Mintegy 500 értelmiségi, művész, közéleti szereplő és polgári aktivista aláírásával tették közzé a társadalmi felelősséget és az erőszak elleni fellépést sürgető kiáltványt. Az elmúlt időszak szörnyűségei mélységesen felzaklatták a közvéleményt, ezért arra kérik a tisztségviselőket, hogy hagyjanak fel a gyűlöletbeszéddel, ne mélyítsék a társadalmi megosztottságot, ekképpen szemléltetve azt, hogy készek érdemben kezelni a válságot. Az elmúlt időszak békés polgári tüntetései bizonyították, hogy adott a méltóságteljes és a tisztességtudó kommunikáció lehetősége – olvasható a kiáltványban.
– Követeljük, hogy a tisztségviselők beszédeikből iktassák ki a politikai ellenlábasok ellen irányuló gyűlöletet, az agressziót, a címkézést, a mocskolódást és a rágalmazást. Az említett jellegű retorika erősíti a társadalomban a türelmetlenséget, a feszültséget és a konfúziót, ennek következtében pedig a polgárok jogfosztottnak és kirekesztettnek érzik magukat. Ezzel párhuzamosan, az említett közhangulat folyományaként, nem alakulhat ki társadalmi konszenzus a legfontosabb kérdések tekintetében, de az aktuális traumát sem tudják feldolgozni az emberek. Hisszük, hogy az agresszív közhangulat az összes alapvető civilizációs értéket veszélyezteti, kezdve a véleményszabadságtól, illetve a vélemény szabad kinyilvánításától a sajtószabadságon át a joguralomig és a párbeszéd kultúrájáig. Szerbia polgárai jobbat érdemelnek annál, amit egy ehhez hasonló hatalom kínál fel számukra – fogalmaznak a kiáltványban.
A folytatásban arra kérik az illetékeseket, hogy ne közöljenek több részletet az iskolai lövöldözéssel kapcsolatban, hiszen ekképpen erősítik a pánikot, a félelmet és az aggodalmat, ez pedig kárt tehet az emberek mentális egészségében. A szakértők véleményét akkor is figyelembe kellene venni, ha némelyikük más politikai álláspontot képvisel, hiszen a szakmaiság a politikai hovatartozás és álláspont felett áll.
Az aláírók megerősítették, hogy mindemellett csatlakoznak az erőszakellenes tüntetéseken már ismertetett követelésekhez: váltsák le a REM Tanácsának tagjait, a Pinktől és a Happytől vonják meg az országos műsorsugárzási frekvenciát, valamint szüntessék meg a Zadruga és Parovi valóságshow-kat, tiltsák be az erőszakot és a bűnözőket népszerűsítő lapokat, a szerbiai köztévé vizsgálja felül szerkesztéspolitikáját, váltsák le Bratislav Gašić belügyminisztert és Aleksandar Vulint, a BIA igazgatóját.