Az Államigazgatási és Helyi Önkormányzati Minisztérium augusztus 6-a és 27-e között nyilvános vitát folytat a foglalkoztatottakról szóló törvény módosítási tervezeteiről. A nyilvános vitában részt vesznek az állami szervek, a tartományi szervek és a helyi önkormányzatok képviselői, illetve azok polgárok, akik szeretnének megismerkedni a törvénytervezet szövegével, valamint megosztani javaslataikat, észrevételeiket.
Aleksandar Sofić tartományi regionális fejlesztési, régióközi együttműködési és helyi önkormányzati titkár is jelen volt a tegnapi Újvidéken folytatott közvitán.
– A nyilvános viták lényege a törvény módosítása, amely nagy jelentőséggel bír a tartományi és helyi önkormányzatok általános rendszere és működése szempontjából. Nem csak a munkavállalók jogai és kötelességei szempontjából fontosak az ilyen összejövetelek, hiszen ilyenkor tartományi és helyi önkormányzatok gyorsabban és hatékonyabban reagálhatnak a polgárok kéréseire és igényeire – mondta a titkár, aki kiemelte, a polgárokhoz és a gazdasághoz igazított közigazgatás kiépítése során elkerülhetetlen szegmens a köztisztviselők szakszerűsítése és kompetenciák folyamatos fejlesztése. Kitért arra is, hogy a közigazgatásban folyamatban van a digitalizáció és az online programok bevezetése a gyorsabb és hatékonyabb munka érdekében.
Ivana Savićević államigazgatási és helyi helyi közigazgatási miniszterhelyettes kiemelte, hogy a törvénymódosítások a kompetencián alapuló emberi erőforrás-gazdálkodást vezetik be, azzal a céllal, hogy megerősítsék a tartományi és helyi önkormányzatok kapacitását. Hozzátette, hogy a vezetőség felismerte azt a tényt, mely szerint javítani kell a közigazgatás személyzeti tervezését és adminisztratív kapacitásait, a változások és reformok eléréséhez. Véleménye szerint a stratégia végrehajtása hosszú távú folyamat, amelyet a kormányzat minden szintjének támogatnia kell, és amelyet a normatív keretben szakaszosan hajtanak végre.
– A minisztérium az Európa Tanács és az Európai Unió támogatásával, valamint a tartományi kormány és a helyi önkormányzatok aktív részvételével az elmúlt két évben sikerült elkészítenünk az új törvénytervezetet. Terveink szerint az első szakasz megvalósítása jövőre kezdődik – mondta a miniszterhelyettes.
A közmeghallgatási után az Államigazgatási és Helyi Önkormányzati Minisztérium elemzi a résztvevők minden javaslatait, és jelentést készít, amelyet az e-uprava portálon tesz közzé.