Tegnaptól életbe lépett Koszovó egész területén a Koszovói Központi Bank döntése, miszerint az egyedüli fizetési eszköz az euró lehet, ezáltal megszüntetve hivatalosan a dinárforgalmat. Mint azt a koszovói kormány tegnap bejelentette, az átállás folyamatosan történik, bizonyos időt hagynak azokon a területeken, ahol a dinárforgalom élt. A tegnapi médiajelentések szerint Koszovó északi területein, a boltokban és a postán egyelőre nem volt fennakadás a dinár be- és kifizetésében.
A többségében szerbek lakta községekben a lakosság jelentős része, akik a közszférában, a tanintézményekben, kulturális intézményekben és az egészségügyben dolgoznak, dinárban kapták a fizetésüket. Az idősebbek a szerb állami költségvetésből kapták a nyugdíjukat, illetve a szociális támogatásokat és más juttatásokat is dinárban kapták kézhez. Annak ellenére, hogy Koszovó területén már huzamosabb ideje euró a fizetőeszköz, a szerb többségű községek boltjaiban dinárral is lehetett fizetni. A szerb államvezetés szerint a dinárforgalom beszüntetésével az emberek megélhetése kerül veszélybe. A nemzetközi közösség kritikát fogalmazott meg a Koszovói Központi Bank döntésével szemben, először a döntés felfüggesztését kérte, majd a döntés elhalasztását. A koszovói kormányvezetés azonban nem állt el a rendelettől, a Koszovói Központi Bank február 1-jétől leállította a dinárforgalmat, de hagyott egy bizonyos átállási határidőt. Besnik Bislimi kormányfőhelyettes szerdai sajtótájékoztatóján kiemelte, a Koszovói Központi Banknak és a Szerb Nemzeti Banknak kell megoldást találni a kialakult helyzetre.
A belgrádi közszolgálati televízió beszámolója szerint Priština tegnap együttműködésre szólította fel a Szerb Nemzeti Bankot, hogy dolgozzanak ki modellt a kifizetésekre, hogy a szerb állami költségvetésből érkező dinárt euróra átváltva utalja át. Az Euronews rámutatott, sokan aggódnak azon, hogy kit terhelnek majd a dinár euróra való átváltásának költségei: a munkaadót vagy a munkavállalót, esetleg a jegybankok nem számolnak fel kezelési költséget ezért.
A Szerb Nemzeti Bank az Euronews megkeresésére reagálva rámutatott, a kialakult helyzetre politikai megoldást kell találni, ebben a helyzetben nem tud a Koszovói Központi Bank és a Szerb Nemzeti Bank tárgyalóasztalhoz ülni.
Az Euronews terepi jelentései szerint, bár a lakosság aggódott, hogy egyik napról a másikra nem tudnak majd a havi járandóságaikhoz hozzájutni, hiszen Koszovó területén az egyedüli szerb bank a Komercijalna banka, amely az adminisztratív határ másik oldalán található fiókintézetekbe utalta át ügyfeleit, hogy ott nyissanak számlát. Tegnap még mindig lehetett dinárral fizetni a boltokban és a postán, ezenkívül a dinár ki- és befizetés is működött.
Az Európai Unió a közleményében aggodalmának adott hangot, és arra kérte Koszovót, hogy az átállásra adjon kellően hosszú időt, és a Belgrád–Pristina viszonyának normalizálására törekvő párbeszéd keretében találjon megoldást erre a helyzetre. Az EU szóvivője által kiadott közleményben megállapították, hogy fennáll annak a kockázata, hogy a rendelet végrehajtásának rövid, átmeneti időszaka az érintett közösségekben, az információ és a gyakorlati megoldások hiánya súlyosan megnehezíti a koszovói szerbek életét – közölte a Szabad Európa Rádió.
Egyelőre még mindig nem tudni, hogy az átmeneti időszak mikor jár le.
Miután szerdán a koszovói kormány bejelentette, nem halasztja el a dinár bevezetéséről szóló rendeletet, Aleksandar Vučić szerb államfő tárgyalásokat folytatott az ötök országainak – az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország – nagyköveteivel, valamint az Európai Unió delegációjának vezetőjével. Ezt követően nem adott ki közleményt, hanem tegnap Oroszország nagykövetével is tárgyalt a koszovói helyzetről. Az elnökség tegnap kiadott közleménye szerint Vučić ma délután 1 órakor szól a közvéleményhez, várhatóan ismerteti az ország álláspontját a koszovói döntéssel kapcsolatban.
Nyitókép: Aleksandar Vučić a koszovói döntés kapcsán tárgyalt az ötök országainak nagyköveteivel is (Fotó: Beta)