2025. január 22., szerda

Kinevezték az új oktatási minisztert

Slavica Đukić Dejanović került a tárca élére – Újvári Zsombor: A termelők több éves munkáját semmisítette meg a vihar

A köztársasági képviselőház tegnap nyilvános szavazással, 149 támogató, 40 ellene és 5 tartózkodó szavazattal kinevezte az új oktatási minisztert. Branko Ružić lemondását követően a tárcát Slavica Đukić Dejanović veszi át. Tegnap a plénumban az új tárcavezető letette miniszteri esküjét is.

Ana Brnabić előterjesztésében rámutatott arra, hogy Đukić Dejanović hét mandátumban volt parlamenti képviselő, betöltötte már a képviselőház elnöki tisztségét is, volt már családügyi miniszter, egészségügyi miniszter és demográfiával megbízott tárca nélküli miniszter is.

Újvári Zsombor

Újvári Zsombor

A képviselőház tegnapi ülése képviselői kérdésekkel kezdődött, Újvári Zsombor, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője arra mutatott rá, hogy a napokban az ítéletidő Újvidék környékét érintette talán a legsúlyosabban, de hatalmas károkat okozott Közép-Bánátban, Kúlán, Verbászon, Apatinban, Zomborban valamint Palánkán is. A viharnak a mezőgazdaságban tett pusztítása már most dinármilliárdokban mutatható ki. Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszterhez intézett kérdésében rámutatott, a termelés 98 százaléka a szabad ég alatt zajlik, vagyis a gazdáknak az állam segítségére is szükségük van ahhoz, hogy folytatni tudják a munkájukat és ne álljanak le az ágazatukkal. Mint mondta, Vajdaság területén a vihar miatt egyes gazdaságoknak száz százalékos terményvesztéssel kell szembesülniük. A szójaültetvények, a napraforgó, a kukorica és a kései gyümölcsöt érte a legnagyobb kár. Az első becslések szerint a napraforgóban alakult ki a legnagyobb pusztítás, a széllökések ugyanis megbolygatták e haszonnövény gyökérzetét. A kukorica esetében is veszteséggel kell számolni, a jégeső és a szél a gyümölcsösökben és a zöldségesekben megtépázta a jégvédelmi hálókat, a fóliasátrakat és 20-30 éves ültetvényeket tett tönkre. Helyenként a gazdák több éves munkáját semmisítette meg a vihar. A képviselő emlékeztetett arra, hogy a termelők az idén számos nehézséggel szembesültek, a szokásosnál nagyobb esők és az alacsony hőmérsékletek miatt a növények nem fejlesztettek ki mély gyökeret, így a napraforgó és a kukorica is nehezebben tudott ellenállni az erős szélnek. Hozzátette: a gazdák tisztában vannak a kockázati tényezőkkel, sokan biztosítást is kötöttek jégkár vagy villámcsapás ellen, a viharos szél okozta veszteségüket azonban ez a biztosítás nem fedezi.
Újvári rámutatott, a gazdákat segítő intézkedésekről egyelőre sajnos nem esett szó, azon kívül, hogy a múlt hónapban döntés született a vízelvezetési díj 50 százalékos csökkentéséről. A díjat rendszeresen fizetők csaknem 70 százaléka Vajdaságból származik. A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság ugyan nyújt támogatást a jégeső elleni védelmi eszközök felállítására, ám a jelenlegi nehéz helyzetben nem tud segíteni. Éppen ezért arra kérdezett rá, hogy a kormány tervez-e lépéseket tenni a károsult gazdák megsegítésére. Milyen intézkedésekkel igyekszik segíteni a mezőgazdasági minisztérium a viharkárokat elszenvedett gazdáknak? Illetve az idei viharkárokat is hasonló módon kezeli-e, mint a tavalyi aszálykárokat?

A képviselői kérdések után a képviselők az építési és építéstervezési törvényre benyújtott módosítási indítványok egyenkénti megvitatásával folytatták az ülést. Erre a törvényre a képviselők 253 módosítási indítványt nyújtottak be, abból 18 vált a törvény részévé. Goran Vesić építési miniszter kiemelte, a törvény számos pozitívumot tartalmaz a lakosság számára, például minden létesítmény energetikai tanúsítványt kap, másrészről a területkisajátítás során könnyebben érvényesítheti a tulajdonos a jogait és értékesítheti a parcelláját, az építkezések, beruházások is felgyorsulhatnak, ugyanakkor egy-egy közműhálózat kiépítésénél, bővítésénél a háztartások mindjárt csatlakozni tudnak azokra. Az ellenzék ugyanakkor arra mutatott rá, hogy a rövid határidők, a nem egyértelmű rendelkezések korrupcióra adnak lehetőséget. Kiemelték, a kormány a mágnásoknak és a külföldi beruházóknak kíván kedvezni. Mint hangsúlyozták, az állam a hazai és a külföldi beruházóknak is ezek után elajándékozza majd a mezőgazdasági, majd az építési területeket.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Slavica Đukić Dejanović (Beta, Archív)