban lévő gépjárműveket visszaküldtek a vizsgálatról. Egy ilyen eset során egy kilenc éves Opel Meriva márkájú gépkocsit csupán azért, mert egy kavics nagyobb ütésnyomot hagyott a macskaszemen, visszaküldtek a vizsgálatról. A felháborodott sofőr egy másik mesterhez vitte a gépkocsit, aki minden további nélkül átengedte a műszaki vizsgálaton.
Slobodan Valdevit, a Műszaki Vizsgálatok Nemzeti Szövetségének (NATEP) szakembere elmondta, hogy a belügyminisztérium három évvel ezelőtt kiadott egy tájékoztatót, hogy mit tűrnek el és mit nem.
A vizsgálatot végző mester szubjektív megítélésére van bízva, hogy mi számít jó állapotban lévőnek és mi nem. Sokszor a félelem is hatással van arra, hogy milyen döntést hoznak, mivel őket is ellenőrzik és aggodalommal tölti el őket a gondolat, hogy egy apróság miatt bezárhatják a vállalatukat. Reálisan a macskaszemen keletkezett ütést mechanikai sérülésnek lehet tekinteni és a berendezést hibásnak lehet ítélni. Ennek ellenére a mestereknek rugalmasabbaknak kellene lenniük az olyan sérülésekkel kapcsolatban, amelyek nem hatnak ki a közlekedésbiztonságra – mondta Valdevit.