2024. november 22., péntek

Csak a lényeg nem derült ki

Tizennyolc évvel ezelőtt gyilkolták meg a demokratikus átalakulás első miniszterelnökét

Zoran Đinđić 2003. március 12-én meggyilkolt kormányfő emléke előtt rótták le pénteken kegyeletüket a jelenlegi és a korábbi kormánypártok küldöttségei, civil szervezetek tagjai. A támadást 12.25-kor hajtották végre, amikor a kormányfő éppen a kormány bejárata felé indult hivatali gépkocsijából, Milan Veruović testőr is megsérült, a távcsöves puskából leadott lövés Đinđić szívét érte. Zvezdan Jovanovićot, a gyilkosság elkövetőjét, a különleges egységek (JSO) tisztjét 40 év börtönre ítélte a bíróság, ahogyan Milorad Ulemek Legiját is, aki a JSO parancsnokaként a merénylet előkészítésében vett részt.

Helyi aktivisták (Kancelarija za lokalne i inovativne politike – KLIP) az évforduló alkalmából felújították a belgrádi Bölcsészetudományi Kar előtti platón levő Đinđić-murált (Fotó: Beta)

Helyi aktivisták (Kancelarija za lokalne i inovativne politike – KLIP) az évforduló alkalmából felújították a belgrádi Bölcsészetudományi Kar előtti platón levő Đinđić-murált (Fotó: Beta)

Đinđić volt Szerbia első miniszterelnöke Slobodan Milošević leváltását, az október ötödikei fordulatot követően, a Demokrata Párt vezetőjeként, a Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) jelöltjeként foglalhatta el a kormányfői széket. Miniszterelnöksége alatt kezdett az ország újra nyitni a világ felé a szankciók és háborúk által meghatározott kilencvenes éveket követően, mély társadalmi és gazdasági reformok indultak el. Arra figyelmeztettek pénteken az emlékezők: a gyilkosság politikai hátterét sohasem sikerült kivizsgálni Szerbiában, csak az elkövetőkig jutott el a nyomozás. A merénylet utáni Sablja nevű rendőrségi műveletben negyven nap leforgása alatt összesen 11.665 embert állítottak elő. A bíróság előbb negyvennégy, majd a tárgyalás december 22-ei kezdetekor már harminchat személy ellen emelt vádat. Az elsőfokú ítélet 2007. május 23-án született meg és jogerőre is emelkedett. A bíróság szerint a merényletet voltaképpen az akkori zimonyi klán tagjai követték el.
A kormány bejáratánál, a gyilkosság helyszínén elhelyezett emléktábla alatt helyezett el koszorút Ana Brnabić kormányfő, a kabinet minisztereivel közösen. Az emlékezés virágain a következő felirat állt: Dr. Zoran Đinđićnek – A Szerb Köztársaság Kormánya.
A nap folyamán, mások mellett, Zoran Živković korábbi kormányfő és kabinetjének tagjai, akik Đinđić halála után irányították rövid ideig az országot, a belgrádi temetőben keresték fel a kormányfő sírját, s koszorút helyeztek sírjára. Hasonlóan cselekedett a Néppárt tagsága is, közleményt is kiadtak, melyben aláhúzták, a reformpolitika, az eszme, a nagy politikus elképzelései előtt tisztelegtek, melyeket ma is követendőnek tartanak. Megállapították, hogy az új generációknak nagyobb szükségük van Đinđić eszméire, mint bármikor, s a koszorút a következő felirattal látták el: Hajnalodik, Zoran.
A Demokrata Párt küldöttsége is megemlékezett korábbi elnökéről. Zoran Lutovac pártelnök azt mondta, Szerbia, 18 évvel a merénylet után, még mindig közelebb áll a kilencvenes évek hanyatlásához, mint az uniós csatlakozáshoz. Mint mondta, a korábbi miniszterelnöknek majdnem mindenben igaza volt, egy dologban azonban tévedett: igenis megállíthatók voltak az általa kezdeményezett változások, reformok azzal, hogy likvidálták. Lutovac közölte, ma nem létezik sem sajtószabadság, sem szabad választás, sem jogállamiság – minden reform leállt, több lépést haladt az ország... hátrafelé.

Az egykori Đinđić-kormány tagjai is elhelyezték a kegyelet virágait a kormány udvarában (Fotó: Beta)

Az egykori Đinđić-kormány tagjai is elhelyezték a kegyelet virágait a kormány udvarában (Fotó: Beta)

Az évforduló kapcsán Milan St. Protić, az egykori DOS tagja azt mondta, mindenki a mellékes kérdésekkel foglalkozik, azzal azonban senki sem, mi volt a gyilkosság valódi oka. Mindenki, aki változásokat akart akkoriban, hatalmas nyomásnak volt kitéve. Đinđić az életével fizetett, mert változásokat akart. Halálával az egész politikai élet megváltozott, kevesek maradtak kitartóak, megkezdődött a politikai kompromisszumok korszaka, fejtette ki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás