2024. december 25., szerda

A szerb fegyverek nyomában

A védelmi miniszter cáfolja, hogy Ukrajnába szállítottak volna

Miloš Vučević védelmi miniszter határozottan elutasította az állításokat, hogy Szerbia fegyvert adott el Ukrajnának. Szerbia sem Ukrajnának, sem Oroszországnak, sem az említett térség más országának nem adott el fegyvert, és ezt a jövőben sem teszi – közölte a Blic összeállítása szerint. Vučević szerint egyesek azért hoznak nyilvánosságra ilyen állításokat, hogy belevonják Szerbiát az orosz–ukrán konfliktusba. Szerbia a közelmúltban legalább tízszer cáfolta azt az állítást, hogy fegyvereket szállított vagy szállít Ukrajnába – nyomatékosította Vučević.

RÁBÓLINTOTTAK A FEGYVERSZÁLLÍTÁSRA

A Reuters brit hírügynökség kiszivárogtatott amerikai hírszerzési adatokra hivatkozva tegnap arról cikkezett, hogy Szerbia fegyvereket küldött Ukrajnának. A Pentagonból kiszivárogtatott dokumentumok szerint Szerbia vagy már szállított fegyvert Kijevnek, vagy csak egyelőre rábólintott, hogy ezt megteszi – olvasható az összeállításban. Mint kiderült, az amerikai hírszerzés összefoglalta Kijevnek az európai államok kormányzatainak az ukrán katonák kiképzésével és az ország felfegyverzésével kapcsolatos kéréséire érkező válaszát. Az említett dokumentumok között található a Szerbiával kapcsolatos is. A Reuters szerint az utóbbi években nem történt ehhez hasonló súlyos kiszivárogtatás az amerikai hírszerzésből. A március 2-i keltezésű dokumentumokon állítólag az USA vezérkari főnöke hivatalának a pecsétje látható.

– Szerbia elutasította, hogy kiképzést szervezzen az ukrán fegyveres erők számára, ám arra kötelezte magát, hogy fegyvert szállít Ukrajnának. Nem tudni, hogy a fegyverszállítmány megérkezett-e már – olvasható az írásban.

KORÁBBAN IS CÁFOLTAK

A Reuters cikke nagyjából másfél hónappal azon oroszországi, először a közösségi oldalakon közzétett állításokat követően jelent meg, hogy a Krušik föld-föld rakétái már tavaly novemberben megérkeztek Ukrajnába. Az állítások hitelességét fényképekkel is alátámasztották. Az oroszországi értesülések szerint Törökországon és Szlovákián át a Krušik 3500 rakétát szállított Ukrajnába.

Miután Moszkva kérdőre vonta Belgrádot, először a valjevói Krušik illetékesei cáfolták az állítást, hogy fegyvert szállítottak Ukrajnába. Később Aleksandar Vučić köztársasági elnök vitatta el a sajtóhírek valóságtartalmát, mondva, hogy egyetlen szerbiai fegyver vagy töltény sem végezte Ukrajnában, de Oroszországban sem. Mint hozzátette, Szerbia az adásvételi szerződésekben gondoskodott arról, hogy a szerbiai gyártmányú hadászati eszközt megvásárló államok ezt ne szállíthassák tovább harmadik országokba – mondta február végén Vučić, a Szabad Európa Rádió összeállítása szerint. Ebben az írásban arra is emlékeztetnek, hogy 2022 márciusában az úgynevezett Donyecki Népköztársaságban egy oroszpárti katonát fel nem robbant taposóaknával a kezében fényképeztek le, az aknán látható jelzések alapján pedig állítólag minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a Krušikban gyártották 2016-ban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely Árpád illusztrációja