Három év munkálatot követően átadták rendeltetésének a 18 ezer négyzetméteren elterülő Planinka Hotelt Kuršumlijska Banjaban. A múlt század nyolcvanas éveiben megnyitott létesítmény 2006 óta nem működött. A gyógyfürdővel rendelkező létesítményben 200 szoba, éttermek, egészségügyi részleg és wellnessközpont várja a vendégeket. A Planinka Rt. az eddigiekben több mint 15 millió eurót ruházott be a Kuršumlijska Banja-i hotelbe és 100 személynek adott munkát, emelte ki az alkalmi rendezvényen Radovan Raičević, a részvénytársaság igazgatóságának elnöke. A részvénytársasághoz 3 gyógyfürdő-központ tartozik, ezekben az idegenforgalmi ágazatban 600 személyt alkalmaznak. Kiemelte, a Kuršumlijska Banja-i hotel, és korábban a Lukovska Banja-i hotel, felújítási költségeinek 20 százalékát a gazdasági minisztérium finanszírozta.
AleksandarVučić köztársasági elnök a termálturizmus további fejlesztését ígérte, mondván, amint ebbe a térségbe is megérkezik az autópálya, illetve kiépítik a bekötőutat, a toplicei körzetben még az eddigieknél is dinamikusabb lesz a fejlődés. Az állam csak a Kuršumlijska Banja-i és a Lukovska Banja-i hotelekbe 4 millió eurót ruházott be, mondta Vučić.
A SZERBIAI KISEBBSÉGEK NEM KOSZOVÓI SZERBEK
Újságírói kérdésre válaszolva, miként értékeli Glauk Konjufca koszovói házelnök kijelentését, miszerint ha Koszovó miniszterelnöke és elnöke nem bólintanak rá a koszovói szerb községek közösségének megalakítására, akkor ez nem jöhet létre, közölte: nem is számítottak másra. Pristina elvárja, hogy Belgrád ne ellenezze Koszovó ENSZ-tagságát, ám nem hajlandó megalapítani a közösséget, hangsúlyozta. Rámutatott, kiderül, miként reagál erre az EU és az USA. Amennyiben Pristina folytatni kívánja a párbeszédet, akkor alkalmaznia kell az eddigi megállapodásokat, nyomatékosította Vučić, kiemelve: addig ne is hívják Brüsszelbe, amíg nem alakul meg a szerb községek közössége.
Reagálva Albin Kurti koszovói kormányfő sajtónyilatkozatára, hogy ha Szerbia a szerb községek közösségének megalakítását sürgeti, akkor miért nem teszi lehetővé a kért szerveződés, illetve autonómia ugyanezen szintjét a Szerbiában élő nemzeti kisebbségek számára, megállapította: Kurti butaságokat beszél. Kurti az államiság szempontjából ezzel kiegyenlítené Szerbiát és Koszovót, tette hozzá, mondva, hogy éppen azért tárgyalnak, mert a kettőnek nem ugyanaz a státusza.
EGYÜTT, AMÍG LEHET
Vučić az ország különböző területein, illetve a Kuršumlijska Banja térségében tervezett közúti és vasúti fejlesztések, valamint a munkahelyteremtés témája mellett az életszínvonalra is kitért, a bérek folyamatos növekedését ígérve. Szavai szerint az év végéig 820 euró lesz az átlagbér, 2025 végéig pedig eléri az 1000 eurót. Megjegyezte, hogy tíz évvel ezelőtt még 320 eurót tett ki az átlagbér. Kuršumlijska Banjában 80 százalékkal növekedett az átlagbér, emelte ki.
A Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szocialista Párt közötti feszültségekről szólva Vučić közölte, Ivica Dačićtyal elbeszélgettek és egyetértésre jutottak azzal kapcsolatban, hogy az államérdek a személyközi viszonyoknál és a pártérdekeknél egyaránt fontosabb. Amíg lehetséges, addig együttes erőkkel irányítják az országot, a következő 6–12 hónap vonatkozásában állapodtak meg, nyomatékosította.
Nyitókép: Aleksandar Vučić a termálturizmus további fejlesztését ígérte (Fotó: Tanjug)