2025. január 22., szerda

Megalakul a Vajdasági Tanyaszínház Alapítvány

A Magyar Nemzeti Tanács bevételei 45 millió dinárral növekedtek

A Magyar Nemzeti Tanács 86 beterjesztést vitatott meg, majd fogadott el pénteki, szabadkai 7. rendes ülésén. Módosult a tanács idei költségvetése, Sárközi Istvánnak, a Végrehajtó Bizottság elnökének indoklása szerint a tanács bevételei, illetve kiadásai 1,269 milliárd dinárról 1,314 milliárd dinárra növekedtek.

Fremond Árpád elnök elmondta, hogy a tartományi költségvetésből a tervezetthez képest 4 millió dinárral többet irányoztak elő az MNT számára, így ebből a forrásból az éves támogatás több mint 28 millió dinárra növekszik. A támogatásukat növelő helyi önkormányzatok közül az elnök Magyarkanizsát és Topolyát emelte ki, ennek köszönhetően a költségvetésbe olyan programokat is sikerült integrálni, amelyek területileg az említettekhez kapcsolódnak.

A folytatásban megszavazták a Vajdasági Tanyaszínház Alapítvány megalapításáról szóló záradékot, valamint a majdani alapítványban a nemzeti tanácsot képviselő igazgatóbizottsági tag – Hugyik Richárd, a Végrehajtó Bizottság kultúrával megbízott tagja – javaslatára vonatkozó beterjesztést.

A Tanyaszínház, 45 éves fennállása során, elválaszthatatlan részévé vált a vajdasági magyarság kulturális életének, és legalább annyira fontos eleme, mint a kőszínházak – emelte ki a beterjesztést indokolva Fremond Árpád. Hozzátette, a Tanyaszínház folyamatosan fejlődött az elmúlt évtizedekben, 2018 óta székházzal rendelkezik Kavillón, viszont az épületkomplexum fenntartása számos kérdést és kihívást zúdít az egyesületként működő társulatra.

Fremond Árpád szavai szerint a közösség és a közönség igényeit csakis a Tanyaszínház intézményesítésével lehet kielégíteni. Az intézményesülés lehetőségeiről 2021-ben megkezdődtek a tárgyalások, majd az idén tavasszal intenzívvé váltak – mondta Fremond Árpád. Mint kiderült, a Vajdasági Tanyaszínház Alapítványnak öt alapítója lesz, a Tanyaszínház Egyesület, az MNT, Topolya község önkormányzata, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet – az igazgatóbizottságnak is 5 tagja lesz, ez a bizottság választja meg az ügyvezetőt. A Tanyaszínház Egyesületben, a VMMI-ben, a VMMSZ-ben és Topolya község önkormányzatában korábban egyhangúlag döntöttek az alapítványhoz való csatlakozásról – hangsúlyozta Fremond Árpád. Elmondta, az alapítvány intézményesíti a Tanyaszínház kulisszái mögött zajló, és az azt lehetővé tevő egyeztetéseket és szervezési feladatokat, továbbá megfelelő keretet biztosít az épületkomplexum működtetésére és fenntartására.

Hugyik Richárd szavai szerint az MNT vállalt feladatai közé tartozik a vajdasági magyarság oktatási, kulturális és tájékoztatási intézményei működésének biztosítása, ez fenntartói feladatok átvállalását is jelenti. Maga a Tanyaszínház Egyesület kezdeményezte az intézményesülés folyamatát, azzal, hogy létrehozott egy olyan épületkomplexumot, amelyiknek a működtetése, fenntartása és tartalommal való megtöltése túlnő az egyesületi formán – hangzott el, mint ahogyan az is, hogy ekképpen szeretnék megteremteni a biztos működés alapjait.
Kabók Erika, a VB tájékoztatással megbízott tagjának felszólalásából többek között az derült ki, hogy a kavillóiak szerint falujukban három nagy ünnep van: a karácsony, a húsvét és a Tanyaszínház bemutatója. Hozzátette, Kavilló már a nyolcvanas évek kezdetén kulturális zarándokhellyé vált. „Egyetlen kőszínházunknak sincsen egy évad alatt annyi nézője, mint a Tanyaszínháznak egyetlen turné során” – hangzott el. Kabók Erika szavai szerint a Tanyaszínház kincs, vállalás és kulturális misszió, közösségteremtő és közösségmegőrző szerepe is van, ezért minden támogatást megérdemel.

A kavillóiak szerint falujukban három nagy ünnep van: a karácsony, a húsvét és a Tanyaszínház bemutatója – mondta felszólalása során Kabók Erika, a VB tájékoztatással megbízott tagja (Molnár Edvárd felvétele)

A kavillóiak szerint falujukban három nagy ünnep van: a karácsony, a húsvét és a Tanyaszínház bemutatója – mondta felszólalása során Kabók Erika, a VB tájékoztatással megbízott tagja (Molnár Edvárd felvétele)

A Kulturális Bizottság szintén megtárgyalta a kérdést, említett elnökeként örül annak, hogy a Tanyaszínház Egyesület vezetője is jelen volt, hiszen a szerteágazó témával kapcsolatban felmerülő számos kérdést sikerült megvitatniuk – mondta Lovas Ildikó. Kiemelte, a kezdeményezés nem új keletű, elég idő volt arra, hogy a Tanyaszínház csapata is elgondolkodjon rajta, és hogy az MNT új összetétele is megfontolja, hiszen az anyagi terhek átvállalása komoly felelősséggel jár.

KIS LÉTSZÁMÚ TAGOZATOK VAJDASÁG-SZERTE

A 15 főnél kisebb létszámú tagozatok megnyitásával 30 napirendi pont keretében foglalkozott az MNT, azaz jóváhagyta a Végrehajtó Bizottság ezzel kapcsolatos korábbi döntéseit. Munyin Szokola Erika, az Oktatási Bizottság tagja abbéli sajnálatának adott hangot, hogy a szenttamási Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában – ahol tanítónőként dolgozik – először kellett kis létszámú tagozat megnyitását kérvényezni, eddig mindig 15-nél több volt az első osztályos. Hozzátette, értékelése szerint mindent megtettek annak érdekében, hogy ez ne történjen meg, az aktuális tanévben még több mint 20 elsősük volt, míg a korábbi tanévekben mindig két magyar tagozat nyílt meg az iskolában – mutatott rá. Oláj Ibolya, aki szintén az Oktatási Bizottság tagja, kifejtette: a szomorú valóságot tükrözik az említett beterjesztések, ám annak a fontosságának is tudatában kell lenni, hogy a szerbiai előírásoknak köszönhetően meg lehet nyitni ezeket az osztályokat. Az MNT a jövőben is küzd a magyar oktatás fennmaradásáért – nyomatékosította.
A VB az Újvidék városi és a Magyarkanizsa községi általános iskolai hálózatok véleményezésével kapcsolatos korábbi döntéseit ugyancsak megszavazták, ugyanúgy, mint az oktatási intézmények igazgatóválasztási eljárásait, valamint iskolaszéki tagcseréi kapcsán napirenden szereplő beterjesztéseket. Három tankönyv és egy taneszköz jóváhagyása szintén napirenden szerepelt.

KIEMELT GYERMEK- ÉS IFJÚSÁGI RENDEZVÉNYEK

Elfogadták a vajdasági magyar, kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági rendezvények meghatározásáról szóló aktust, ez 17 tábort és 22 versenyt, illetve vetélkedőt vesz lajstromba. A cél az, hogy a vajdasági magyar gyermek- és ifjúsági élet kiemelt helyet töltsön be a közösségben – mondta Sárközi István. Hozzátette, a kiemeltté nyilvánított rendezvények hozzájárulnak a térségben élő magyar fiatalok kultúrájának, hagyományának és egyéb nemzeti sajátosságainak megőrzéséhez. Az MNT nemcsak számba veszi ezeket a rendezvényeket, hanem erkölcsi és szakmai támogatásban is részesíti – húzta alá Sárközi István, és hozzátette, az is cél, hogy a Dudás Kálmán Nemzeti Vers- és Prózamondó Verseny, a Kőketánc – az általános iskolások énekes népi játék- és néptáncvetélkedője, a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedő és a Szarvas Gábor Nyelvművelő és Helyesírási Verseny pontszerző kvalifikációt szerezzenek, hiszen ekképpen elismernék a magyar gyerekek a versenyeken elért eredményét a felvételi eljárásban.
Közművelődési intézmények igazgatóválasztási eljárásai ugyancsak napirenden szerepeltek: Szabadkai Kortárs Galéria – Szalma Viktória –, adai Szarvas Gábor Könyvtár – Maksó Éva –, Zentai Történelmi Levéltár – ifj. Fodor István –, topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár – Bednárik Prokec Zita –, Topolya Község Múzeuma – Marina Radaković.
Az ülésen határozat született Laták István újságírónak, lapunk munkatársának kinevezéséről a Vajdasági Birkózóakadémia Alapítvány igazgatóbizottsági tagjává. Tájékoztatási és kulturális pályázatok véleményezése kapcsán hat beterjesztést fogadott el az MNT.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele